Како да ја измиете косата во 5 чекори

Сите знаеме како да ја миеме косата: влажна, пена и исплакнете. Но, постојат трикови со кои можете да научите да ја одржувате косата чиста и здрава. Многу е важно скалпот добро да се исчисти и да се отстрани вишокот масло, бидејќи овој вишок на масло ги заглавува фоликулите и тоа може да предизвика опаѓање на косата.

За правилно миење на косата можете да ги следите овие 5 едноставни чекори:

Прво - Подгответе ја косата:
Ако имате долга или размачкана коса, треба да ја одврзете со чешел пред да ја измиете.

2-ри - Навлажнете ја косата:
Пред да нанесете шампон, навлажнете ја косата со многу топла вода. Ако водата е премногу топла, тоа ја фаворизира поделбата на маснотиите. Ако водата е премногу студена, шампонот нема да навлезе доволно далеку.

3. - Нанесете шампон:
Количината на шампон што ја користите ќе зависи од количината на коса. Исто така, тоа ќе зависи од квалитетот на шампонот. Професионалните шампони обично се поконцентрирани од нормалните шампони и бараат помалку количество.

4-ти - Масирајте ја косата:
Бидете сигурни дека шампонот е дистрибуиран рамномерно низ косата, особено на предната линија и околу ушите, каде што добива најмногу нечистотија. Користете ги прстите за да ја масирате косата со кружни движења од 1 до 3 минути.

5-ти - Осветлете ја косата:
Важно е да го отстраните целиот шампон кога ќе ја исплакнете косата. Ако се туширате, косата ќе ви биде почиста отколку ако се бањате.

Преку Совети за нега на коса за мажи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   YO dijo

  ЈАС СУМ КОСКА КОСА И ПРЕТВАЕ НА КОСАТА СЕКОГАШ ГЛЕДАМ ЛОШО, НЕКОИ ЗГРДО НАКОВИ И КОСАТА ОДРЕДНО NOTЕ БИДАМ ДА МИ ПОДАРИШ НЕКОЕ СОВЕТ Бидејќи ИМАМ И МНОГУ КОСА ШТО ДА СЕ ПРАВИ И СО IRЕЛЕЗОТ И НЕ ПОСЛЕДНУВА МАЛИНА

 2.   Од страна на dijo

  Се сомневам, би сакал да знам дали е вистина дека е лошо да се става регенераторот на кацигата, ми рекоа дека треба да се нанесува само на врвовите и би сакал да го оставам сомнежот, помогни pliiss .. ^^

 3.   Од страна на dijo

  а, и парче за девојчето горе, не треба да ја форсирате косата, оставете ја кадрава, наместо да ја исправате, следете ја линијата на вашата коса, мавтајте ја косата, со бран и за разлетување, користете производи за неа и да Излегувате, ја покривате косата со нешто додека не стигнете на затворено место и што е многу важно, исечете ги краевите на секои два месеци, така што косата ќе ви се обновува, јас, или ја чувам толку долго за добра дистрибуција на витамини, се надевам тоа ќе ти помогне .. Од. Коса ^^

 4.   ERrrrrrIIIIIIIZZZZZZU dijo

  изгледа .... подобро е да не ја пеглате косата
  и оди на фризер да ти ја извади косата
  направете зацрвстување на кератин
  и престанете да носите покемона кулија

 5.   камила dijo

  Здраво момчиња и девојчиња. Порано имав грда коса. Ви препорачувам кога ќе ја измиете косата со шампон, исплакнете го целиот скалп и кога ќе го ставите кремот исплакнете го. Масирајте го целиот скалп и останете половина час со влажна коса и со кремско плакнење тие имаат божествена ловорова коса

 6.   камила dijo

  Јас го препорачувам

 7.   Daniela dijo

  Здраво Имам права коса, но кога ќе ја исушам одозгора станува ужасна има многу разлетување! ; (Дали би ми дал некој совет да видам?