Како да имате хипстерска брада

Како да имате хипстерска брада

Брадата има означено а навистина експресивен тренд на лицето на мажот. Постојат различни модели и оној кој најмногу се издвојува несомнено спаѓа во категоријата на хипстерска брада. Овој тип на брада не се постигнува преку ноќ и се карактеризира со долга и густа коса.

Да добие хипстерски изглед Ќе бидат потребни низа чекори, кои ги детализираме подолу. Овие чекори заедно со упорност и трпение Тие ќе бидат една од дисциплините што ќе треба да се надополнат за да се постигне тој имиџ толку карактеризиран со хипстерската брада.

Добијте бушава брада за хипстерски стил

Добијте бушава брада е еден од првите услови за создавање на овој стил. Брадата отсекогаш се поврзувала со а симбол на мажественост а тоа ја прави самата мажественост многу привлечна за жените.

Не сите мажи имаат предиспозиција за бушава брада, ако сте тинејџер веројатно ќе ви делат години од пополнете ги тие ненаселени места. Најдобар начин да го направите да расте е да бидете трпеливи за да се постигне по многу бричење густа и цврста коса.

Како да имате хипстерска брада

Можете да креирате рутина за да ја оставите вашата коса да расте неколку недели. секој пат кога ќе се туширате користете специфичен сапун за брада, бидејќи тие содржат специјални состојки за чистење на нечистотијата сместена во фоликулите на косата. Ако го добиеме тоа дополнително чистење, ќе помогнеме во растот на косата имаат многу повеќе слобода а ако вклучиме и мала масажа ќе го стимулираме снабдувањето со крв и Ќе ја зајакнеме косата.

Чекори за да добиете хипстерска брада

мора расте брада од нула. За да го направите ова, можете да започнете избричи ги сите влакна на лицето оставајќи го на исто ниво со кожата. Идејата е да се обидете да го оставите резот рамномерно за да почне правилно да расте. Ако не сакате да ја избричите брадата, можете потстрижете ја косата со електрична машина, можете да ја оставите должината што ја сакате, но не заборавајте да ја оставите рамномерна.

 • Додека ја оставате брадата да ви расте, морате нека расте сама и без исеченици. Почетокот на нејзиниот раст не е лесен, бидејќи брадата расте директно и тешко. Како што расте се создаваат иритации и чешање а за ублажување може да се нанесе специјално масло за брада, ако има и витамин Е многу подобро.
 • време на раст, за да имате барем целосна покриеност на лицето, ќе биде помеѓу 4 и 6 недели. Оттука ќе ја забележите таа промена, но сепак ќе има малку време да ја оставите да расте многу повеќе.
 • Нормално е дека за време на растот косата нема иста должина, па затоа ќе биде потребно наведете некои точки и области со помош на ножици. Направете неколку мали допири без да го правите тоа прекумерно, почитувајте ја должината околу устата и вилицата.
 • Како што расте, може да се обликува, создавајќи природни контури околу лицето. Ако имате долго лице, можете да му дадете на вашето лице позаоблен изглед така што ќе ја оставите косата да расте на двете страни. Ако, пак, лицето е квадрат или тркалезно, можете да ја скратите должината на страните и да ја оставите брадата да расте надолу. Да ја ретушираме брадата ќе продолжиме користејќи ги и ножиците и електричниот брич.
Како да имате хипстерска брада

Комплет за нега на брада и специјален восок

 • Ако успеете да имате долга брада, ќе морате дајте му форма и волумен, Тоа е една од карактеристичните карактеристики на овој стил. Со помош на чешел можете оди да ја дуваш косата за да добие волумен, но не го оставајте многу разбушавен, за возврат можете да го нарачате неговиот облик за да се забележи тој елегантен допир.
 • И мустаќите го земаат својот ретуш. Во хипстерската брада нагласува стил на англиски или царски мустаќи, со густа коса и формирање на некои завиткани и завиткани краеви. Има специјални восоци за да може да се справи со таа бунтовна коса и дека е фиксирана со тој стар стил. Исто така, можете да го користите истиот восок за да ја споите целата брада за да нема залутани влакна кога ја дотерувате.

Одржување и нега

Растот на влакната на оваа област од телото може да биде прилично непослушен и неуреден. Идеално е секојдневно да ја допирате брадата користете специјално масло така што ќе стане мека при контакт (ќе избегнете и гребење на партнерот).

Како да имате хипстерска брада

За одржување на здрава брада постојат комплети со специјални производи за вашето одржување. Можете да го најдете во берберници, специјализирани продавници или онлајн. Мора да ја исчистите косата под тушеви со специјален шампон, се препорачува да не се користи традиционален шампон. Тогаш можеш нанесете регенератор така што косата станува многу помека и податлива.

Ова чистење може да се примени помеѓу еден и два пати неделно, дополнително може да доведе до оштетување неговиот состав и природно масло. Има мажи кои го користат својот традиционален шампон за коса, но мора да истакнеме дека истите резултати не се постигнуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.