Одлични актери во боречките вештини

актери во боречки вештини

Малкумина се актери во боречките вештини со два такви посебни квалитети и тоа ги прави многу професионални во својата област. Тие се актери кои претставиле одлични филмови и со главна тема, битието протагонисти и големи експерти за боречки вештини.

Актери во боречки вештини тие имаат квалитет да ја играат целата улога во филм, едвај им треба каскадер за да направат свои акциони сцени. Веќе не ви требаат одлични специјални ефекти и ако ви треба, треба да ги пресоздадете и истакнете импресивните сцени.

Киното не беше во можност да одолее на привлечноста да се венчаат со воени вештини на своите филмови. Боречките вештини имаат прецизна техника и посебен и кодифициран одбранбен систем, сите всадени во филозофија на учење и однесување, која се враќа многу години на антиката. Погледнете ги овие актери поставени на сцена и играњето свои ликови е достојно за восхит.

Актери во боречки вештини

Брус Ли

На список на квалификувани актери во боречки вештини не можеме да го превидиме вклучувањето на големиот Брус Ли. Неговото мајсторство со Кунг Фу е спектакуларно бидејќи тој посвети многу време и напор на совладување на оваа уметност, дури создавајќи и своја: etит Куне До „начинот на тупаница за пресретнување“. Тој создаде одлични филмови како „Зелениот стршлен“, „Операција„ Змеј “и„ Источна фурија “.

Џет Ли

Тој е шампион во својата категорија во Вушу со тимот на Пекинг. Во моментов тој е дел од филмот Мулан, но кога не работи, тој отпаѓа од славата за да ги продолжи своите будистички убедувања. Глумеше во многу важни филмови како „Змејска борба“, „Мајсторот“, „Легендата 2“, „Тупаница на легендата“, „Легендата на црвениот змеј“ или „Мечот на змејот“. Ниту, пак, можеме да заборавиме на важни филмови како што се „Ромео мора да умре“, „Смртоносно оружје“ или „Платеници“.

Чак Норис

Еден од познатите актери кој сигурно секој го знае по глуми во вокер ТВ серии, Тексас Ренџер. Чак Норис се истакна во својата кариера по тоа што има голем талент во боречки вештини, оттогаш специјализирал бокс, карате, џудо, целосен контакт и вежбал бразилско џиу-џитсу. Тој исто така го создаде Чун Кук До. Во Таеквандо стана првиот западен што доби велемајстор за црн појас осми степен. Неговиот најпознат филм беше во неговата улога во „Бесот на змејот“ во борбата со Брус Ли.

Џеки Чен

Тој е уште еден од познатите актери во филмовите на големото платно. Учествувал во повеќе од сто и педесет акциони филмови во главни улоги, споредни улоги, па дури и каскадери. И, тоа е дека овој голем актер не се плаши да ги интерпретира сопствените сцени со голем ризик. Имал несреќа што во едниот завршил струен удар, карлицата му е изместена и голема контузија на грбот. Тој е одличен мајстор во Кунг Фу и глумел во познати филмови како на пр „Смокинг“, „Забранетото кралство“, „Стрчан час“ или „Тешко е да се убие“.

Жан-Клод Ван Damme

Овој актер со прекар „Мускулите на Брисел“ одигра неколку улоги како на пр протагонист на многу филмови и служел како сценарист, продуцент и филмски режисер. Тој е специјалист за разни боречки вештини: карате-до (2-ри дан црн појас), кик бокс и целосен контакт. Во сите негови улоги го гледаме како игра жилав човек и освојувач на големи жени. Се прослави во 1984 година со филмови како што се „Крвав контакт“ и „Кикбоксер“, иако сме сигурни дека го познаваме во многу попознати филмови како на пр „Универзален војник“, „Белиот змеј“ и „Платениците 2“.

Стивен Seagal

Тој е актер во акционен филм и експерт за воени вештини како што се аикидо, кенџутсу и карате-до. Неговата постановка при снимање на сцени во воени вештини му дава посебност да не биде толку екстравагантна, бидејќи е составена од многу посуви и поостри движења и со остри удари. Тој е познат во филмовите како „Максимална тревога“, „Тешко е да се убие“, „Во опасна земја“ или „На работ на смртта“.

Џејсон Statham

Тој е познат во акциони и авантуристички филмови и секогаш се карактеризира со улогата на тврдо момче. Тој се истакна во областа на мешани боречки вештини и кик-боксот, иако никогаш не освои ниту една лична титула во овој жанр. Неверојатно е по својата постановка и има глумено во многу извонредни филмови како што се „Транспортерот“, „Трошоците“, „Војна“ или „Вајлд картон“.

Не можеме да оставиме настрана многу други актери кои направија големо учество во одлични и познати филмови. Нивната професионалност во овој специјалитет и категории, заедно со нивните титули, направија многумина да успеат во своите улоги и да сакаат многу гледачи. Тоа е случај на Лоренцо Ламас што триумфираше кон крајот на осумдесеттите години, познатата Весли Снајпс во познати филмови како „Блејд“, Торта Јеунг издвојувајќи се во улогата на голем убиец во филмовите како „Крвавиот спорт“, Долпн Лундгрен, Дони Јен, Дејвид Карадин или актерката Ронда Русеј.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.