Ограничување како двојка: како да се надмине

затвор во двојка

Ова се многу тешки периоди кои влијаат на милиони луѓе во светот и во затвор како пар. Тоа ќе биде голем предизвик за опстанок, асимилирајќи го она што никогаш не било наметнато на толку многу луѓе. Ние мора да одржуваме приврзаност во иста просторија, долго време, и тоа претежно вклучува одржување на почитта.

Затворањето во парови одговара на еден од најголемите дуели што можеме да управуваме како единствен и голем предизвик во нашиот живот. Beе биде нешто и ексклузивно и сега е подобро од кога било ние мора да поддржуваме заклучување и да управуваме со нашиот живот како двојка. Тука предлагаме неколку мерки што можат да ви помогнат.

Како да се надмине затворањето како двојка

Не можеме да дојдеме до вредност што ќе донесе тоа да биде заклучен толку долго дури и ја гледате истата личност цел ден. Оваа состојба е тешка за одржување, дури не може да се оправда дека не може да има мал конфликт ниту во најдобрите стабилни парови. Најверојатно, рамнотежата нема да биде правилно прилагодена и искри летаат за кој било предмет. Себичноста и почитта се две работи што се подеднакво ограничени во нашето тело и тоа ние мора да балансираме релаксирајќи ги нашите идеи.

 • Мора да се занесете од ситуацијата: фактот што треба постојано да слушаме лоши вести нè прави зависат од општа малаксаност. Прво, мора да се претпостави овој вид на последици, бидејќи може да се создаде аргумент во најмало триење со другата личност. Затоа нека те понесе ситуацијата и прифати што се случува, нема друг поизводлив излез.

затвор во двојка

 • Мора да одржувате рутина:  ние мора да се справиме со оваа ситуација без никаков дополнителен напор, тоа е задача што не и се наметнува на нашата волја, ниту мора да правите работи што не сте ги правеле заедно. Тоа е важно најдете рутина за сите тие моменти што не го споделувавте заедно, кога не бевте дома.
 • Чувањето на приватен простор е важно: на сите ни треба сопствен простор. За ова, вие не мора да ја решите или всадувате себичноста дека таа личност треба да сподели сè со вас, туку повеќе обидете се да ја воспоставите вашата патека за бегство. Мораш обидете се да го најдете вашиот простор и посветете му ја на вашата лична грижа, читање книга или што и да прави да се чувствувате добро.
 • Имајте простор за други луѓе: иако знаеме дека не можеме да го направиме тоа физички, Не мора да се откажуваме од одржување на комуникациска активност со други луѓе. Ние мора да одржуваме активни социјални односи со други луѓе, на крајот тоа е состојба која е надредена и не прави да се чувствуваме сами.
 • Време е да размислите со вашиот партнер: сега има повеќе време за дијалог, за споделување емоции и грижи. Презаситени сме од ситуацијата и менталното оптеретување и мора да знаете како да ги споделите тие чувства без намера да повреди некого.

затвор во двојка

 • Треба да бидете отворени во вашите чувства: Можеби е време да дозволите да се занесувате од вашите чувства и да покажете сè што сакате. Поставете ја оваа ситуација како посебен момент за обидете се да ги откриете сите добри и позитивни што постојат кон другата личност, иако исто така вреди да се обиде откријте разлики и мала непријатност, но со добар отворен дијалог и со намера да прифати.
 • Не се времиња да се вадат валканите алишта или да се пресметуваат: многу луѓе ја користат оваа ситуација на непријатност и можат да се борат против неа Тие се обраќаат до својата сакана за да го прилагодат проблемот што чека. Ова е нешто што мора да го претпоставиме и независно да го интернализираме.
 • Потрудете се да донесете сè на најдобриот можен крај. Со овој вид на објаснување продолжуваме да му влеваме почит на нашиот партнер. Не обидувајте се секогаш да замислувате што „мислите“, но исто така „мислам“ и „чувствувам“, обидете се да ги закачите вашите мисли на вашата личност, но со неутрални идеи и воопшто не себични. Не чувствувајте се како жртва или направете ја другата личност виновна за сè, едноставно позиционирајте ги своите чувства и оставете му да знае сè со емпатија. Другата личност треба да знае да слуша и прифаќа.

затвор во двојка

 • Барајте забавни моменти. Постојат безброј форми и бои кога станува збор за замислување пријатни моменти. Ослободување на ендорфини заедно со моменти на бегство и смеа помага многу подобро да се соочиме со оваа ситуација. Постојат бесконечни можности, како на пример, можност за гледање филм или серија што сакате, видео игри, друштвени игри, правење некаков аеробен спорт, танцување, па дури и пеење караоке.
 • Можеби ова се најдобрите времиња за да научите да растете со вашиот партнер. Тие се моменти на размислување и добри се за смислување планови за иднината и канализирајте ги вашите идеи на најдобар можен начин. Ако имате на ум добри проекти и имате шанси еден ден да промените нешто на подобро, Сега е кога можете да ја искористите можноста да ги направите заедно тие планови.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)