Longines GrandeVitesse, симнувајќи го од тронот митот.

Ми се допаѓаат вдишувањата на свеж воздух, повеќе кога тие се фокусирани на тресење, револуција и непоколебливо оспорување на парцела веќе априорно окупирана неспорно, и ова Лонгинес ГрандеВитесе Тој е подготвен да го стори тоа.

Се појавува да разговара за одредена низа на пазарот до сега монополизирана од Таг Хоер, специјално за нејзината добро позната Карера, која е амблем не само на самата марка, туку и на прекрасната фузија што произлегува помеѓу најелегантното правење часовници и неверојатно спортскиот дух на моторниот свет.

Во прв ред, тоа не е лесна задача за никого, но ако сметаме на невниманието и пасотизмот со кој Таг веќе некое време ја третира целата серија Карера (не Гранд Карера, бидете внимателни), ограничувајќи се на промовирање маркетинг во штета на напредокот во самите парчиња; и додаваме дека вашиот конкурент е еден од најстарите часовничарски куќи во историјата на часовничарството, која се врати со непобедлива вредност на парите во своите производи, работите веќе изгледаат многу поинаку.

И, тоа е дека Лонгинес се погрижи за секој детал од ова парче да допре до сите видови публика: тој нуди 3 различни бои на бирање, како што се црно, чоколадно кафеаво и единствено сребро , што може да се комбинира за возврат со гума, армии или кожа, со секој можен резултат да биде подобар од претходниот и обратно. Сите модели се изградени, како би можело да биде поинаку, во челична кутија 316L (попозната како хируршки челик) опремена со сафир кристал и алуминиумска градуирана тахиметарска рамка, и како и во повеќето од овие случаи, отпорен на 100 метри.

Но, тука не е згрижена само естетиката. За да ја заврши задачата, Лонгинес го опреми парчето со најсигурен и широко користен автоматски хронографски механизам на пазарот, ЕТА Ваjукс 7750, додавајќи сопствен престанокОва движење е прикажано на задниот дел од часовникот, заштитено со кристал (секако исто така направен од сафир), што ви овозможува да видите повеќе од прифатливо прилагодување направено на него (посебно внимание на финишот на мостовите, тоа е возвишено).

Ако на сето ова додадеме дека моделот се нуди во две големини, 42 и 44 милиметри (последново, со поново компликација), имаме елегантен, спортски, безвременски дизајн, и што е најважно со оглед на времето што тече, на дофат на секој што сака да го разгледа. Трепете го Tag Heuer!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   DAVID dijo

  Добар избор, отсекогаш мислев дека Лонгинес е елегантен, класичен и дека знае како да се прилагоди на времето со мноштво модели, играјќи со машини од кварц до автоматска машинерија. Минатиот Божиќ забележав еден со керамика што многу ми се допаѓаше и скоро паднав, но го отфрлив за да продолжам да штедам, ја знаете мојата теорија.
  Патем Хавиер не трпи дека секогаш ќе те следиме, барем мене. Изгледот не може да се изгуби.
  Поздрав и продолжи вака

 2.   Карлос dijo

  Ви благодариме за комплиментот Дејвид. Мислам дека моделот на кој се повикувате е Longines Conquest, со црна или сива керамичка рамка. И тој е добар часовник, но не жалам што не си го купил затоа што има маана во неговиот дизајн гарафал што ако сте iousубопитни можам да коментирам приватно.

  Поздрав, и благодарам за повторно мислењето!

  1.    карли dijo

   Здраво Карлос, може ли да ми кажете која е грешката што ја има часовникот Longines Conquest, што сакав да го купам и го прочитав вашиот коментар и бев curубопитен.
   Ви благодарам!!!

 3.   Хорхе dijo

  Карлос, гледам дека си нов и исто така експерт часовничар, ќе мора да почнеме да те ставаме на тест! xD Повеќе од тест е да прашате ваш совет ...

  Барам часовник, видете дали можете да ми подадете рака. Проблемот е што имам многу тенок зглоб (16 см), и мал буџет, не повеќе од 250 евра. Можете ли да помислите на интересна опција?

  Не носев часовник со години, бидејќи имам среќа да не ми требам и воопшто не сум вклучен во светот.

  Ви благодарам

 4.   Карлос dijo

  Здраво Хорхе, добро погледнете, би било задоволство да ви помогнам, но прво треба да разјасните неколку витални точки за тоа што го барате: спортски, класичен, кварц, механичка, метална нараквица, гумен или кожен ремен ... дај ми навестување и да погледнеме нешто, дека иако можеби не изгледа така, може да се добијат интересни работи со тој буџет.

