Како да знаете дали ќе ќелав

Како да знаете дали ќе ќелав

Денес науката еволуирала во многу аспекти, како што се проблеми со ќелавоста што им задаваа толку главоболки на мажите. И затоа постојат третмани за одложување на вашиот пад па дури и за зајакнување на косата. Во нашиот дел можеме да откриеме со некои процедури и симптоми како да знаете дали ќе одите ќелав.

Иако сè уште не е 100% ефективно Можеби има уште време да се победи неколку години. Неговата формула се добива со откривање на што треба да се утврди вашата ДНК ако веројатно ќе станете ќелав во иднина. За други видови на третмани, секогаш се препорачува да водите здрав живот.

Како знаете дали ќе одите ќелав?

Без сомнение, најдобриот пример е да ги разгледаме нашите наследни корени за да ги процениме ако можете да одите ќелава од генетски причини. Гените кои го одредуваат опаѓањето на косата претежно се наследуваат од мајката и таткото и растот на косата е одреден од многу различни гени. Затоа, вашата комбинација може да стане единствена и да не мора да ја следи истата шема како браќа и сестри.

Со ДНК тест

Постојат специјализирани лекари кои собираат примероци од ДНК од плунка за да утврдиме колку можеме да станеме чувствителни на хормон создаден од тестостерон: дихидротестостерон.

Ако аналитиката покаже имаат поголема чувствителност на овој хормон може да бидете повеќе склони кон опаѓање на косата. Постојат мажи кои достигнуваат 40 години со импресивна глава на коса, тоа е затоа што сигурно вашата чувствителност кон DHT бидете минимални. Во овој примерок, исто така е можно да се утврди и предвиди како таа личност може да реагира на одредени видови лекови пропишани за опаѓање на косата.

Рани знаци и симптоми

Постојат лекари кои велат дека не само вашата чувствителност на DHT одредува дали сте повеќе склони кон опаѓање на косата, туку исто така ќе го одреди хормони кои се наследени. Првите симптоми може да се појават на возраст од 20 години.

Како да знаете дали ќе ќелав

Секој петти маж ги доживува овие знаци на таа возраст. Како што стареат, процентот се зголемува, на 30-годишна возраст е позначајно и прогресивно како што поминуваат децениите. Трагите на косата ќе останат на перницата кога ќе се разбудите или ќе остане коса во бањата над тушевите.

Губење на густината на косата кај круната Тоа е еден од најочигледните знаци, каде косата постепено ќе паѓа додека не формира осветлување на областа. Друга многу значајна област е делот од влезовите, кога ќе почнат да се забележува дека челото се повеќе се шири.

Постојат мажи кои исто така доживуваат точни ќелави точки, во некои области на вашиот скалп, каде што со текот на времето тие постепено растат. Willе започне со форма на паричка и ќе зависи од тоа дали е забележлива или не, во зависност од количината на коса што е околу неа и многу повеќе ќе го мотивира нејзиниот контраст.

Како да знаете дали ќе ќелав

Дали има мажи позаштитени од ќелавост?

Ние веќе утврдивме дека детерминирачки фактор е генетиката. Како да не откриеме со голо око во кое влегуваат многу мажи физиономијата да се има многу коса. Овие податоци се важни затоа што колку повеќе влакна имате на квадратен сантиметар на главата, толку повеќе ќе изгледате како добар надворешен капиларен изглед подолго.

Ако вашата коса е многу густа Исто така, ќе биде синоним за одржување на косата многу посилна. Во овој момент, можноста за преминување на влакнестите слоеви кои генерираат ќелавост и затоа нема да ослабне многу лесно поради неговото разредување.

Сепак, овие знаци се многу постепени и многу мажи преку овие знаци можат да земат лекови кои ќе им помогнат да најдат ефективен третман за да може да се запре. Личната нега важи за многу.

Човек да се грижи за неговото можно опаѓање на косата мора водат многу помалку стресен живот. Играњето спорт придружено со добра диета ќе биде клучно за добро здравје што ќе обезбеди сила низ целото тело.

Како да знаете дали ќе ќелав

Некои лекари силно обесхрабри употреба на одредени лекови, како што се хормони за третман, антидепресиви или апчиња за вознемиреност. Антихипертензивни лекови или додатоци кои содржат креатин, исто така, предизвикуваат вртоглаво зголемување на производството на ДХТ.

Исто така мора да избегнувате ексцеси, Не е добро да пушите или да пиете алкохол, бидејќи тие се причина за влоши јачината и енергијата на косата. При миење на косата, погодно е добро да се третира, без да се користи агресивен шампон и без агресивно лекување на скалпот. Можете да ги прочитате нашите совети „Колку често треба да ја миете косата“.

Ако сакате да прочитате повеќе поврзани теми, можете да го внесете нашиот пост за „Најдобри фризури за ќелави мажи“. Или кога да се користи микропигментација како алтернатива за да се скрие недостатокот на влакна на главата на мажите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.