Како да добиете брановидна перм на кратка коса

брановидна перм на кратка коса

Ако одлучите да се направите сами брановидна перм на кратка коса ќе се обложите на тотално поинаква промена на изгледот, но во мода. Вашата глава ќе биде преполна со неверојатни кадрици или брановидна коса со пресек. коса наречена Undercut.

Без сомнение е вид на фризура тоа сега поставува многу трендови. Го видовме тоа низ историјата и во 90-тите години покажувајќи голем потенцијал. Не можеме да ја игнорираме оваа фризура пристигна со голема сила, нешто што може да се види кај многу тинејџери.

Фризура за потсекување Таа е најистакната меѓу сите фризури што можат да се користат со брановидна или виткана перм. За да се постигне оваа фризура, страните на главата мора практично да се избричат ​​и горниот дел да се остави добро пораснат за да може да се направи посакуваната навивка.

Како ја добивате оваа брановидна перм?

За да можете да направите перм, треба да поминете низ фризер за да можете да го направите типот на навивка што најмногу ви се допаѓа. Идеалот е одете во унисекс или женски центар каде што ќе бидат многу повеќе навикнати да прават трајни.

брановидна перм на кратка коса

За да можете да ги направите, користете хемиски третман кој ја модифицира структурата на вашата коса, ова соединение ќе ја ослабне капиларната структура на косата и ќе ја трансформира права коса во повеќе брановидна. Тоа може да се направи дома, но вреди да се ставите во рацете на професионалец вреди.

Ако не сакате да поминете низ хемиски процес и сакате навремено да добиете кадрава коса, можете да ги прочитате нашите препораки за како да имате виткана коса o производи за виткање коса.

Чекори за да добиете брановидна перм

Како што веќе разгледавме, брановиден Перм може да се направи на кратка коса, но само кога косата е доволно долга за да ја дозволи. Овој процес не може да се направи на многу кратка коса, бидејќи најмалиот curler има димензии од 4 до 5 сантиметри и мора да се преврти мал прамен коса.

пластични-curlers-за-трајно

За да започнеме мораме имаат измиена и влажна коса. Willе витка коса, влакно по влакно во curlers, некои прибор што може да се направи од пластика или дрво. Со косата свиткана во curlers ќе ги користиме неутрализирачка хемикалија да се разгради кератинот што ја штити косата. Овој производ ја ослабува оригиналната структура на косата и мора да биде оставете го да одмори 15 до 20 минути.

Во следниот чекор и со вклучени виткачи, ќе ја измиете косата и ќе ја облечете повторно. неутрализирачка течност, целосно да се зајакне новата структура и косата да се спротивстави на новата промена. Конечно ги отстрануваме curlers, косата нежно ја масираме косата да го прошириме производот и по 5 или 10 минути повторно ќе ја измиеме косата за да ги отстраниме сите остатоци. Конечно ќе ја измиеме и исушиме косата набудувајте ги резултатите.

брановидна перм на кратка коса

Како да се грижиме за Перм

Со цел да ја задржите таа посебна грижа за вашата коса и да навивачката остане стабилна, мора да извршите серија грижи за да трае многу подолго:

  • Кога треба редовно да ја миете косата, секој шампон не вреди. Мора да користите специфичен за кадрава коса и без сулфати. Потоа треба да користите специфичен регенератор за да постигнете голема хидратација и мекост на косата.
  • Употребата на маска за коса Исто така се препорачува, но може да се користи само еднаш или двапати неделно. За да ја исушите косата, не правете го тоа грубо за да не ја казнувате, туку со мали допири на крпа и користете специјален чешел со широки влакна или чешлајте го со вашите прсти.

брановидна перм на кратка коса

  • Ако сакате вашата коса да се дефинира потоа, можете да користите специфични производи. Можеш да користиш оние што ја поправаат навивката и даваат природна слика или што даваат влажен изглед, како што се оние што се направени од восоци. На серум Тие се исто така добри производи затоа што обезбедуваат многу хидратација и го подобруваат сјајот на косата, но не ги злоупотребувајте затоа што нивните силикони можат да ја изменат навитката.

Совети кога создавате брановидна перм

Кога го правите вашиот перм, мора бидете јасни за видот на навитката што сакате да ја постигнете. Ние мора да ја разјасниме оваа точка затоа што брановидни бранови од типот на брановидна коса не се исти со многу затворената и мала навивка.

брановидна перм на кратка коса

Ако страдате од деликатна коса, мора да се заклучи дека за овој третман е потребен хемиски производ што ја ослабува внатрешната структура на вашата коса, така што ќе се оштети во помала или поголема мера.

Брановидна перм трае долго време, во зависност од фризурата што ја правите и обично околу 2 до 6 месеци. Витканата коса ќе исчезне додека ја сечете, бидејќи она што расте ќе ја добие својата природна форма.

Што може да се случи ако се каеш откако доби Перм? Ако сте ја достигнале оваа точка, тоа е затоа што веројатно не ви се допаѓа ефектот што го создаде. Не грижете се, има решение, можете само да ја исечете косата за да ја елиминирате таа навивка или можете да ја користите некои од техниките како што се пегли или фен за коса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.