Кои тркала за вашиот автомобил се идеални?

изберете тркало

Si на вашиот автомобил му треба промена на тркалото, и се сомневате во најсоодветните, има многу променливи што треба да ги земете предвид.

Која марка, кој модел, како треба да бидат шарите на шарите? Тука ќе го видите клучеви за избор на тркала за вашиот автомобил тоа најдобро ти одговара.

Покрај вашите преференции и потреби, многу важен елемент мора да бидат карактеристиките на возилото. Во моментов, во рамките на Европската унија постои обврска да се обележат гумите. Мора да наведете што се однесува на бучава, зафат, потрошувачка, итн. Сето ова може да ви помогне да изберете.

ITV на гуми

На страните на гумите има неколку препораки што ни даваат податоци. Важно е да го земете предвид индексот на оптоварување. Тркалата што ќе ги изберете треба да имаат ист или поголем рејтинг на оптоварување од дозволеното, но не помалку. Во вториот случај, можно е вашиот автомобил да не помине преку ITV.

Несигурни понуди на тркала за вашиот автомобил

Договори за гуми или цели тркала кои нудат повеќе гуми отколку што плаќате (три за цена од двајца, на пример), тие не се сигурни.

Една од причините за несигурни понуди тие можат да бидат застарени. Навлаките со складирање повеќе од пет години веќе изгубија многу својства. Како што видовме, на страната на тркалото има нумерации кои го покажуваат датумот на производство.

изберете тркало

Часови за гуми

  • Насочен. Идеално за тркалање на влажна земја. Неговиот цртеж е во форма на стрела.
  • Асиметрична. Газите имаат две различни области. Еден од нив служи за евакуација на водата што се акумулира. Другото за подобар страничен зафат при свиоци.
  • Низок коефициент на триење. Цврстата гума ја намалува отпорноста на тркалата до напред и ја намалува потрошувачката.
  • Со заштитен раб. Челичен прстен излегува малку од тркалото и нуди заштита.

Извори на слика: Auto10.com / Carrefour


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.