Како правилно да се прават стомачни

абдоминална

Кога започнуваме во теретана, сите сакаме навистина привлечни стомачни. Сепак, постојат многу аспекти што луѓето не ги знаат за оваа мускулна група. Некои луѓе не знаат како да ги прават вежбите добро, а други не знаат кои варијабли на обуката треба да ги земат предвид за да можат да бидат видливи. Без оглед на причината, денес ќе разговараме како правилно да се прават стомачни.

Ако сакате да знаете како правилно да направите стомачни мускули, ќе ви објасниме во оваа статија.

Како правилно да се прават стомачни

како правилно да се прават стомачни

Првото нешто што мора да го земеме предвид пред да знаеме добра техника во стомачните вежби е процентот на маснотии. Мора да знаете дека во количината на стомачни што ги правиме, ако имаме висок процент на маснотии, особено во абдоминалната област, стомачните нема да бидат видливи. Односно, ако немаме малку маснотии, не е важно колку апс правиме, а не ќе можеме да ги видиме славните пакет шест.

Постојат луѓе кои работат на бројни вежби секој ден со цел да ја зајакнат оваа мускулна група. Всушност, научните докази не успеваат да потврдат дека стомачните мускули треба да се третираат како и секоја друга мускулна група. Треба да присуствувате на различните варијабли на обука и да ги вклучите во нашата рутина за вежбање. Варијабли на обука како што се обемот на работа, интензитетот и фреквенцијата.

Ние мора да знаеме дека стомачните мускули имаат уште еден мускул и дека мора да ги работиме како да се работи за друг. Сигурно нема да размислите за изведување на сетови за градите со повеќе од 50 повторувања. Сепак, има многу луѓе кои знаат нас како правилно да правиме стомачни мускули и да правиме бесконечни серии. На стомачните мора да се работи со волумен на обука што се прилагодува на нивото на личноста и нивната цел. Истото важи и за интензитетот и фреквенцијата. За да има хипертрофија на клеточно ниво, мора да има стимул близу до мускулна слабост. Ова значи да ни дадете едно или две повторувања на мускулна слабост.

Последната променлива што треба да се земе предвид е фреквенцијата. Не можеме да имаме добри стомачни мускули ако не работиме на фреквенцијата на прилагодено ниво.

Калориски дефицит

основни

Друг важен аспект на учење како правилно да се прават стомачни е процентот на маснотии. Имајте на ум дека ако нашиот стомак има висок процент на маснотии, нема да можеме да ги видиме стомачните мускули. За да ги откриеме овие мускули, мора да имаме низок процент на маснотии. За да го изгубиме вишокот маснотии што ги собравме, мора да воспоставиме калориски дефицит во исхраната за да можеме постепено и здраво да изгубиме тежина.

Не смееме да заборавиме дека во Голем дел од основните мулти-заеднички вежби ќе треба да ги договориме јадрото. Целата централна област на телото, вклучително и абдоминалните, мора да се склучи за подобро регрутирање на мускулните влакна и подобра целокупна стабилност. Така индиректно работиме и на стомачните, без потреба да правиме специфични вежби за тоа.

Неопходно е да имате низок процент на маснотии за да имате видливи апс. За да воспоставиме калориски дефицит во исхраната, само треба да сметаме какви се тие калории за одржување и да намалиме 300-500 вкупни калории.

Како правилно да се прават стомачни со вежби

вежби како правилно да се прават стомачни

Работењето на сите мускули на јадрото е од суштинско значење за да имате добро здравје и да спречите повреди. Јадрото е сè што ги опфаќа централните мускули на телото. Овие мускули Тие се стомачни, коси, лумбални, флексори и екстензори на колк и задник. Тоа не само што ќе ни помогне да имаме подобра стабилност, туку и да го поправиме држењето на телото и да спречиме повреди.

Toе видиме кои се главните вежби за да научиме како правилно да правиме стомачни. Овие вежби се прилично лесно да се направат веднаш надвор од кутијата. Можеме и го комплицираме трудот додека напредуваме. Точен начин да работите со стомачните мускули од почеток е да ги работите тие изометриски вежби. Тоа е, овие вежби се оние кои се базираат на стомачните мускули кои работат на одржување на држењето на телото.

Абдоминална штица

Оваа вежба е многу основна, едноставна е. Willе ги поддржуваме лактите на висината на рамената и ќе го прошириме телото целосно паралелно со земјата. Стапалата мора да се отворат на висината на колковите и бараме природна положба на телото. Willе се држиме во оваа позиција се додека не почувствуваме изгореници и не можеме повеќе.

Како правилно да се прават стомачни: странична штица

Тоа е вежба практично иста како и абдоминалната штица. Треба да поставите да бидете на страна. За да го направите ова, ние ќе поддржиме една од подлактиците и ќе ги оставиме нозете исправени. Се обидуваме да ја одржиме позицијата преку изометриската работа на стомачните мускули. На овој начин, ќе научиме како правилно да правиме стомачни. Ако сè уште не можете целосно да го поддржите телото, можеме да се издржуваме на страната на колената наместо на нозете.

Блескав мост

Тоа е една од наједноставните вежби за работа на долниот дел на грбот и задникот. Placeе ги поставиме рацете од двете страни на телото и ќе го подигнеме глутеусот од земјата и ќе исцедиме што е можно повеќе. Не смееме да го креваме колкот премногу за да не биде штетен. Thisе се одржиме во оваа позиција неколку секунди.

Дали стомачните се корисни за слабеење?

На ова прашање е одговорено со да и не. Сите вежби што ги спомнавме на списокот помагаат да изгубите маснотии само со вежбање и во движење. Мора да се стави до знаење дека не можете да ја обучите абдоминалната област, ние ќе ги изгубиме абдоминалните масти. Маснотиите се губат од областа каде што е генетски предодредено прво да се изгубат. Ако сте од оние луѓе кои имаат тенденција да складираат маснотии во рацете, треба да имате предвид дека тоа ќе биде област каде што ќе чини повеќе да се изгубат наведените маснотии.

За да ја добиеме познатата чоколадна шипка што ни треба имаат процент на маснотии помалку од 15% кај мажите и помалку од 20% кај жените. Ова е на генерализиран начин. Треба да се има на ум дека, ако некое лице сочува помалку маснотии во стомакот, тие ќе можат да обележат стомачни мускули со поголема количина на телесни масти.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе како правилно да направите стомачни мускули.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.