Здрави вечери за слабеење

здрави вечери за слабеење

Кога сакате да изгубите тежина, станува посуштинско да започнете да ги контролирате калориите што ги внесувате. Вечерата е една од храната што повеќето ги загрижуваат луѓето затоа што тие сè уште мислат дека додека спиете добивате телесни масти. постојат здрави вечери за слабеење што може да помогне за подобро контролирање на внесот на калории и подобрување на квалитетот на спиењето.

Во оваа статија, ќе ви покажеме некои од најдобрите здрави вечери за слабеење.

Внесени вкупни калории

здрави вечери за одржување на телесната тежина одржливо

Пред да започнете да барате десетици здрави рецепти за слабеење, мора да знаете добро како функционира вашето тело. За да изгубите телесни маснотии, не е важно каков вид храна ќе направите. Тоа е, бројот на калории што ги внесувате во оброк или Како ги дистрибуирате овие калории, не е од суштинско значење. Тоа е да се каже, со помалку јадење нема да изгубите повеќе тежина или обратно. Сè уште се смета дека јадењето јаглени хидрати или голема количина ќе предизвика да ги акумулираме телесните масти во текот на ноќта. Ова е така.

Нашето тело има енергетски биланс што ја одредува количината на калории што му се потребни на нашето тело за да ја одржи телесната тежина. Ако сакаме да изгубиме тежина, ние мора да јадеме помалку калории отколку што бара нашето тело за да ја одржиме телесната тежина. Ова ќе предизвика да бидеме во калориски дефицит. Воспоставување калориски дефицит во исхраната не значи гладување или престанување да јадеме храна што ја сакаме. Нема илјада забранети јадења штетни за нашето здравје, бидејќи ниту една храна не е штетна. Како и секогаш, тоа е дозата што го прави отровот.

Важно е да сметаме во една од вкупните калории и не е толку важно како го дистрибуираме во текот на денот. Постојат луѓе кои сакаат да јадат повеќе оброци за да спијат подобро или да се чувствуваат позаситени на крајот на денот. Можеби поради вашата работа или темпо на живот немате време да имате добар ручек или појадок. Затоа, ништо не се случува да јаде повеќе количина. Сепак, имајте на ум дека При утврдување на калориски дефицит ќе има храна што се препорачува повеќеНе затоа што се поздрави, туку затоа што имаат помала калориска густина и поголема густина на хранливи материи.

Тие беа во калориски дефицит и трошеа помалку калории, потешко е да се достигнат сите хранливи материи во организмот за да функционираат добро. Затоа, ќе ви кажеме некои здрави вечери за да изгубите тежина полна со хранливи материи и лесни за правење.

Здрави вечери за слабеење

калориски дефицит

Здравите вечери за слабеење мора да бидат верни на медитеранската диета. Можете да го направите тоа со комбинирање на храна богата со сложени јаглехидрати како житарици, ориз, овес и некои деривати на млеко и како тестенини и леб. Можеме да користиме и клубени како компири или мешунки, комбинирајќи ги со зеленчук. Протеините секогаш мора да бидат обезбедени, без оглед дали се од животинско или растително потекло. Меѓу изворите на животинско потекло наоѓаме јајца, риби, месо итн. И протеините од растително потекло: мешунки, тофу, сеитан, темпе, меѓу другите. Десертот може да биде овошје или обесен јогурт. Можете исто така да направите неколку комбинации со казеин или протеински прав.

Ајде да видиме која е совршената структура на здрави вечери за слабеење:

Ако ја поделиме вкупната страна на вечерата, мора да се земе предвид дека половина од чинијата мора да биде зеленчук. Другата четвртина е поделена на протеини од јаглени хидрати. Важно е да се користат кулинарски техники за кои е потребно малку масло, како што се скара, папилот, рерна, запечени во вок или бари на пареа. Повеќето од нив се прилично едноставни, но многу вкусни техники за готвење. Идеални се за здрави вечери за слабеење.

Lifeивотот на вечера треба да биде водена удобност во водата. Избегнувајте алкохолни пијалоци, газирани пијалаци и сокови со шеќер. Сите тие се калорични и не заситуваат. Главен аспект кога станува збор за утврдување на каков вид на оброци и варење при калориски дефицит имаме оние што имаат висок потенцијал за ситост. За да не останеме гладни, треба да се чувствуваме заситени поголемиот дел од времето. Ова е местото каде Ние мора добро да го измешаме типот на храна на која ќе влијаеме. Погодно е да се користи храна со висока густина на исхраната, но нискокалорична.

Идеи за здрава вечера за слабеење

лесни рецепти за слабеење

Toе видиме некои од вечерите што можат да ни помогнат да изгубиме тежина:

Цена 1

 • Салата од домати рукола. Интересно е што маслиновото масло не се додава вишок. Да не заборавиме дека иако е здраво, тој е многу калоричен.
 • Петел на скара. За да му дадеме повеќе вкус, можеме да користиме секаков вид зачини како куркума, оригано, провансалски билки, итн.
 • 2 парчиња леб од цели пченица Да се ​​придружуваМожеме да замениме и кафеав ориз.
 • За десерт можеме да јадеме обесен јогурт или парче овошје.

Цена 2

 • Супа од Julулиен како тестенини. Ние мора да ги избегнуваме супите со инстант плик по секоја цена. Тие имаат тенденција да имаат мала хранлива густина и многу конзерванси и бои.
 • Скуша со зеленчук ал папилот. Коњот е богат извор на протеини и здрави масти кои го прават нашето тело да работи многу добро. Со папилот можеме да додадеме кромид, аспарагус и морков за да му дадеме повеќе вкус.
 • За десерт можеме да комбинираме протеински прав со обезмастено или полномасно млеко да ни направи добар протеински шејк. Може да заклучиме и парче овошје.

Цена 3

 • Зелено пире од тиквички и компири. Ако сакаме да направиме помал внес на калории, погодно е да го смениме компирот за морков. Можете да додадете лесно сирење од типот на фармата за да му дадете поголемо чувство и пријатна текстура.
 • Пилешко на скара и разни бисквити. Јаглехидратите можат да бидат двопек од цели зрна кои се поситни затоа што мора да ги џвакате подолго.
 • За десерт можеме да комбинираме казеин со млеко и додадете малку интегрални житарки или непарно колаче за да се ослободите од слаткиот заб. Казеинот е прилично здрава опција за зголемување на внесот на протеини во текот на ноќта бидејќи тие бавно асимилираат протеини.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите здрави вечери за слабеење и што треба да земете предвид за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.