Мода во 70-тите години кај мажите

Мода во 70-тите години кај мажите

70-тите години ни оставија безброј спомени кои и денес многу ги имаме на ум. Нема никаква врска со нејзиниот начин на облекување сега, но не смееме да заборавиме дека многу од нејзините стилови, и двата хипиците, рокерите или панкерите поставуваат трендови и сега можеме да продолжиме да го гледаме на нашите улици.

Постојат многу дизајнери кои се одлучиле да спасат елементи и облека од 60-тите, 70-тите и 80-тите и се согласуваме дека модата е циклична, но постојано се развива. Промените се евидентни и кога ќе погледнеме ја забележуваме таа разлика, иако многу од нивната облека повторно ја имаме во плакарите со малку помодерна нијанса.

Разгорените панталони

Разгореа панталони поставуваат многу трендови во оваа декада. Тие беа користени со сета гордост од сите општествени класи. И богати и сиромашни, таканаречени бункери, па дури и влијателни влијанија од тоа време, како што се фудбалски хулигани, Том onesонс или Дејвид Боуви.

разгорен стил

Оваа мода е претпоставена во многу епохи и во овие години сакаше да се посочи, но не го стори тоа на отпорен начин. Облечените панталони сè уште се многу популарни и начинот на нивното носење во голема мера ја стилизира фигурата, тие се носат со какви било обувки и се идеални за носење на секој настан.

Овие панталони беа протагонисти и во 80-тите тие беа многу повеќе, бидејќи неговото bвонче беше уште пошироко. Чевлите кои придружуваа најдобро беа секогаш оние платформските, инспиративна идеја за оние кои беа ниски и поинаков допир со начинот на облекување.

Хипи и боемски стил

Во принцип беше усвоен за повеќе етнички стил што доведе до стилот на хипиците. Индиски кошули од шифон, мексикански пончо, кинески јакни, африкански дашики и кафтани беа целата облека што се носеше дури и во многу култури и земји.

Хипи и боемски стил

Беше разбуден голем интерес за руралниот живот и сè што е поврзано со уметност и занаетчиство. Луѓето носеа едноставна облека со тој селски воздух и формализирајќи го овој хипи стил, со лабави кошули. Фустаните што се користеле дури и за свадби биле копирани од викторијански и едвардијански стил и беа комбинирани со сандали, сабо или чизми.

Кошулите се повеќебојни, со употреба на елеци, косата беше долга, виткана и без ограничувања: некои дури и се обложуваа на афро коса и со ленти за на глава. Употребата на прстени и ѓердани исто така беше претерана, додатоците беа многу популарни.

Диско мода

Мода во 70-тите години кај мажите

Дискотеките и музиката за танцување или „дискотеката“ го стартуваат почетокот измисли гламур. Тесни и широки панталони носат и мажи и жени, со сјајни ткаенини и скоро сè украсено со светки. Кошулите се секогаш напикани во панталоните, цврсто поставени на телото и откопчани на половина пат. Додатоците кои најмногу придружуваа беа златни ѓердани и медалјони.

Случаен стил

Гледајќи ја нивната облека, можеме да нагласиме многу карактеристики. Мажите исто така носеа со врзани ремени над џемперите. Половините се обележани многу високи, со облека од многу чудат отпечатоци и бои а долна облека нема никакви проблеми да биде срамота и открива.

Мода во 70-тите години кај мажите

Поставен е тренд носат облека за миење и ставање, без поминување низ областа за пеглање. Ова стана модерно благодарение на производството на синтетички ткаенини и употреба на полиестер. Денес, исто така, можеме да најдеме многу од овие материјали, но со различен рез. Некои костуми беа дизајнирани да се мијат, исушат и да се стават, без да поминат низ железо, иновација за сите луѓе кои сакаа да патуваат и да ја вадат облеката од куферите без брчки. Кошулите повторно се формализираат во ова суштество во секојдневниот стил затегнато до телото, навлечено внатре и откопчано.

Панк мода

Оваа мода, исто така, го достигна својот сјај, бидејќи имаше тешка состојба да се надмине и каде беше прогласена социјална реакција. Тој беше откривачка икона на хипи културата и многу повисоките општества, каде Панк ја прифати нечистотијата на општеството. опкружен со луѓе од многу пониска класа.

панк стил

Неговиот начин на облекување е многу чуден и лесен за препознавање, панталоните му беа тесни на мажите со посебност да ги носат скршени, исто како и жените. Некои не носеа панталони и се вооружуваа со тие здолништа мрежести чорапи, црни и полни со дупки. Сето ова ја откри состојбата на маргинализираните луѓе, невработени и со темна иднина.

Панталоните исто така беа надополнети со големи патенти, столпчиња и прерамки; обувките беа оние огромни работни чизми, некои со огромни платформи. И да не заборавиме на нивните фризури толку значајни, тие носеа огромни гребени или разбушавена коса и превртена, обоена во светли, смели бои. Шминката го потенцираше тој злобен изглед со бледи лица и црни очи.

Поврзана статија:
Мода од 60-тите

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.