  Честитки!

 5.   Начо dijo

  Здраво Карлос,

  Бидејќи гледам дека сте новиот експерт часовничар на мрежата, би сакал да ве замолам за совет. (ова ќе изгледа како канцеларија)

  Истото му се случува и на Хорхе, имам мал зглоб и барам часовник, околу 300 евра или малку повеќе, стилот што го ставивте од Longines со лента за чоколадо (гума или кожа). Јас сум профаннтен по ова прашање, ако можете да ми предложите нешто, јас би го ценел тоа.

  Однапред поздрав и благодарност.

 6.   Фернандо dijo

  Ми се допаѓа реџојот ... како што нема да ми се допаѓа, ако е тоа камуфлираната Карера ...

  Зарем тоа не е премногу очигледна копија?

  Што мислиш?

 7.   Карлос dijo

  Па, колку гужва гледам овде xDD. Одам по делови:

  -Начо, за жал, имам и мал зглоб, тука се роди мојата loveубов кон ова, морав да се обидувам толку многу и разновидно за да изберам што најмногу ми одговара, па затоа си со среќа. Дозволете си многу основен Хамилтон ( тие се многу добри и имаат многу квалитет), но ако изгледот што го барате е сличен на Longines, многу е јасно дека треба да одите да ги пробате Tissot и Certina, и двете припаѓаат на иста група, квалитети и слични цени. Лично, ве повикувам да го пробате Tissot Prs516 во својата хроно верзија, со перфориран кафеав ремен од кожа ... многу е убав. Погледнете ги и кажете ми, добро?

  честитки

 8.   Карлос dijo

  -Фернандо, мислам дека проценката што ја даваш е многу лесна и прилично типична, дури и кај познавачите на часовниците.

  Естетската сличност помеѓу двата часовници е неизбежна бидејќи и двајцата имаат тркачка инспирација, а со неменувањето на Valjoux, 3-те субдијали го заземаат истото место во двата модели (и скоро во сите Valjoux што ќе ги сретнете таму). Црвените игли исто така се приклучуваат ги на црна позадина ... па дури и таму. Штом ги имате во рака, тие немаат никаква врска со тоа. Обвинувањето дека Лонгинес го копирал дизајнот е многу често, но според мое лично мислење е неосновано. всушност, Лонгинес има црвено копче за активирање на хроното што сега го означи како „копирано“ и ги става сите свои нови модели на Карера.

  Што се однесува до тоа што е подобро, прашање на вкус: Таг применуваше индекси и го сликаше Лонгин, тоа е единственото нешто што мислам дека Карера го подобрува на Витесе. Всушност, задниот дел на Витесе е многу подобро завршен, неговите копчиња и круната е многу побезбедна, (позаштитена и навојна), нејзините армии се оддалечени светлосни години од етикетата, па дури имаат и подобро запечатување од сегашната Карера, која сега е обновена, за да има и 100 метри отпор „како“ Лонгините.

  Мислам дека никој не копира никој, тие едноставно ја задоволуваат побарувачката на пазарот и се натпреваруваат, но јас го ценам вашето сомневање и вашето мислење.

  Прегратка и жал за пергаментот.

 9.   Карлос dijo

  Па, за податок, ниту Лонгинес ниту некој друг не ми плаќа на кој било начин за оваа проценка, за жал сите мои часовници излегуваат од потта од веѓата ... но јас навистина сакам да ја проучувам „вистинската“ вредност (да го наречам некако, бидејќи ниту еден часовник не вреди колку чини) на секое парче, и во тој Tag многу ги надувува цените.Тоа е нешто слично на она што ми се случува со Hublot, не разбирам часовници од 8 илјади евра што се собираат машини точно исти со оние од илјада евра.

 10.   Хорхе dijo

  Уште еднаш благодарам за предиспозицијата Карлос. Во принцип, немам преферирање за спорт или класик, иако имам 21 година, така што не се применува нешто многу многу класично. Единствената предност во принцип е тоа да биде кожна или гумена лента.

 11.   Карлос dijo

  Па, тогаш ти велам исто исто како Начо, погледни се, особено колекцијата Т-трка на Тисо, тешко дека ќе најдеш нешто што те исполнува. Во зависност од тоа како гледаш, кажи ми, и ако не си целосно убеден , ние ќе продолжиме да ги разгледуваме брендовите со помалку генералистички препораки. Јас ги препорачав тие две, бидејќи тие обично се присутни во повеќето продавници.

