Родово насилство и помагање на нападнати жени

нападнати жени

Веста продолжува да нè обзема. Секој ден има нови случаи на нападнати жени, понекогаш со загуба на живот. Иако станува збор за сè повеќе осудувано прашање, сепак многу жени молчат, во суровиот круг од кој не можат да излезат.

Воспоставени се протоколи за помош на нападнати жени. Но, сè уште постои малтретирање во мали градови, во руралните области, во која традицијата, срамот, предрасудите и истото соседско население им отежнува на напатените жени да ја пријават својата состојба.

нападнати жени

Каков е процесот на злоупотреба?

Нормално злоупотребата го нема целиот свој интензитет од самиот почеток, но се зголемува малку по малку. Што започнува со навреди, ситни понижувања, прогресивна изолација од кое било семејство или социјална мрежа, бројот на сцени се зголемува, секој пат со поголема агресивност.

Во втора фаза потекнува физичката злоупотреба, што може да започне со лопата или „извини шамар“ и да продолжи со повеќе удари, сè поостри понижувања итн.

Позицијата на жените варира во голема мера. Во многу случаи, оправдајте во поголема или помала мера однесувањето на вашиот партнер. Загриженоста на мајките да не ги одделуваат своите деца од нивниот татко е исто така честа.

Помагање на напатената жена

Ако сретнеме злоставувани жени, првото нешто што мора да го платиме е наше капацитет на списокот. Обично нивните зборови, гестови и однесување на оваа тема даваат идеја за конфузија. Како што слушаме мораме да се разјасни приказната на нападната жена и обидот да се разграничи главниот проблем (злоупотреба), од други размислувања.

Theалбата

Насекаде слушаме како луѓето велат дека треба да пријавите. Но, тоа не е секогаш лесно, меѓу другото, бидејќи е можно тоа злоставуваната жена мора да продолжи да живее со нејзиниот партнер, што е да се каже, кој добива лошо постапување. Чувството и реалноста е дека, далеку од намалување на злоупотребата со насилство, може да се зголеми уште повеќе.

Иако жалбата е многу важна, поддршката е ефективна на злоставуваната жена, компанијата, заштитата и да ја избегнувате нејзината осаменост во секое време. Таа мора да одлучи, без притисок, за чекорите што треба да ги преземе.

 

Извори на слика: 20 минути  /  Lивотен век


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)