Како да се облечете на свадба

Филм „Од свадба до свадба“

Ако се прашувате како да се облечете на свадба, еве објаснуваме чекор по чекор како да постигнеме беспрекорен изглед.

Од облека и кроеви до обувки и додатоци, преку најдобрите бои. Откријте ги клучевите што ќе ви помогнат да го погодите знакот со вашиот изглед следниот пат кога ќе треба да присуствувате на свадба.

Добив покана за венчавка ... сега што?

Машка облека

Кога ќе се добие покана за присуство на настан, една од првите мисли на сите (ако не и првата) оди во соблекувалната. Што ќе облечам? Дали нешто од она што го имам во плакарот ќе работи за мене или ќе треба да одам на шопинг? Шансите се, некои од вашите дела ќе ви одговараат, но и вие ќе ви требаат нови. Значи, одговорот би бил да и на двете прашања.

Да се ​​доживее мала загриженост поврзана со гардеробата е сосема нормално, бидејќи никој не сака да се судира со својата гардероба, а помалку на свадба ... но, како одиш облечен на свадба? Добро единствениот начин да се задржи чекор е да се облекувате свечено, што значи дека не можете да носите фармерки, дури и ако се темно сини. Колку и да се елегантни, чиносите не се соодветни ниту на свадба. Треба да го отфрлите секојдневен стил.

Како што се очекуваше, ова ни остава единствена опција. И дали е тоа костумот е единствената облека што ќе ви помогне да не се судрите на оваа прослава, како и да се прилагоди на кодексот на облекување утврден од невестата и младоженецот.

Ако вашата гардероба успее да остане незабележана во текот на целиот ден, тоа ќе значи дека добро сте ги завршиле работите. За разлика од лежерниот, кога станува збор за формалниот стил, потребно е да се истакнете по посуптилни квалитети што понекогаш ги перцепираат само најекспертските на пример, пресек што се чувствува како ракавица.

Како да се облечете на свадба чекор по чекор

Вид на одело

Утринско палто

Хакет

Во суштина, постојат три типа костум што можете да ги користите ако ве поканат на свадба: обичен костум, смокинг или утрински костум. Сè зависи од степенот на формалност на венчавката.

Најчесто е да се носи нормално одело, но понекогаш невестата и младоженецот воспоставуваат поформален кодекс на облекување, што значи дека треба да носите смокинг ако е полу-формален или утрински костум ако изберете максимален степен на формалност за вашата венчавка.

Кројот и стилот

Сино одело во птичји очи

SuitSupply

Во врска со пресекот, обложувајте се на класична и сарторијална силуета. Овој вид на сечење ќе ви помогне да го одржувате вашиот костум ниту премногу лабав, ниту премногу тесен.

Ако сте еден од многуте мажи кои станаа обожаватели на тенок облик (што го прави костумот да се прилагоди поблиску до телото и нацрта повеќе дефинирана силуета), тоа е исто така соодветна опција. Тоа е прашање на лични преференции.

Поврзана статија:
Костуми на младоженецот

Блејзерот, подобро е со едно гради отколку со двата гради. Но колку е традиционална венчавката, толку повеќе треба да го истегнете торзото низ јакната. Нормалната јакна е најкратка, а утринската јакна, со задните опашки, е најдолга. Од своја страна, смокинг јакната е некаде на средина.

Конечно, изберете соодветна ткаенина за годишното време. Во зима ќе ви требаат потопли ткаенини, додека во лето (сезоната кога се слават повеќето свадби) од суштинско значење е вашиот костум да ви помогне да избегате од топлината со квалитети како леснотија и дишење.

Боите

Кафеав костум

Манго

Ако користите обичен костум или три парчиња, обложувајте се на класични бои: темносина, сива и црна. Никогаш нема да погрешите со нив и ако е ново одело за таа пригода, тоа ќе ви овозможи повторно да го користите. Дали венчавката е во земјава? Потоа, на претходните се додаваат и други опции во боја, како што е случајот со кафеави тонови и дискретни карирани отпечатоци.

Смокинг мора да биде црно или сино на полноќ. Ако станува збор за свадба во стил на смокинг, белата боја е резервирана за младоженецот, без разлика дали тој ќе избере да ја носи или не.

Утринското палто има свој код за боја: бела за кошулата, црна или сива за јакна и сиви (или сиви и црни ленти) за панталоните.

Обувки

Дерби чевли

Избрана хома

Секогаш носете чевли за облека. Ако венчавката е во земјата, можете да користите Brogues наместо Оксфорд и Дерби, бидејќи изгледаат малку порелаксирано поради нивните перфорирани детали.

Дополнувањата

Печатен џебен квадрат

Хуго Бос

Кога станува збор за одговарање на прашањето како да се облечете на свадба или друг елегантен настан, последниот чекор е резервиран за додатоци. Во овој случај, клучните додатоци се вратоврската, часовникот и џебниот квадрат. Препорачливо е да не се одрекувате од ниту еден од нив, дури и ако венчавката се одржи во земјата.

Осигурете се дека вратоврската не е слаба., но има класична ширина, како и дека часовникот е на висина на остатокот од изгледот.

Ако станува збор за венчавка од утрински костум, не заборавајте да користите двојна кошула со манжетни со манжетни. Можете исто така да додадете врвна капа на оваа облека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.