Како да исчистите рачен часовник

Како да исчистите рачен часовник

Многу рачни часовници се уникатни парчиња кои има потреба од одржување од време на време. Ако мислите дека изгубил осветленост, тон или боја, можеби е време да знаете како да исчистите рачен часовник Соочени со сè што можеме да имаме на располагање, мора да имаме на ум дека не секој производ е ефикасен.

Ако вашата идеја е да користите а специјална хемикалија за метали, мораме да кажеме не брзајте бидејќи резултатот може да го оштети сјајниот слој на вашиот часовник Подобро е да користите некои од нашите мали упатства користејќи производи од прва рака.

Чистење на рачен часовник од нерѓосувачки челик

За брзо чистење без натопување можете да го користите мека крпа од микрофибер. Ќе триеме нежно и неколку минути за да ги отстраниме сите отпечатоци од прсти и некои дамки. Ако сакате да извлечете повеќе од вашето чистење и да му дадете многу повеќе сјај, можеме да додадеме малку средство за чистење стакло или повеќенаменски. Иако ви изгледа чудно, тоа е одличен сојузник да се направи нерѓосувачки челик многу светол. Друг производ што можеме да го користиме е Бел оцет, бидејќи е средство за дезинфекција и исто така сјае. Ќе ја триеме секоја област што ќе ја видиме валкана и ќе чекаме да го видиме нејзиниот резултат.

Како да исчистите рачен часовник

Можете да користите сода бикарбона, оцет или паста за заби

Друг домашен начин за чистење на овој вид метал е користењето на сода бикарбона. За да го направите ова, ќе загрееме малку вода и ќе додадеме неколку лажици во сода бикарбона. Идејата е создадете паста со кој ќе ги триеме сите агли на часовникот. За да го отстраниме бикарбонатот ќе користиме a влажна крпа во вода за да го отстраните целиот вишок, не дозволувајте да остане ниту еден бидејќи може да биде корозивен со текот на времето.

со пастата за заби можеме да го направиме истото и со помош на крпа нежно да го триеме или со помош на четка за заби. Четката ќе ви помогне да влезете во сите тие ќошиња и пукнатини подигнете ја вградената нечистотија. Конечно ќе поминеме чиста крпа или памук, со кружни движења да заминеме Исчистете ја и полирајте ја површината.

Како да исчистите рачен часовник

Потопете го часовникот за длабоко чистење

Идеално е да се разделиме ремен за куферот на часовникот, така што двата дела се чистат посебно. Многу ремени тие треба да се натопат, во зависност од нечистотијата, па затоа треба да бидат подалеку од нивниот механизам. Од друга страна, некои часовници можат да се потопат во вода, бидејќи се отпорни, каде што можете да го направите тоа чистење.

Течноста треба да биде топла вода со мала количина на сапун или половина бел оцет. Ако ременот е гумен, можеме да го користиме алкохол. Ако сте биле во можност да ги отстраните ремените, можете да ги потопите во некоја од овие течности околу неколку петнаесет минути

Поврзана статија:
Најдобрите паметни часовници

пластични ремени за паметни часовници

Овој тип на часовник лесно го одвојува куќиштето од нараквицата. Овој чекор може да се користи и за ремени направени од други видови метал. Во овој случај ќе подготвиме мал сад со топла вода (не зовриена) и ќе фрлиме малку капки течен детергент. Ќе го оставиме потопен за неколку петнаесет минути така што нечистотијата омекнува. Потоа можеме да ги четкаме областите со четка за заби, со крпа или памучни брисеви. Ќе се фокусираме на сите области со релјеф, во ќошињата и пукнатините, областите и жлебовите испечатени со екран. Потоа убаво ќе се исушиме со чиста крпа.

Како да исчистите рачен часовник

Кожни ремени

Кожните ремени може да се чистат и со помош на вода со сапуница и мека крпа. Ќе истуриме сапун со неутрален PH и ќе го нанесеме на ременот со кружни движења. За да завршиме, вишокот сапун го отстрануваме со малку вода и ќе завршиме со сушењето на отворено.

Часовник за чистење на куќиштето

Ова парче може или не може да биде водоотпорно. Но, нивниот контакт со вода ќе биде максимално минимизиран во случај да треба да се преземат мерки. Ќе користиме вода со сапуница четка за заби со меки влакна. Ќе ги триеме сите делови со кружни движења и правење инциденца во сите груби делови, со набори во некои камени влошки, доколку ги има. Со помош на памук можете да исчистите и некои од овие делови и да ги доработите со изопропил алкохол или истата вода со сапуница.

За да завршиме, го оставаме часовникот да се исуши. со мека крпа ќе ги протриеме сите делови и ќошиња и пукнатини за отстранување на сета вишок течност. Потоа можеме да го оставиме да се исуши на крпа за да се отстрани целата влага.

Како да исчистите рачен часовник

Колку често треба да чистиме часовник?

Сер повторно започнува со длабинско чистење еднаш месечно или по неколку месеци. Да, можете да ги чистите ремените секој ден со мала крпа за да ја отстраните нечистотијата во текот на денот.

Има скапи часовници и тие се уникатни парчиња. Како препорака, препорачуваме овој тип на часовник да го однесете кај професионалец или часовничар за да може да ве посоветува како да го исчистите или дали е можно да го исчистите или реставрирате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)