Коси крцкави

Коси крцкави

Постојат многу луѓе кои одат во теретана за да го обликуваат своето тело и кога ќе ја завршат рутината со тегови ги прават стомачните за да ја зајакнат целата област и да го обележат познатиот пакет шест. Еден од стомачните што многумина мислат дека не можат да се отстранат или дека е многу тешко да се направи е коси апс. Постојат бројни вежби кои се доста ефикасни за да ви помогнат да ги обележите за кратко време и кои ќе ги научиме во оваа статија.

Ако сакате да ги научите сите потребни совети за да добиете коси стомачни, ова е вашиот пост. Треба само да продолжите да читате за да дознаете повеќе.

Енергетски дефицит за означување на апс

Вежби за наклонети стомачни мускули

Кога некое лице се обидува да обележи стомачни мускули, тој почнува да прави илјада и една вежба за да ги работи добро. За жал, огромното мнозинство од нив не ги добиваат резултатите што ги сакаат. Вистина е дека добрата техника помага да се развијат коси порано со прилагоден волумен на обука и фреквенција што ви овозможува одмор и закрепнување по сесиите.

За стомачните исто така често се смета како посебна мускулна група, способна да направи онолку сетови и повторувања, колку што сте подготвени да издржите. Стомачните стомаци имаат нешто поголема стапка на опоравување од останатите мускули, за што за 48 часа се подготвени да работат повторно. Не треба да правите бесконечни комплети за да го изградите вашиот шест пакет. Клучот за сето ова е во исхраната.

И, тоа е дека колку и да ги правите најдобрите коси стомачни вежби со најдобра можна техника и да ги почитувате времето за одмор и закрепнување, ќе биде бескорисно ако процентот на маснотии ви е висок. Овој аспект е оној што се контролира со диетата и е најважен. Кога имаме вишок калории, односно јадеме повеќе калории отколку што согоруваме, развиваме мускули во абдоминалната област. Сепак, за време на ова фаза на зголемување на мускулите, исто така, се здебелувате. Маснотиите ги „покриваат“ нашите стомачни мускули и, дури и да ги има, нема да ги покаже.

Затоа, најважниот фактор за обележување на стомачните мускули надвор од вежбите и техниката Тоа е енергетски дефицит што мора да го предизвикаме во нашето тело да се отстрани вишокот маснотии од абдоминалната област. Ова е контролирано со диета. Неопходно е да се трошат помалку калории отколку што се трошат за да се изгуби тежината.

Најдобри вежби за коси апс

Откако ќе имаме процент на маснотии од приближно 10-13%Во зависност од видот на телото што го имаме и предиспозицијата за складирање на маснотии во стомакот, тоа ќе биде обележано. Следно, ќе ставиме список на вежби за развој на коси стомачни. Аспектите што треба да се земат предвид при вршење на вежбите не е да се прават ненадејни движења и секогаш да се бара позицијата и техниката каде што имаме најдобра контрола над вежбата во секое време.

Правејќи стомачни, имаме многу ранлив регион. Станува збор за долниот дел на грбот. Треба да се стави акцент на заштита и избегнување на можни повреди. За ова, можеме да го работиме и кога имаме вежби за грб.

Тука ги имаме најдобрите вежби за коси стомачни мускули:

Латерално покачување на ногата

Оваа вежба се состои од лежење на страна потпрена на wallид за да го заштитиме нашиот лумбал што е можно повеќе и да ја подигнеме едната нога нагоре. Liftе направиме подигнување на ногата колку што е можно под контрола не го оштетувајте мускулот на адукторот или не го мачете лумбалниот предел. Имајте на ум дека ако ја задржиме потколеницата, ќе правиме поголем стрес на вежбата и тоа ќе помогне да се постигнат подобри перформанси.

Латерална изометриска

Во друга статија објаснуваме сè за изометрични апс, во случај да ви треба дополнителна помош. Во овој случај, она што треба да го направиме е да се поставиме во странична позиција и да го задржиме една минута, а потоа да го сториме тоа на другата страна. Отпрвин ќе чини многу да се стигне до минута и целото тело ќе почне да боли и да се тресе. Сепак, со текот на времето и вежбата, телото станува сè по навикнато и, со добра техника, ќе се постигнат подобри резултати.

Кога имате искуство во ваков вид на вежба, тоа може да се комбинира и со претходното со правење на многу контролиран лифт на ногата за да не се изгуби положбата и, на крајот, напнатоста што треба да се предизвика во косиот абдоминална област.

Латерално движење на колкот

Оваа вежба е варијанта на страничните изометриски. Се состои од влегување во иста позиција како и порано, но изведување на многу контролирано движење на колкот. Станува збор за подигање и спуштање на колковите до достигнување на највисоката точка каде што ќе останеме неколку фиксни секунди за да ја извршиме изометриската. Во овој случај, исто така е важно движењата да не бидат воопшто ненадејни за да не се оштети која било област.

Притиснете pallof

Овој вид вежба се прави со макари и на многу одржлив начин. На сличен начин како оној што се прави со изометријата, мора да одржувате држење на телото постојано. Е за изврши спротивна сила на косиот макара. Колку подолго се одржува проширената положба на рацете, толку повеќе ќе работиме на областа на стомакот за да ги подобриме овие мускули.

Страна криза

Станува збор за правење криза како цел живот, но од страна. Легнуваме со исправени нозе и се прави криза слична на предниот абдомен, но со цел да се стигне до страната. Поставувањето на рацете на земја обично помага да се изврши вежбата со поголема стабилност и полесно да се постигне искачување.

Странични свиоци

Оваа вежба Тој е омилен кај оние кои работат со тегови. И тоа е дека ако можете да користите гира полесно е да ја зголемите отпорноста и, со тоа, да ги подобрите перформансите на вежбите. Единствено што треба да имаме предвид е да не го повлекуваме вратот со раката што ја потпираме на главата за да не ги оштетиме грлото на матката.

Се надевам дека со овие вежби и со добра диета ќе можете да ги обележите вашите коси стомачни мускули.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.