Најскапиот алкохол во светот: луксузен лимончело

Ако веќе видовме верзии за најбогатите на шампањи, виски, па дури и минерални води, ова е пресврт на алкохолните пијалоци. Првото место на подиумот овој пат го достигна бренд „Лимончело“, но вистинскиот виновник за наградата е Стјуарт се прегрнува. Можете ли да замислите зошто?

Можеби сте претпоставиле кога ќе го слушнете името на луксузниот дизајнер: овој алкохол станува вредно по цена на шишето и материјалите што биле вградени во него. Тоа е специјална комисија од италијански клиент (кој претпочита да остане анонимен).

Она што го прави изданието за алкохол посебно е, ништо повеќе и ништо помалку, три брилијантни бели дијаманти на едно парче, врежано врежано и ставено во прстенот на вратот на шишето покрај затка. Камењата вкупно 13 карати. Што повеќе има уште еден дијамант, поголема големина што е инсталирана во телото на „карафата“ и која само по себе има 18,5 карати.

Од Хјуз Ова последно парче е еден од најретките и најнеобичните камења што му паднале во рацете и, според тоа, (и за неговата цена) тој само создал друго шише за продажба. Единицата е вредна 27 милиони фунти, нешто повеќе 30 и пол милиони евра.

Сепак, нема да ја заборавиме содржината. Овој извонреден сок доаѓа од Италија, тоа е Врховниот Амалфи од куќата за пијалоци Дестилерија Антица Русо основана во 1936 година, направен со лушпи од слатки лимони од брегот Амалфи ферментиран со мешавина од шеќер и алкохол 20 дена, што му дава уникатен вкус и го прави идеален како аперитив и како десерт.

Дали би пробале ваков гламурозен измислици што добро сервирал?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.