Како да донирате коса

Како да донирате коса

Сигурно повеќе од еднаш сте помислиле како да донирате коса. Обично многу луѓе сакаат да го променат својот имиџ и размислуваат да скратат добар дел од косата. Ако никогаш претходно не сте ја сфатиле оваа тактика, има многу центри кои собираат влакна кои сакате да ги донирате, особено во Шпанија има речиси 2000 фризерски центри каде што можете да ја носите вашата коса.

Следно, ви ги даваме клучевите за се што треба да знаете за да ги преземете сите тие чекори како да донирате коса, од колку сантиметри се потребни, дали треба да се фарба или не, или како треба да ја зачувате косата за да не трпи никакво уназадување.

Зошто да донирате коса?

Повеќето од овие центри за собирање донации на коса се специјализирани за обнова на перики од природна коса. На овој начин тие можат да се користат за луѓе на кои им е потребно, особено оние на кои сте имале рак или страдате од алопеција. Не заборавајте дека фактот дека можете да носите перика создава многу сила и надеж, кога сте претрпеле значително губење на косата.

Тоа е важно ги познаваат центрите каде ќе се направи оваа донација и чувствувајте се удобно и уверено каде ќе биде испратена. Доколку не сте знаеле, има и центри кои соберете искористени перики за време на хемотерапискиот третман кога бил присутен рак. Ќе прифатат и ќе го обноват неговиот добар услов повторно да го донираат на кој му треба. Преку овој линк можете да го најдете солидарни фризери каде ја прават оваа колекција.

Како запис има жени и мажи кои сакаат да ја донираат својата коса на семејството и пријателите од солидарност. Фактот да се направи тоа прави таа поддршка да се чувствува од многу блиску и не чини апсолутно ништо да се направи.

Како да донирате коса

Услови за донирање коса

Косата мора да биде целосно здрава и за ова мора да биде без бои или кој било друг третман каде што се користени хемикалии, како што се пермите, нагласките, кадрици, нагласките, па дури и самата Хена.

На некои места тие навистина дозволуваат бои, но косата мора да биде многу здрава или мора да биде ексклузивна норма на центарот. Ако е можно не мора да се сече на слоеви, бидејќи може да не ја задржи потребната должина.

Малолетниците можат да ја донираат својата коса, а кај постарите лица таа не може да содржи повеќе од 5% седа коса. Должина на коса мора да надминува 25 см, во некои центри бараат и до 30 см, тоа е минимумот што треба да се направи перика. Може да се донира и кадрава коса, но таа мора да биде долга најмалку 25 инчи.

Не може да се донира коса со заклучување, или повторно донирајте екстензии. На фризурата мора да биде целосно исправена а откако ќе се исече мора да се врзе цврсто, помеѓу неколку врски за коса или во форма на плетенка.

Како да донирате коса

Подгответе коса за донација

Косата мора да биде целосно чиста. Мора темелно да се измиете и да ја средите косата и добро да ја исплакнете. Не можете да користите производи како лак за коса, гел или било каков фиксатор за коса. Важно е косата е целосно сув пред да се исече и ставете го во соодветната кеса, бидејќи може да мувлоса или слабее.

За да го направите овој крој подобро е да ја врзете косата со вратоврска коса и направи конска опашка добро поддржан од тилот. Ако има прамени кои го сочинуваат 30 см подобро е да ги врзете и да ги исечете. Има луѓе кои користат линијар за да можат да направат совршен крој и добро да ја измерат косата за да се шиша.

Како да донирате коса

Најдобро е овој крој да го имате во фризер за подоцна да добиете професионален крој. Пред да ја ставите раката на ножиците морате имајте го на ум типот на сечењето Што ќе направите за да го искористите тој момент?

мора ставете ја косата во кеса, било пластика или хартија за да може да се транспортира без да се менува неговиот состав. Исто така мора да биде добро врзани со нивните соодветни гуми за џвакање и на секој крај, за да нема пуштена коса. Инструкциите за пакување и испорака се многу едноставни. Не заборавајте да пополните формулар и да го потврдите пакетот.

Во Шпанија има собирни пунктови како Мехонес Солидариос, каде што се дистрибуираат неколку фризери во многу градови и градови. На овие страници можете да ја донирате вашата коса и да добиете 5 евра поврат, а покрај тоа тие ќе бидат задолжени за изработка на пратката. Овие здруженија добиваат стотици пигтили секој ден и тоа го прават без профит. Идејата е да се направат перики подоцна со оваа коса, па затоа им требаат повеќе од 8 пигтили за да направат една перика. Доколку се расположите, вашата коса ќе биде совршено добредојде за сите оние луѓе на кои им е потребна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)