Исправување на косата кај мажите

Исправување на косата кај мажите

Постојат повеќе начини да се зацрвстувањето на косата. Користените методи се исти како оние што се користат кај жените и ние би отишле од зацрвстувањето на самото место да трајно зацрвстувањето. Било која од овие опции ќе биде онаа што најдобро се вклопува во плановите на една личност и секако, на економско ниво, онаа што најмногу одговара на џебот.

Без сомнение, на права коса кај мажите Тоа е исто така начин да се постават трендовите, многу од нив се чувствуваат добро облечени со права, совршена и права коса. Ако имате разбушавена, размачкана или несовршена навивка, зацрвстувањето е најдобра опција за а беспрекорна завршница. Методите што се применуваат и се најпристапни се оние детални подолу:

Кератин третмани за исправување на косата

Тоа е најтрајниот начин да се постигне права коса, неговата форма не е точна, туку треба да трае 4 до 6 месеци. Неговата завршница е непобедлива и добивате обновена коса со многу сјај. Неговата цена е обично околу 150 €, но резултатите вредат.

Кератин без формалдехид

Тоа е третман без основа на формалдехид, соединение кое сè повеќе се избегнува во повеќето третмани, бидејќи станува токсично и може да го оштети скалпот. Неговиот состав е во основа кератин во својата најчиста форма, добиени од природно потекло.

Исправување на косата кај мажите

Бразилско зацрвстувањето

Тоа е најкористеното зацрвстувањето, како што може frizzy тип на коса, па дури и повеќето бунтовни. Многу добри резултати се добиваат таму каде косата е длабоко нахранета благодарение на аминокиселините кои ќе дадат многу сјај, исхрана и ќе ги затворат порите.

Јапонско исправување

Вашиот третман прави резултатот да е многу поцврста, тотално исправена, бидејќи ја менува внатрешната структура на косата. Неговиот состав прави да изгледате сјајна, силна и мека коса, а може да се знае под брендовите на магија, биојонски и робондинг.

Поврзана статија:
Мажи: како да имате долга коса

Нежен третман со кератин

Измазнувањето што го добивате не е крајно мазна и неговиот состав е многу помек, така што ќе можеме да добиеме коса со многу сјај и сила. Нејзините резултати не се да се добие совршено зацрвстувањето и ќе ве натераат да продолжите да одржувате бран во косата.

Исправување на косата кај мажите

Традиционални методи

Тие се начин да ја исправите косата повремено и привремено, И без да излезам од дома. Зборуваме за производи или апарати што обично ги има, во овој случај фен за коса и пегла за исправување.

Исправување со фен за коса

Ќе треба фен за коса и тркалезна четка. За да се постигне зацрвстувањето, насоките ќе треба да се тркалаат со четката и истовремено да се сушат со устата на фен. Треба да го поставите фенот над прачката и да го лизнете воздухот од горе надолу, истовремено одвртувајќи го праменот од косата. На овој начин ќе можеме да ги затвориме кутикулите за коса и да направиме се формира измазнување. Како совет, можете да користите ниска температура на фен за да не ги казнувате скалпот или косата. На крајот на секое поминување со фен можеме да го дадеме тој ладен воздух за да и дадеме на фризурата многу повеќе сјај.

железо и фен

Исправување на косата со железо

Тоа е начин да се натера да остане мазна и сјајна коса. Многу е важно косата да е целосно сува и температурата на железото да се прилагоди на помеѓу 180 ° и 200 °. За да започнете со пеглање, треба да земете мали нишки и да го поминете железото барем двапати. После тоа, може да се даде млаз ладен воздух за да се запечатат кутикулите, да се спречи разлетувањето и да се даде сјај на косата.

Релаксирачки производи за зацрвстувањето на косата

Исправување на косата кај мажите

Тоа е уште еден начин да се направи зацрвстувањето, но со крем кој содржи хемиска состојка. Овие производи се на продажба на јавноста, иако се препорачува да можат да ракуваат со нив професионалец.

Релаксантот е соединение кое може да стане многу агресивно ако не се користи правилно. Обично се препорачува за густа и отпорна коса, но неговите резултати можат да бидат многу задоволителни.

За да го користите, погодно е да ги следите чекорите на секој производител, а потоа користете специјален шампон и регенератор без сулфат длабоко да ја хидрира косата. Кога имаме потполно сува коса, можеме да додадеме мала количина кокосово масло на краевите за да ја заштитиме и да ја задржиме нејзината влага.

Специјални производи за зацрвстувањето

Од лево надесно: специјални производи за после третман со кератин и шампон и балсам за нормално миење без никаков третман.

Како последна информација, препорачливо е да се земе специјален шампон како третман за зацрвстувањето со кератин. Овие производи се малку поскапи од оние што се користат редовно бидејќи се направени со специјални состојки за да се продолжи зацрвстувањето.

Можеме да најдеме и шампони и балсами кои можат да се купат во која било продавница и кои не надминуваат 5 € секоја единица. Тие се направени да поспецијална завршница од вообичаеното, каде резултатот ќе биде многу помазна коса со помалку разлетување, така што ќе ви помогне да имате поефикасно зацрвстувањето.

Поврзана статија:
Колку често мора да ја миете косата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.