Најдобрите унисекс парфеми за споделување како двојка

Сè што следи еднаквост станува сè поуспешно. И ова е многу добро протолкувано од страна на моден свет, која сè повеќе нуди унисекс облека, погодна за двата пола. Но, многу пред брендовите, граѓаните, некои модата, се осмелија да носат парчиња од нивниот различен жанр. Всушност, тоа го гледаме често меѓу влијателите. Па, и светот на мириси и парфимерија сакаше да направи чекор кон еднаквост. Иако сè уште не се осмелиле многу брендови, некои сакаат Келвин Клајн Ни нудат опции со години унисекс парфеми.

Зошто парфемите имаат пол?

Претходно, брендовите беа посветени на создавање на јасно диференцирани мириси. Некои беа насочени кон мажи, а други кон жени. И како е направено ова? Со употреба на многу карактеристични мириси и мириси. Розата, јасмин или лаванда биле мириси кои јасно се поврзани со жени. Наместо тоа, дабот или цитрусот биле поврзани со машки парфеми. И така беше многу години.

И покрај тоа, сепак, некои жени и мажи се осмелија да носат парфеми од нивниот друг пол. И лесно е да се разбере, бидејќи зборуваме за мириси, а вкусовите се многу субјективни. Асоцијацијата на мириси со жанрот е тотално социјална. Затоа многу брендови со години обложуваа на парчиња парчиња парчиња унисекс. Со други зборови, тие едноставно создаваат неозначени мириси, со благ и пријатен мирис, кои секој што ги чувствува нив може да ги искористи.

Зошто да носиш унисекс парфеми

ЦК еден, пример на унисекс парфем

Ако има пионерска марка на пазарот за парфеми унисекс, тоа е Калвин Клајн, неговите два класични предлога: Парфем Клавин Клајн y ЦК Еден многу години се репер за унисекс парфемите. Два свежи и совршени мириси за секој ден.

Зошто да носиш унисекс парфем? Па, затоа што никој не треба да ви каже кој мирис да го користите само од родови причини. Бидејќи идеалот би бил да може слободно да се избере оној мирис и мирис што најмногу нè карактеризира, што најмногу сакаме и што најмногу ни одговара. Ова е предизвик на индустријата, со кој веќе се соочуваат многу брендови.

Ниту еден мирис не е карактеристичен за специфичен жанр, ова е социјална асоцијација направена од човекот, поточно индустријата. Затоа, ако мажот се идентификува со сè цветно, тој може совршено да користи парфем од роза. И, ако жената се идентификува со свежината на цитрусот, ќе се чувствува попријатно со парфем кој мириса вака.

Покрај тоа, ние присуствуваме се повеќе разновиден пазар, што ни нуди посложени мириси, со различни и многу интересни мириси. Се работи за наоѓање на мирисот што најмногу нè карактеризира, оставајќи настрана дали се работи за мажи или жени.

Не е ни чудо што гледаме сè повеќе и повеќе унисекс парфеми во продавниците и престанете да ја гледате јасната диференцијација помеѓу парфемите за мажи и парфемите за жените. Разграничување што беше обележано со експлозија на индустријата и што ја обележа историјата на целиот овој сектор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алекс dijo

    Одлична нота. Парфемот нема секс