Како да вежбате замав со котлебел

Замав со котбел:

За професионалци Јачина и климатизација Тие веќе се условени од низа алатки за одлична физичка и атлетска подготовка. Меѓу многуте од овие имплементации го наоѓаме Кетбелбел замав или Кетлбел.

Овој вид обука или вежбање на каттелбел се користи првенствено за програми за вежбање. рекреативна кондиција и во некои колеџ и професионални програми за сила и условување.

Што е замав со Кетлбел?

Замав Кетлбел е моќна вежба што се изведува со децении и нејзината функционалност е фасцинантна, оттогаш физички условува илјадници спортисти благодарение на неговите 'основни' вежби.

Да се ​​изврши оваа вежба мора да имате котлебел или котлебел, објект што се користи во Crossfit за работа со товари. Лицето кое го изведува тоа мора да стои со нозете малку пошироко од рамената и колковите и да го става котлето пред, на подот и во средината на двете нозе.

Beginе започне со спуштање на трупот и со исправен грб, свиткување на колковите, како да ќе направиме сквот. Во тоа време, казанчето ќе се подигне од подот со двете раце, замав назад од телото под нозете и кон предниот дел на трупот додека не го поставите над главата, секогаш со раширени раце. На следното видео можеме да видиме како се прави тоа.

Постојат два стила на вежбање на лулашката Кеттелбел:

  • Американски замав со Кетлбел: Тоа е кога се прави ова движење нагоре, каде што котлетарот завршува пред главата.
  • Руски клетбел-лулашка: Ова движење е исто така нагоре и завршува кога котелчето се крева над главата.

Обуката за Кетлбел стана формалност и како главна во која било програма за обука на сила и издржливост. Тој дури стана фундаментален инструмент и ефективни за функционално редуцирање на спортот и спортски перформанси.

Замав со котбел:

 

Со Kettlebell Swing или рамнотежа со kettlebells постигнуваме голема ефикасност во развој на глуте, согорување на маснотии, обележување на половината и создавање на силни стомачни. Тоа е една од алтернативите за спортување и тренирање на мускулниот систем, како и кардиоваскуларниот. Покрај подобрувањето на мускулите ја подобрува рамнотежата и координацијата на телото.

Грижа за изведување на Кетлбел Swвонењето

Играњето на овој спорт носи и свои грешки, па може да се појават повреди. Тежината на гирата мора да се прилагоди пропорционално на силата и физичкиот тен на лицето, поголема тежина може да доведе до повреда. За да го направите ова, мора да изберете тежина што не вклучува премногу напор и да одите зголемувајќи ги килограмите додека се развивате. Кога ќе почнете да забележувате дека вашиот kettlebell почнува да го крева без тешкотии над вашата глава, тогаш можете да започнете да добивате поголема тежина.

Замав со котбел:

На ист начин можеме да се грижиме за начинот на свиткување на колената, бидејќи не треба да го правите тоа прекумерно, туку да направите мал сквот и да не ги поместувате колковите. Правилниот начин да се направи тоа ќе одреди како успешно да се занимавате со овој спорт.

Ние мора да осигураме дека онаму каде што го практикуваме биди безбеден простор И нека не излезе ништо пред нас што можеме да го прегазиме. Зафатот мора да биде безбеден, бидејќи движењето или замавувањето се врши со голема брзина. Начинот на зафаќање треба да биде многу поширок кога ќе се изврши искривување. Не е многу побезбедно кога ќе завршите од центарот, изгледа дека ќе се лизне над главата.

Избегнете заокружување на грбот при кревање тежина. Навикнувањето да се изведува ова движење доведува до преоптоварување на грбот и можна повреда. Правилното држење на телото е да ги одржувате градите исправени, а грбот исправен.

Замав со котбел:

Предности на вежбање на овој спорт:

Задниот дел на телото е работен: од целиот грб до кочевите и глутевите. На ист начин можеме да го видиме и во задниот дел на нозете (бицепс, феморален, семименбранозен и семитендинозус). Beе можете да го потврдите тоа на вашите први сесии и кога ќе започне да се појавува вкочанетост.

За оние кои страдаат од болки во грбот е идеално за зајакнете го овој дел и лумбалниот и абдоминалниот дел, под услов да се направи правилно.

Можете да комбинирате аеробна и анаеробна активност. Значи, како што ја зголемувате тежината на котлебел, ќе согорувате многу повеќе калории.

Замав со котбел:

Според студијата објавена од Весник на сила и климатизација истражување Овој замав со катлебал е вежба што ве прави телото реагира со добра хормонална стабилност, што го прави одличен за атлетски развој.

Оваа вежба е совршена за правење на Метод на Табатаод многу мускули се работат истовремено и тоа го тера да ги вежба, во исто време го зголемува срцевиот ритам, нешто што не се случува со традиционални тегови.

Овој спорт е одличен и мора да знаете дека вежбањето бара добро држење на телото за да го направите правилно, без да предизвикате каков било вид на повреда. Ако се сомневате како да го направите тоа и ви се допадна, можете да одите во теретана и да се ставите во рацете на експерт за подобра препорака


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.