Како да изберете стапка на мобилен телефон

Како да изберете стапка на мобилен телефон

Денес секој има мобилен телефон. Тие станаа суштинска алатка за сите оние кои сакаат да бидат во комуникација. А, начинот на комуникација многу се промени од доаѓањето на паметните телефони и подобрувањето на технологијата. Таква е поентата дека мобилните компании не нудат само намалени стапки на разговори, туку воведуваат и потрошувачка на мегабајти Интернет. Сигурно повеќе од еднаш мобилна стапка на крајот на месецот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да научиме како да изберете стапка на мобилен телефон.

Прво вашите потреби

Мобилна стапка

Првото нешто што треба да се земе предвид при изборот на мобилна стапка се вашите потреби. Ако сте од луѓето кои многу повикуваат на телефон, тоа ќе ви одговара онаа што нуди бесплатни минути или неограничени разговори. За да знаете добро кои се вашите потреби, мора внимателно да ја анализирате потрошувачката на сметки за мобилни телефони. Мора да анализираш колку минути поминуваме, интернет мегабајти или СМС-пораки.

Друг аспект што треба да се разгледа е дали ќе добиете нов мобилен телефон или сте самовработени. Во овие случаи, треба да земете предвид некои дополнителни фактори кога ќе ја изберете стапката. Изборот на мобилна стапка е комплициран. Сите компании нудат одредени понуди што можат да ве збунат. Мора внимателно да ја разгледате секоја понуда на пазарот и да ја земете предвид употребата што ќе и ја дадете. На овој начин, успеваме да го оптимизираме трошокот што ќе го направиме.

Една од најпопуларните активности за да откриете каков тип на корисник сте е одговарање на одредени прашања. Овие прашања се:

 • Вие сте приватен или автономен корисник.
 • Toе бидете корисник на картичка или договор.
 • Каква употреба ќе му дадете на телефонот?
 • Ако сакате да добиете нов мобилен телефон или едноставно ќе ги промените компаниите.

Во зависност од одговорот на овие прашања, ќе можете подобро да знаете кој е вашиот профил. Themе ги анализираме подетално.

Аспекти што треба да се земат предвид при избор на мобилна стапка

Приватен или автономен

Бесплатни повици

Ако сте самовработени и работите сами, се препорачува да изберете некои од понудите дизајнирани специјално за оние кои се самовработени. Овие стапки земаат предвид дека, вообичаено, ќе бидете во постојан контакт со клиенти, партнери или добавувачи. Ова ја прави мобилната стапка Тој е дизајниран да може да ги продолжува фактурата и повиците. Постојат многу понуди за хонорарни преведувачи и изборот на ова е од витално значење кога станува збор за заштеда на сметката за вашиот мобилен телефон.

Корисник на картичка или договор

Понуда во цени за мобилни телефони

Денес помалку луѓе сè уште користат картичка и треба да го надополнат своето салдо. Сепак, мора да изберете паметно помеѓу видовите договори што ни ги нудите. Треба добро да изберете која потрошувачка ќе ја правите просечно месечно и да ја поврзете со минимумот што мора да го платите дури и ако не ги користите сите услуги вклучени во цената на мобилниот телефон.

Користете дека ќе го дадете мобилниот телефон

Интернет на мобилни телефони

Во зависност од употребата што ќе ја дадете на мобилниот телефон, ќе ви треба една или друга стапка. Ако сте од оние кои постојано повикуваат по телефон, ќе ви треба мобилна цена што има бесплатни или неограничени минути. За овој вид на луѓе доста е интересно да се ангажира паушална стапка, бидејќи вообичаено е вклучено и воспоставување повик, затоа не треба да се грижите дека сметката ќе се зголеми со правење многу повици.

Исто така, постојат луѓе кои обично прават повици доста често, но со кратко траење. Ова е местото каде што ве интересираат оние цени што вклучуваат воспоставување повик. Ако сте од оние што повикуваат и повиците се долги, ќе ве интересира повеќе да имате бесплатни минути или неограничени повици. Друг важен аспект е изберете луѓе со кои најчесто се јавувате. И има многу мобилни компании кои нудат разговори со 0 центи во минута и без воспоставување повик за оние корисници на истата компанија.

Ако, пак, сте една од луѓето што користат мобилен телефон само за интернет, потребно е да ангажирате стапка што има доволно GB за навигација. Постојат мобилни стапки со кои можете да купите дополнителни бонуси за да продолжите да имате максимална брзина дури и да ги трошите сите GB што сте ги договориле.

Нова промена на мобилен или компанија

Стапки на портокал

Ако сакате да купите нов мобилен, има бројни воведни понуди за цената на мобилниот телефон. Обично овие понуди се придружени со поевтини разговори, зголемени свирки во тарифата, бесплатно воспоставување повик, поевтини часовиитн. Ова е местото каде што е од суштинско значење да знаете каков тип на корисник сте за да се прилагодите на понудата што најмногу ви одговара.

Од друга страна, ако сте од оние што ја менуваат компанијата, вообичаено има и добри понуди. Овие понуди се придружени со договор за мобилна телефонија, кој исто така обично е придружен со оптички влакна за домашни интернет или телевизиски канали. Без разлика дали сте од оние кои ќе купат нов мобилен телефон или ќе смените компанија, Стапки на портокал нејзините најдобра опција во однос на квалитетот и цената. Тие обично нудат понуди на ADSL или оптички влакна, заедно со вашата стапка на мобилен телефон. Ако сте еден од оние кои се вовлечени во технологијата, сигурно тука ќе најдете стапка што вам ви одговара.

Други фактори што треба да се земат предвид при изборот на мобилна стапка

Опфатеност на мобилниот телефон

Конечно, некои важни аспекти при изборот на вашата стапка на мобилен телефон се следниве:

 • Покриеност: има моменти кога ќе треба да се движите и ви треба добро покривање на говорни и мобилни податоци во големите градови. Изберете ја добро телефонската покриеност на компанијата што ја избравте за да дознаете дали има своја инфраструктура во областа каде што ќе го користите терминалот и искористете ја оваа покриеност.
 • Јавете се на меѓународни броеви: Во зависност од компанијата и стапката на мобилен телефон што сте ја одбрале, цената на разговорите во странство може да варира.
 • Една од главните грешки е вработи повеќе отколку што е потребно. Тогаш е местото каде што ќе платите за нешто што не го користите. Исто така, честопати е грешка што не ги искористувате бесплатните услуги или промоции што компаниите ви ги ставаат на располагање.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете подобро да изберете која цена на мобилен телефон најмногу ви одговара.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.