Маска за аспирин

Еден од маски полесно да се направи и тоа е многу ефикасно маска за аспирин. Тој е специјално дизајниран за сите оние кои имаат мрсно лице, со запушени пори или уморна кожа бидејќи ќе го остави лицето сјајно и ексфолирано. Од суштинско значење е да немаме алергија на главната компонента на аспирин, ацетилсалицилна киселина. Оваа киселина доаѓа од нешто природно како кората на врбите и е корисна за циркулација на крв, помали вознемирувања или главоболки. Сега со оваа маска тие можат да бидат и корисни, за кожата да ја остави чист и пенлив.

За да ја направиме нашата домашна маска за аспирин, потребни ни се две или три аспирин, Еден природен јогурт, чинија за ставање смеса и А. лажичка мед (изборен). Прво што треба да сториме е да ставиме два или три аспирини на чинијата и со помош на малку вода ги кршиме со прстот додека не се распаднат во прав. Важно е да не користиме многу вода во овој чекор бидејќи основата на аспирин треба да биде цврста за подоцна да се меша со другите состојки. Потоа, ја истураме содржината на природен јогурт во мелениот аспирин и добро мешаме додека не се измеша добро. И, конечно, додаваме лажичка мед, бидејќи оваа состојка има ензими кои ја прават нашата кожа подмладена. Смесата се става на нашето лице 15 минути и се отстранува со топла вода правејќи кругови така што е пилинг подобро нашата кожа.

Следно ставаме навлажнувачки крем, и ќе забележите како вашата кожа е многу мека и хидрирана. Маската се става со чисто лице, затоа мора да го исчистиме пред да го користиме за да може ефектот да биде поголем.

Ние го пробавме и навистина го напушта лицето екстра меко, совршен за сува кожа после бричење. Покрај тоа, таа е лесна и многу ефтина маска. Дали ја пробате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.