Како да одите облечени на свадба без одело

Обичен / неформален стил

Прославата на свадба е многу емотивен чин за протагонистите, чин со кој сакаат да споделат многу важен спомен од својот живот. Но, во исто време, обично е главоболка и генерира одредена вознемиреност кај присутните, кога ќе почнат да размислуваат за тоа. размислувајќи како ќе бидат облечени.

Првото нешто што мора да го имаме на ум е дека не е наш ден, па затоа мора да направиме се за да бидеме што поелегантни, но без да се истакнуваме над младоженците. Ако сакате да знаете како да одите на а свадба без костум Облечете се лежерно, ве поканувам да продолжите да читате.

Секојдневна облека за свадби

фармерки и чино

Дефиницијата за секојдневна облека е веројатно најшироката и најзбунувачка од ознаките на облеката и тоа Има голем број на толкувања.

Покрај тоа, тоа е многу збунувачки, бидејќи интерпретацијата на секој човек на секојдневната облека за гостите можат да бидат различни, се додека низа правила не се воспоставени во писмена форма.

доколку поканата не ни нуди никаков вид на поим, мора да го анализираме за да добиеме информации кои можат да ни помогнат да ја избереме најсоодветната облека, како што се времето од денот и местото каде што ќе се одржи венчавката.

Како правилно да одите на свадба без одело

На Кинески панталони или костум панталони се идеална опција за присуство на неформални свадби, особено кога се слават во лето, Кинеските панталони се најдобрата опција ако температурата ќе биде висока.

Ако, напротив, прославата се одржува во период од годината кога не е присутна жештината, ако сакате да избегнете ладење, најдобрата опција е да изберете да користите еденмашки волнени панталони од костум, ако е светло ланга подобро.

Поврзана статија:
Како да го изберете најдобриот свадбен костум за мажи во лето

Што се однесува до кошулата, да кариран или шарен принт подобро отколку да користите еднобојна боја без никаква декоративна причина. Ако изберете да користите обична кошула, мора да ги земете предвид додатоците што планирате да ги вклучите во вашиот изглед.

Додека темните бои преовладуваат на свечените прослави, особено оние што се одржуваат надвор од летниот период, овој тип на помалку формална венчавка е добро време за додадете малку боја на нашата облека, но без да бидат ексцентрични и да им го одземат вниманието на невестата и младоженецот.

Како да не одите на свадба без одело

Кои бои се најласкави кога се облекуваат мажи

Кога станува збор за неформална венчавка, никогаш не треба да толкувате дека тоа е прослава како оној што можеме да го направиме со нашите пријатели во кафеана. Без причина, треба да носите маица, освен ако невестата и младоженецот не покажат дека се работи за супер неформална венчавка, па и покрај тоа, маицата треба да се елиминира како можност.

Пред секоја маица, па макар и брендирана, сигурно имате поло кошула или кошула со кратки ракави без јака, се додека времето е добро, иако, како долга кошула за секој настан, нема споредба во однос на елеганцијата.

Како што не треба да одиме на прослава од ваков тип со кошула, исто така мора да ги отфрлиме фармерките. Повторувам: тоа не е средба со твоите пријатели во кафеана, тоа е посебен настан каде младоженците ни даваат малку слобода кога е во прашање облекувањето.

Неформален чин, автоматски ја елиминира вратоврската или машната од каков било чин. Ако не ви се допаѓа да одите со голи гради (ниту не мора да претерате), можете да изберете да носите кошула со јака со прицврстени сите копчиња освен вратоврската. Друга опција е кошула од типот мао, без јака.

Како што не можете да одите на неформална свадба во маица, така не можете да одите носење апостолки или сандали, освен ако прославата се одржува на плажа. Најдобрата опција во однос на идеалните обувки за да одите на информирана свадба е затворен чевел од типот Оксфорд или мокасин доколку не сакате да носите чорапи.

полу-формална свадбена облека

Јакни или блејзери

Одете на свадба без одело ни нуди многу повеќе слобода на стил отколку на формални кодекси на облекување и бонтон, како што објаснив во претходниот дел. Сепак, можеме да одиме и на ваков тип на настани облечени во костум ако идејата да се облекуваме на информативен начин не нè радува баш.

што е дозволено

Доколку планирате да присуствувате на свадба каде оделото не е задолжително, можете да изберете морнарски блејзери и спортски палта, многу популарен во настани од овој тип. Како што одминува ноќта, можете да ја соблечете облеката што ви останала додека сте присебни.

вратоврската е опционална. Доколку видите дека сте единствените на настанот што дошле со вратоврска, можете да ја почекате поканата да ја извадите и да ја чувате во џеб до крајот на ноќта.

Поврзана статија:
Како да ги изберете најдобрите предимензионирани очила за мажи

За разлика од традиционалните форми, каде што се бара свечено облекување, овој тип на настани ни нуди а поголема слобода во изборот на различни додатоци да го персонализирате нашиот изглед како што се прстени, нараквици, марамчиња во ревер од впечатливи бои или да одговараат на нашите очила...

Како да не присуствувате на полуофицијална венчавка

Морнарско сино смокинг

SuitSupply

Се подразбира дека присуствува на свадба од ваков тип во смокинг е апсолутно на место бидејќи тој тип на одело, ако е така, може да го користи само младоженецот, ниту еден друг гостин.

Ова не е настан со ознаки.а, каде смокингот е задолжителен, повеќе од доволно е носење одело или обични панталони со сако.

Каубои нивната употреба е ограничена на слободно време со пријателите и секој ден. Овој тип на облека, како и неговите деривати (јакни или кошули) не се добро видени, ниту на неформалните свадби ниту на оние кои се на половина пат помеѓу формалните и неформалните.

Како што фармерките не се идеална облека за ваков тип на настани, така не се ни другите видови облека со дупчиња, искинати или солзи. Повторувам: овој тип на облека е за секојдневно или слободно време, не за настани од каков било вид, без разлика колку добро мислите дека ви одговара или дури и ако сакате да му дадете поинаков шмек на настанот.

Единственото нешто што ќе го постигнете ако одите со ваков тип на облека е тоа што сите ви покажуваат и биде разговор на настанот. Дополнително, ќе го одземете, на полошо, протагонизмот на парот, што на крајот може да влијае на врските на пријателство што сте ги воспоставиле со нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.