Домашни лекови за првут и чешање

Домашни лекови за првут и чешање

Колку е среќен првутот кога го имаме на ум и може да ни го даде тој непожелен изглед. Далеку од тоа да бидеме дел од нешто грозно, мора да го имаме предвид тоа значи промена во нашиот скалп, кога се лупи дермисот.

Најздодевната работа за појава на првут е кога се јавува непријатно чешање, нешто што многу повеќе ја намалува формата и присуството на првут. Не е добро да се чеша скалпот и тоа не е ниту формална навика, бидејќи првутот се фрла на нашите плеќи и прави нивното присуство е многу поизразено.

Зошто првут излегува?

Првутот е исто така познат како питиријаза. Нашиот скалп има своја форма на лупење на дермисот на скалпот. Но, кога начинот на протерување на мртвата кожа е многу побавен, станува а прекумерна акумулација на мртви клетки што предизвикува питиријаза или првут.

Неговата состојба доаѓа како последица на иритација на многу од хемиски производиs кои се во контакт со нашата глава. Друг фактор што може да влијае е кога живеете во многу влажни подрачја, бидејќи тоа предизвикува појава на габи и го отежнува лупењето.

Домашни лекови за првут и чешање

Се појавува и неговиот изглед во фаза на пубертетот и омекнува како што старее. Оваа промена може да биде поврзана со хормонална активност и присутна во оваа фаза. Сепак, постојат повеќе лекови за да можеме да се бориме против него и имаме на располагање безброј производи и шампони за да можеме да аплицираме и третираме. Ако е твое за користење домашни лекови и направете го тоа природно можете да користите некои од нашите совети.

Домашни лекови за првут и чешање

Исто така, се зема предвид храната фактор што го фаворизира неговиот изглед. Лошата исхрана богата со јаглехидрати и масти несомнено ќе го зголеми нејзиниот интензитет и времетраење. Ако веќе имаме на ум првут и е придружено со голема чеша, се соочуваме со проблем на црвенило и појава на себороичен дерматитис.

Масло од чајно дрво

Ова масло е високо ценето затоа што создаде повеќе од еден третман и лек во нашите глави. Има својства анти-воспалителни, антифунгални и антибактериски. Ако она што го сакате е да го смирите чешањето, нанесете неколку капки на скалпот и тој досаден чешање ќе биде целосно смирен. Единствениот недостаток е тоа Тоа не е лек за борба против првутот, туку негово чешање, и ова масло не треба да се злоупотребува за да не остави мрсни остатоци.

Поврзана статија:
Како да се избегне опаѓање на косата во лето

алое Вера

Ова растение има многу својства за безброј третмани. Тоа е антибактериско и антифунгално Затоа, го намалува присуството на габи кои се присутни во формирањето на првут. Мора да фрлиме две лажици гел од алое вера и истријте го преку глава со нежна масажа. Може да се остави да дејствува 20 Minutos па дури има и такви што дозволија да дејствува цела ноќ. Потоа, мора да се исплакне со вода и да се исчисти со благ шампон. Овој третман се повторува барем двонеделно и гарантира исчезнување на првут, чешање, а исто така ја храни и хидрира косата.

Домашни лекови за првут и чешање

Сок од лимон

Ова овошје, исто така, има повеќе придобивки и својства. Со нивните антифунгални својства Тоа ќе помогне да се елиминира појавата на габи и благодарение на неговиот витамин Ц ќе го смири присуството на првут. Ние мораме исцедете лимон и натопете памук, каде што ќе го импрегнираме на скалпот. Нека се одмори 10 минути и исплакнете.

Кокосово масло

Многу од придобивките од кокосовото масло се прикажуваат секој пат. Многу е добро да се елиминира чешањето оттогаш ја зачувува влагата на скалпот. Неговата компонента, лауринска киселина, има антифунгални својства намалување на првутот и елиминирање на бактериите. Исто така е добро за исхрана на косата.

Можете да го користите како маска еднаш или двапати неделно. Измешајте три лажици масло со сок од половина лимон, нанесете ја на скалпот, масирајте лесно и оставете 20 минути. Потоа отстранете го со благ сапун и вода.

Јаболков оцет

Неговата содржина во оцетна киселина служи како добар сојузник за борба габи и бактерии. Неговата примена ќе помогне многу подобро да ги исчисти фоликулите на косата и ќе го намали чешањето предизвикано од првут. За да го нанесете, измешајте ¼ чаша оцет со половина чаша вода и исплакнете ја косата со неа. За да избегнете мирис, треба да ја оставите косата целосно да се исуши.

Домашни лекови за првут и чешање

Gумбир

Овој корен има антибактериски и антиинфламаторни својства. Исцедете го ѓумбирот и нанесете го на скалпот. Нека дејствувајте 30 минути еден час, а потоа добро исплакнете ја косата. Дали знаете дека ѓумбирот има својства што треба да ги спречите опаѓање на косата?

Сода бикарбона

Бикарбонатот се грижи за здравјето на косата, ги елиминира габите и длабоко го чисти скалпот. Мешавина 2 лажици сода бикарбона, со лажица сок од лимон и 3 лажици вода. Нанесете го инсистирајќи на подрачјето на куќата и нежно масирајте. Оставете да делува 15 минути и потоа исплакнете со ладна вода. Можете да ги примените овие пасти два или три пати неделно и постепено ќе го намалите првутот.

Како препорака, секогаш користете ги деталите и количините што ги прикажуваме. Не пробувај користете многу повеќе од препорачаното или победете го времето, бидејќи може да го иритирате скалпот. Исто така, не обидувајте се да измешате неколку состојки од оние опишани во случај да предизвикате ист ефект. Се надевам дека сите овие природни лекови имаат посебен ефект.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.