  Поздрав колеги, ви благодарам на сите за вашите мислења.

 12.   Карлос dijo

  Патем, само забележав грешка во објавата што ти ја напишав, Хорхе. Мислев на колекцијата Tissot T-sport, која вклучува модел на Т-трка и други други опции. Кога ќе допреш нешто, кажи ми.

  Поздрав и извинете затоа што понекогаш пишувам брзо и од сеќавање и се збунувам.

 13.   Хорхе dijo

  Хм, се плашам дека коментарот не е објавен.

  Тој коментираше дека следејќи го вашиот совет Карлос ги разгледав моделите Тисо и Сертина.

  Од Tissot ми се допадна PRC 200, поточно овие две верзии:

  http://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0002/famid_0034/refid_T17_1_526_52
  http://www.tissot.ch/?mod_collections/action_getsubfamilies/colid_0002/famid_0034/refid_T17_1_516_32

  И од Сертина овие две:

  http://www.certina.com/Collection/Gent-Quartz-Collection/DS-Podium/C536-7029-42-69.aspx?pi=0
  http://www.certina.com/Collection/Gent-Quartz-Collection/DS-Podium-Unisex/C001-217-27-057-00.aspx?pi=0

  Така, вчера попладне застанав покрај ЕЦИ за да ги видам лично. И вистината е дека беше полесно отколку што мислев: тие немаа ниту еден од двата модели на „Сертина“, и само оној со црниот бирач од „Тисо“. Во секој случај тоа беше мојот прв избор, па на крај го купив, тоа беше 265 евра.

  Затоа, многу ви благодарам за помошта на Карлос

 14.   Начо dijo

  Здраво Карлос,

  Само сакав да ви се заблагодарам за советот, отидов да ги погледнам часовниците на Сертина и Тисо и имавте право, тие се голем успех.

  Јас чував модел Certina DS PODIUM во чоколадна боја, ми се допаднаа и оние Tissot и искористувајќи го фактот дека треба да подарам, зедов модел PRC 200 Chronograh. Како што велат „Убив две птици со еден камен“

  Реков, многу ти благодарам.

 15.   Карлос dijo

  Секако, драго ми е што го најдовте она што го баравте, што Сертина е чудо по многу содржана цена, а Тисото добро што да ви кажам, класика на оваа фирма; Но, она што навистина ме прави добро расположено е да ти помогнам.

  Честитки!

 16.   Карлос dijo

  Упс! Може да се заколнам дека вашиот коментар не беше таму пред Хорхе! Како што му реков на Начо, јас сум многу среќен што успеав да ви помогнам и на двајцата, иако навистина беше лесно.Во средниот сегмент на квалитетна цена, Тисо и Сертина се практично без конкуренција. Покрај тоа, фактот дека припаѓаат на најголемата група за часовници основана во светот денес, ги отвора вратите кон сите пазари, бидејќи тие се присутни во секое правење часовници, без оглед на нивото на колекциите.

  Поздрав, момци!

 17.   рикардиск dijo

  Здраво Карлос, имав и освојување на лонџии.
  Ова не е керамичко и, за мое жалење, не е автоматско бидејќи е подебело и поскапо.
  Би сакал да знам каде е проблемот што велите дека го има овој часовник, затоа што ќе го купам и не би сакал да ја изгубам илузијата сега кога сум на време.
  Часовник што ќе ме чини многу да го платам.
  благодарам што ни помогнавте

 18.   ivan dijo

  Добро попладне на сите:

  Јас сум во иста ситуација како Рикардиск; Првично бев заинтересирана за Tag (Carrera… Aquaracer ..), но добро, случајно го видов ова Освојување на Longines Sport Collection, оној со керамичко визил ... вистината за мојот вкус е многу поубава и особено ми се допаѓа гумениот ремен ....

  Не знам за часовници, но се обидов да читам на форуми и да прашувам во продавниците и не најдов никаква вина освен оваа што ја спомнува »Карлос ... Јас го побарав часовникот затоа што… тој го носи од Барселона…

  Доколку можете да го разјасните ова на FALLO GARRAFAL .. пред да го купите овој часовник ...

  Јас навистина би го ценел тоа ...

  Ви благодарам

  Иван

 19.   камадео dijo

  Здраво Карлос, можете ли да ми кажете колку е приближно гардесот во Шпанија, ви благодарам