На која музика сакате да танцувате?

сакаш да танцуваш

На придобивки што се вклучени во танцот. На социјално, емоционално, па дури и физичко ниво.

Ако одговорот на првичното прашање е тоа сакаш да танцуваш, ти уживаш едно од најголемите задоволства во животот. За танц, сам, во парови или во групи, постојат ритми за сите вкусови. Од конвенционално до најекспериментално и најсмело.

Може дури и да се наведе дека постои вид на музика и танц за секоја група на луѓе.

Ритамите на домот

Фламенко е многу популарен во Шпанија; исто така надвор од националните граници, терминот на Шпански танц.

Друг шпански ритам, многу популарен од XNUMX век, иако сега преживува како „музејско парче“ поради трговскиот потоп, е двостепен.

Поп ритми

Ерата на мејнстрим и глобализацијата донесе секаков вид музика во јавноста, што подразбира значително зголемување на танцовиот ритам. Опциите започнуваат со најтешката карпа. Иако има и такви кои се скептични во врска со тоа, ова Тоа е една од „групните танци“ што најмногу се практикуваат во светот; и ова и покрај фактот дека нивните чекори се ограничени на неуредно скокови, без очигледен редослед.

Истото важи и за други жанрови како што е Ска, па дури и одредени аспекти на регето. Додека музиката позната како Pop-, на Мајкл Џексон до денес, тоа е чиста кореографија. Момчињата Бекстрит, Џастин Bieber y Бруно Марс; Ова се добро вежбани чекори, за танцот да не изгледа импровизиран.

Диско музика

Но, пред Мајкл acksексон, Justастин Тимберлејк или Justастин Бибер, диско музиката веќе го стори своето; и оставајќи зад себе легија на следбеници. Многумина денес продолжуваат да ги имитираат стапките на Џон Траволта en Треска сабота навечер.

Дали сакате да танцувате Регетон?

Ритмовите на Карибите се танцувани екселнтно. Покрај регетонот, опциите минуваат низ салса и меринги. Постојат и други, како „ел данзон“ и ел син кубано, покрај колумбиската кумбија и Калипсо. За најромантичните, или оние кои се во план за освојување, танцување на Болеро „тело на тело“ е скоро непогрешлив план. Секако, сè додека знаете да танцувате.

 

Извори на слика: TravelJet / Рамки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.