Микропигментација кај мажи

Микропигментација кај мажи

Микропигментацијата е таа естетска алтернатива која се состои во боење на скалпот создавајќи илузија да изгледате како да имате само избричена глава. Со бесконечноста на точките нацртани на вашата глава, ќе изгледа како бојата на вашата природна коса, исто така е идеално да ги покриете сите лузни.

Постојат многу фактори кои може да довеле до опаѓање на вашата коса, од наследни фактори, алопеција, хормонална нерамнотежа, стареење или стрес. Е е начин да ви помогне да се скриете или скриј ја ќелавоста и да се чувствувате многу подобро за себе.

Овој вид на постапка Тоа е индицирано за оние кои страдаат од алопеција а капиларниот графт е исклучен како едно од неговите можни решенија. Постојат мажи кои не можат да добијат сопствен пресадување на коса затоа што не можат да најдат области од нивното тело доволно населени за да направат сопствена трансплантација, а тоа ги тера да ја отфрлат оваа опција и да бараат други начини.

Гаранции за третман со микропигментација

Постојат центри специјализирани за овој систем и тие нудат резултат на капиларна микропигментација со професионални резултати. Треба да потрошите малку време за да откриете дека центарот што ќе го спроведе нуди најдобри гаранции.

Идеално, пигментите што треба да се користат не ја менувајте бојата со текот на времето. Неговиот состав не мора да составува никаква составна боја на сина, зелена или виолетова боја. Ако се користат постојани пигменти за шминка, црното мастило може да се распадне од самиот имунолошки систем или од изложеност на УВ зраци од сонцето.

Микропигментација кај мажи

Специјалистот што се грижи за својата работа мора да има одредено познавање на анатомијата на кожата за попрецизна техника. Доколку е потребно, ќе се примени производ за анестезија за контрола на болката, иако не се препорачува да се користи за да се создадат подобри резултати.

Ќе се применуваат потребната совршена големина и притисок на иглата за да се создаде тој избричен фоликул на косата. Бојата мора да одговара на остатокот од скалпот за да не биде во контраст со нејзиниот тон.

Тие се полутрајни пигменти , специфични за скалпот, кои тие прогресивно ќе избледат прекувремено. Поради оваа причина, препорачана е сесија за преглед една година или година и пол за да се одржи во совршена состојба.

Микропигментацијата може да се користи за разни третмани

Ние не само што го наоѓаме како техника за пополнување или преобликување на областите што се лесни и недостасуваат во скалпот. Исто така се користи многу да ги камуфлира можните лузни.

Веѓите можат да ја користат техниката на микропигментација. Тоа е област што може да биде донекаде обезмастена или можеби ќе сакате да реновирате дел од нејзината област, за да постигнете многу поприроден или понаселен ефект.

Микропигментација кај мажи

Ако се нанесува на веѓите може да се постигне ефект на кревање иn во целина на очите и капаците. Неговиот оптички ефект може исто така да ги насели сите овие области и да покрие лузни.

Ако сакаме да го интензивираме изгледот, исто така можеме зголемување на обемот на трепките природно. Beе се нанесе на горниот очен капак со фина линија што ќе се отпечати помеѓу трепките, ова ќе го засили изгледот. Други третмани може да бидат на пример засенчување на осветлување во областа на каналот за солзи.

Предностите на микропигментацијата

Тоа е третман кој ако се спореди со други процеси се покажува доста ефтин. Трансплантации, екстензии, допир се техники што можат да се користат, но се многу поскапи. Резултатот од микропигментацијата е многу популарен и неговите резултати се долготрајни.

Е решение неинвазивни и имаат висока стапка на успех. Бидејќи обично се користат органски пигменти, тие добро се толерираат од луѓето и не создаваат реакции. Покрај тоа, добиените резултати се брзи, без компликации и не е потребно да се земаат лекови подоцна.

Лошите страни на микропигментацијата

Микропигментација кај мажи

Тоа е третман сличен на тетоважа, но не е долготраен и не е траен ниту. На многу клиники се дава сериозна гаранција за издржливост, но мора да ги контрастирате вашите податоци, бидејќи како општо правило, можете да уживате во микропигментација две години.

Тоа нема многу издржливост ни дава флексибилност Во случај да не сакаме да продолжиме со тоа и да сакаме да го смениме нашиот имиџ и да се определиме за нов третман на коса.

Посветеноста да се заврши микропигментацијата Forceе ве присили секогаш да ја носите избричена коса или ист изглед. Needе треба редовно да ја бричите главата и да си го дадете овој допир најмалку двапати неделно.

Микропигментацијата го дава тој аспект на правење на луѓето да видат дека едноставно сте се избричиле, но ако ја тргнете раката над главата, можете да го видите тоа нема 3Д ефект. Не вклучува дека можеме да уживаме во текстура.

Ние веќе истакнавме дека нема голема издржливост, но мора да се земе предвид дека во некои случаи не може да одговара на вашата вистинска боја на коса. Многу мажи на крајот ја губат косата и стануваат сиви во исто време, па затоа не дозволуваат микропигментацијата да одговара на нивниот тон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.