Недела на модата во Париз, среде есен и размислување за следната сезона

Месецот септември отсекогаш бил модна писта месец, а последниот во кој можевме да уживаме е Недела на модата во Париз, каде што успеавме да научиме за предлозите што ни ги даваат фирмите и дизајнерите за следните сезона пролет-лето 2013 година.

Париз Отсекогаш важела за една од лулките на модата, дизајнот, елеганцијата и стилот, концепти што ги видовме на модната писта во текот на овие денови кога се слави нејзината модна недела.

Направивме избор на колекции што најмногу ни се допаднале или влијаеле во текот на овие денови за да можете и вие да уживате во нив:

Диор хом

La Колекција пролет-лето Диор Хом Нè носи до ноќта и до градот преку неговите бои. Интензивната ноќна сина е најдоминантна боја во оваа колекција. Пренесете цврстина, елеганција и спокојство, збир на карактеристики кои во исто време се пренесуваат на човекот.

На модната писта можеа да се видат монохроматски тимови, кои ги кршеа само врвките за чевли. Мал детал кој се издвојува од останатите и не останува незабележан.

на двобојни комбинации во сива и црна боја тие се другата силна точка на оваа колекција. Костуми со јакни, комплети изработени од класични елеци, па дури и јакни без ракави.

Јакни и облека за врнежливи денови исто така се вклучени во предлозите, размислувајќи за првите нестабилни месеци од таа сезона. Како додатоци, се издвојуваат макси чантите, совршени и за патување и за еден ден на работа и теретана.

Живанши

Една од најбунтовните и најимпресивните колекции дојде од раката на Живанши. Општо, колекцијата дише младешки, модерен и урбан воздух со многу личност.

На верски мотиви Тие се централната тема на оваа колекција и може да се види како се рефлектираат во повеќето предлози на фирмата. Слики на светци и девици се мешаат со најквалитетни ткаенини, про transpири и отпечатоци.

Иако можеме да видиме мали нијанси на бои во некои од облеките, дури и во рамките на истите предлози. Црно-белото спарување ги насочува сите погледи кон колекцијата. Монохроматски или комбиниран изглед, прекривки на здолништа над панталони и асиметрични кошули, се искачи на модната писта за време на модната недела во Париз.

Кензо

Кензо не предлага за следната сезона пролет-лето 2013 година на повеќе авантуристичка линија и Спорт, но без да се остави настрана нејзината поурбана страна.

Иако некои предлози го одржуваат својот покласичен дел, костумите за јакни се скратуваат за потоплите месеци, со што се постигнува неформален изглед подготвен за секоја авантура.

За Кензо тоа е воен стил Не е тренд што завршува штом заврши оваа есен-зима, тој продолжува да се обложува на тоа и го вклучува во своите предлози во различни верзии. Евидентно е дека маскирен отпечаток потребно е поголемиот дел од тоа, но комбинациите на ткаенини, воени зелени и земјени тонови, се протагонисти во целата колекција.

Maison Martin Margiela

Maison Martin Margiela се обложи на него бланко за следната сезона. Колекција што пренесува чистота, елеганција и спокој. Овој ефект беше постигнат преку бојата и едноставните линии што ги следат повеќето од неговите облеки.

За да се избегне Изгледа толку монохроматски и мазен, воведете многу нежни бои во пастелни тонови кои обезбедуваат релаксиран контраст, но во исто време многу конзистентен и избалансиран со остатокот од стилот.

на сиви нијанси тие се комбинираат со бело, понекогаш постигнувајќи одреден футуристички воздух. Моделите отвораат јаз во таквата чиста колекција, но тие се силно вклучени во некои од предлозите, привлекувајќи ги сите погледи да се насочат кон таа специфична облека.

Џон Галијано

Боите, дезените и ексцентричноста, пристигнаа во Париз од раката на дизајнерот Џон Галијано. Многу разновидна, разноврсна колекција во која можеме да најдеме секакви предлози, од наједноставни до најекстравагантни.

Johnон Галијано ги шири панталоните со поголемо движење низ нозете на ellвончето и ширината од половината. На спротивната страна ги наоѓаме нејзините потесни и порамни предлози, стил кој повеќе одговара на класичните костуми за јакни на кои сме навикнати.

Невозможни отпечатоци што нè водат до облаците и додатоците за плажа посоодветни за кујна отколку за море. Моделите се комбинираат и од класичната рамка, која дизајнерот ни ја предлага во сите нејзини големини; дури и морски отпечатоци во кои школките се протагонисти.

Lanvin

Lanvin нè приближува до повеќе предлози за шеќерна трска и Изгледа побунтовен. На тесни врски тие ги заменуваат традиционалните постигнувајќи визуелен ефект на поделба во кошулите.

Уште еднаш доаѓа црно-бела комбинација, добивање Изгледа совршен за пролетните месеци. Лавин не е многу посветен на отпечатоците, иако кога тоа не го оставаат никого рамнодушен, тоа е парчето што обезбедува некои од нотите во боја во оваа колекција.

Кои беа вашите омилени за време на модната недела во Париз?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.