Митови и факти за прекумот

Пред-течна течност

Секоја личност некогаш слушнала прекум. Постојат многу митови за оваа течност и можноста за забременување на една жена. Под изреката „пред да падне дожд, искра“, ви претставуваме пост каде што можете да научите сè што е поврзано со прекумот. Од она што е, до тоа дали може да остане бремена жена, преку неговиот состав и факторите на нејзиниот изглед.

Дали сакате да дознаете за прекумот и да ги исчистите сите сомнежи во врска со оваа деликатна тема? Продолжете да читате

Карактеристики на прекумот

Пресеминална течност

Познато е и како течност пред ејакулација. Тоа е слатка и безбојна течност што се лачи поради кауперни жлезди (исто така наречени булборетали) на пенисот. Кога имате секс, оваа течност генерално се исфрла преку уретрата пред да се појави ејакулација.

Постои обемна дебата за постоењето на сперматозоиди во прекум дека се способни да ја забременат жената. Неговиот состав е сличен на составот на спермата, освен што супстанциите што доаѓаат од простатата и семенските везикули не се во неа.

Течност ги напушта кауперовите жлезди и оди директно во каналот на уретрата. Не поминува низ која било друга секреторна жлезда. Ова го прави прекумот без сперма. Овие излегуваат само од епидидимисот за време на ејакулација, мешајќи се со останатите компоненти на семената течност.

Општо, прекумот е обично многу помал од самата ејакулација. Сепак, нема предодредено количество. Има и мажи кои не ја произведуваат оваа течност и други што лачат до 5.

Функции на прекумот

Ејакулација со сперма

Ние мора да знаеме дека во нашето тело ништо не е случајно и сè исполнува некаква функција. Иако може да изгледа бескорисно, прекумот служи на неколку функции.

Првиот е тоа на дејствување како лубрикант во сексуални односи. Не само што жената лачи мукозна, така што сексуалниот чин е попријатен и поправилен. Мажот ја исфрла оваа течност за да ја исполни функцијата на подмачкување на wallsидовите на женската уретра. Ова го олеснува протерувањето на ејакулатот.

Втората функција е неутрализира киселоста на вагиналното опкружување. Вагината има многу кисела pH вредност што го отежнува преживувањето на спермата. Поради оваа причина, оваа течност ја неутрализира оваа киселост и сперматозоидите се поуспешни во „постигнувањето на целта“.

Шанса за забременување

Веројатност за бременост

Ако немаше таков страв од забременување поради исфрлањето на оваа течност, немаше проблеми во врска со ова. Контроверзноста на оваа тема е нешто што ги преплавува најмладите парови во општеството. Постојат бројни студии за дилемата за присуство или отсуство на сперматозоиди во прекумот.

Студиите се поделени на оние во кои се наведува дека подвижните сперматозоиди се пронајдени во течноста пред ејакулација и оние кои не ги откриваат. И двете студии се спроведуваат на прилично мали големини на примероци. Кога земањето примероци е направено во мала големина на население, вашите податоци може да не бидат убедливи. Со други зборови, информациите добиени преку овој процес не ги опфаќаат сите можности или ги анализираат сите варијабли што треба да се земат предвид.

Може да се каже дека веројатноста за забременување со прекум тоа е многу пониско отколку со сперма. Физиолошки гледано, невозможно е да има жива сперма во течноста, бидејќи тие не минуваат низ секреторните жлезди. Меѓутоа, ако сте имале претходна и неодамнешна ејакулација (како што е друга сексуална врска и ова е втора) со незаштитена пенетрација некои сперматозоиди можат да останат во уретрата од претходната ејакулација. Ако се случи ова, можно е тие да излезат на втората возбуда во прекумот.

За да не се случи ова, се препорачува мокрење помеѓу ејакулации да се отстранат преостанатите сперматозоиди. Исто така, добро е да почекате неколку часа за да имате повторно секс.

Дури и ако се потврди дека има сперматозоиди во течноста пред-ејакулација, можноста за забременување на жената е многу мала. Во случај да има сперма за втор однос, тие ќе бидат со слаб квалитет и квантитет. Веќе им е тешко да ги надминат бариерите на женскиот репродуктивен систем да стигнат до јајце-клетката, замислете со помалку од половина од армијата

Прекин на сексуален однос

Изведете односи со заштита

Овој страв од забременување од прекумот е поврзан со ефектот попознат како обратна. Овој метод за да се избегне употреба на кондом се состои во запирање на сексуалниот однос и отстранување на пенисот од вагината пред машката ејакулација.

Ова се смета за природен метод на контрацепција бидејќи не му требаат никакви хормонални лекови или кондом. Ова не е 100% сигурно во спречување на бременоста. Потребно е мажот да има голема контрола над неговата ејакулација. Сигурноста се заснова на способноста на мажот да го отстрани пенисот навреме пред да се ејакулира, а не на присуството на сперматозоиди во прекумот.

Не се препорачува да се користи оваа техника освен ако тоа не се прави во неплодните денови на жената.

Сомнежи во врска со прекумот

Чести сомнежи во врска со пресумот

Многу луѓе се сомневаат во врска со исфрлањето на оваа течност. Првиот е дали може да има ХИВ во течноста пред ејакулација. Одговорот е да. Честичките на вирусот се наоѓаат во семената плазма. Затоа, може да постои ризик од зараза при сексуален однос.

Друго најчесто поставувано прашање е за бројот на сперматозоиди во прекумот. Сè уште не е сигурно познато дали има или не сперма внатре. Во случај да има, Тоа е минијатурна пропорција во споредба со спермата. Запомнете дека може да има само ако претходно сте ејакулирале.

Највознемирувачкото прашање што го имаат корисниците е за можноста за бременост со оваа течност во плодни денови на жената. Иако е добро познато дека нема сперматозоиди во првата ејакулација или нема или има малку количина во втората, препорачливо е да немате секс без заштита во овие денови. На овој начин избегнуваме непотребни ризици.

Се надевам дека со оваа информација ги расчистив сомнежите за оваа тема. Било какво прашање имате, оставете го во коментар и тие ќе ви помогнат


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Томас dijo

    Здраво. Ја читав објавата и би сакал да знам од каде ги добивате информациите за да знам дали се доверливи, не ги доведувам во прашање, да знам дали можам да верувам на оваа страница или не