Како да добиете целосна брада

добијте целосна брада

Густата брада кај мажите е симбол на невиност. За многу векови, носењето брада беше икона на мажественоста и за многу други луѓе со моќ, мудрост и лидерство. За многу жени, гледањето маж со брада може да го позиционира како зрел, со капацитет за скоро сè.

Растењето брада за прв пат е факт со повеќе прашања. Не е тешко да се започне да се гледа како расте вашата коса, но можеби Првиот пат да добиете целосна брада може да биде незгодно па дури и за некои скоро невозможна задача. За ова ќе видиме неколку совети и трикови за да го добиеме најдобриот резултат.

Целосна брада се постигнува со време и трпеливост

Имајте на ум дека растот на брадата бара долг процес и со некои транзиции. Нема да биде иста брада како што имате сега после неколку месеци, ниту пак ќе изгледа како да имате за неколку години. Колку повеќе години поминуваат, толку повеќе ќе бидат населени оние области што не биле порано.

Не судете за оние области каде што е тешко да се излезе косата, особено на аголот на усните, во центарот на мустаќите или во некои области на страните на лицето. Со текот на времето и ако сте трпеливи, може да имате погуста брада. Со цел да добиеме многу побрзи и поефикасни резултати, можеме да ви дадеме низа совети.

добијте целосна брада

Совети за целосна брада

За да започнете мора да оставете ја брадата да расте на ваше слободно време, без да исечете или завршите нешто. Оставањето да расте барем еден месец ќе биде добра шанса да се воспостави солидно. Почетокот или почетокот на неговиот раст не треба да биде лесен, бидејќи кога расте директно и тешко, тоа предизвикува иритации и чешање. Ако јадежот стане неподнослив, може да нанесете специјално масло за брада и ако може да содржи витамин Е многу подобро.

Многу мажи во нивните тушеви се навикнати да користат ист гел или шампон за целото тело, вклучувајќи ја и брадата. Ова може да се претвори во голема грешка, бидејќи а специфичен сапун за брада тоа ќе помогне да се отстрани нечистотијата сместена во фоликулите на косата многу подобро и оставајќи многу поголема слобода за раст на косата. Препорачливо е да направите нежна масажа и да користите топла вода, така што тој допир на свежина го стимулира протокот на крв.

Храната е основен дел од растот на косата. Тие се препорачуваат да земат храна богата со биотин бидејќи е суштински дел од витамин Б кој помага косата да расте многу поздраво и посилно. Може да го најдете во цели зрна, јајца, ореви, бадеми, млечни производи и месо како што е пилешкото. На храна богата со витамини А и Б, цинк, железо, антиоксиданти и фолна киселина и пијте многу вода за да имате добра хидратација.

Спортувајте или создадете навика за редовно вежбање Од суштинско значење е да можете да ги зголемите нивоата на тестостерон, како и да помогнете полесно да ги замените косата и кожата. Покрај тоа, го подобрува расположението и самодовербата и тоа е првото нешто што може да се види брадата полесно да расте.

добијте целосна брада

Други совети и трикови за создавање целосна брада

Бојата во брадата работи. Ако вашата брада варира во бои и тонови, можете изберете боја што ја прави униформа. На пример, лице со кафеава коса и брада со светли или русокоси тонови, ако избере да обои со иста боја на коса, тоа ќе ја удвои нејзината густина. Но, овој трик работи за бради со различни нијанси и да ја истакне бојата за да изгледа како многу погуста коса.

Друга идеја што има многу добри резултати и многу поголем буџет е направи трансплантација на брада. Овој начин, барајќи повисоки трошоци, веќе е за мажи кои мислат дека навистина сакаат да имаат брада. Во овој случај, ние зборуваме за повторно населување на оние области како што се мустаќите, образите, брадата и тротоарите, каде косата не расте редовно.

Неговата постапка е едноставна, за имплантација на брада тоа ќе се направи со извлекување на мали индивидуални фоликули на косата од задниот дел на скалпот, правење на тоа во мали ленти и ставање во местата каде што е потребно. По приближно две недели, ќе можете да водите нормален живот. Ако ви требаат повеќе информации за нега на брада, можете да се консултирате „најдобра грижа“ или открие „зошто не растат бради кај мажи“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.