Трицепс на гира

подобрување на трицепс

Сите сакаме да имаме голема рака и за тоа одиме во теретана да работиме на боди-билдинг. Сепак, многу луѓе не знаат дека најголемиот мускул во рацете не е бицепс, туку трицепс. Никогаш нема да имате големи, силни екстремитети ако не ги нападнете правилно трите глави на трицепсот. Постојат многу начини на работа на овој мускул, и многу луѓе претпочитаат да работат на мускулите. гира трицепс.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се најдобрите вежби за работа на трицепс со тегови и некои од најчестите совети.

Трицепс на гира

подобри трицепс со тегови

Имајте на ум дека тоа е мускул што има три глави на кои мора да се работи во изолација и заедно за да има добри резултати. Можете да работите и со сопствена телесна тежина, трицепс со тегови и со мрена. Toе дадеме неколку совети за предностите на работењето на трицепс со тегови.

И, тоа е дека работењето на овие мускули со употреба на тегови може да донесе некои придобивки за развојот на оваа мускулна група. На пример, кога работиме трицепс со тегови можеме да ги поправиме проблемите со симетрија во нашето тело. Сигурно, многумина од нас имаат рака поразвиена од друга и полесно е да ја растат. Со тегови работиме еднострано и успеваме да извршиме тотален стимул на дел од телото и да го натераме мускулот да работи целосно. Ако го работиме со шипка, остатокот од телото може да достигне компензира за тој недостаток на сила во мускулната група на одредена рака.

Општо, работните трицепси со тегови го фаворизираат опсегот на движење. Опсег на патување или движење на една вежба е целиот простор што го движиме додека ја правиме вежбата. Со шипките обично сме поограничени во овој опсег на движење. Ајде да видиме кои се најдобрите вежби за работа на трицепс со тегови.

Најдобри вежби за трицепс со тегови

големи трицепс

Продолжени додатоци со гира

Тоа е вежба што предизвикува изгореници во оваа мускулна група лесно. Не мора да земате премногу тежина и мора да внимавате дека техниката е точна за да избегнете повреди. Грбот мора да биде исправен во текот на целото движење и јадрото мора да остане активно. На овој начин, осигуруваме дека премногу тежина не се става на долниот дел на грбот. Исто така, мора да бидеме претпазливи кога ја креваме гирата за да не удри во главата.

Препорачливо е да ја држите раката за да ја кренете гирата со другата рака за да ја промовирате стабилноста на движењето. Имајте на ум дека оваа вежба нема прогресивно преоптоварување кое е премногу изразено бидејќи работиме под агол каде трицепсот не може да изврши премногу сила. Бидејќи станува збор за вежба за продолжување на лактот, таа е покомплицирана, трицепсот може да се размести нарачано со леснотија, како да е позадина со шипка.

Трицепс на гира: Надградби на гира

Оваа вежба е неопходна за развој на долгата глава на трицепсот. За да го направите ова, треба да го фатите брзањето над главата со двете раце и да одите нагоре и надолу со свиткување на лактите. Бидете претпазливи со прекумерно проширување на лактот бидејќи може да предизвика солза. Како и секогаш, ние мора да ги прилагодиме оптоварувањата на нашето ниво.

Француски печат со гира

Иако оваа вежба се прави доста ефикасно со шипката, може да се направи и со тегови. Дизајниран е да се прави со неутрален зафат до не нанесувајте премногу штета на делот на лактот. Многу луѓе не ја сакаат оваа вежба бидејќи регрутирањето на влакна не е многу добро поврзано со замор. Бидејќи многумина го поврзуваат заморот со добро вежбано вежбање, тие не ја користат оваа вежба за подобрување на оваа мускулна група.

Кадрици со гира и отворени лакти

Ова е начин за работа на трицепс со тегови од друг агол. Тоа е прилично добар потег за да се добие сила. Да се ​​направат овие повреди Треба постојано да го држите стомакот затегнат, да го држите грбот исправен и да бидете внимателни со движењето на тегови.

Други начини на работа на трицепс

позадина на трицепс

Постојат многу вежби кои не работат трицепс со тегови, но тие можат да бидат исто толку поефикасни. На пример, кога работиме гради и ние го правиме класичното притискање на клупите, ние ќе работиме добро трицепс. Всушност, во оваа вежба постојат различни ограничувања кои ни помагаат да знаеме кој дел од мускулот не е добро развиен. Ако делот во кој ја креваме шипката од градите нè чини повеќе, тоа е дека нашиот пекторален не е добро развиен. Меѓутоа, ако делот што ни е најтежок е последното продолжување на лактот за да се подигне шипката, тоа е дека нашите трицепси не се добро развиени.

Со затворените склекови можеме да ја работиме и оваа мускулна група, тоа е многу интересна вежба бидејќи можеме да работиме со сопствена телесна тежина и не е потребна инсталација. Истото важи и за пад на клупата за трицепс.

Калориски вишок

Како што секогаш споменувам во сите статии поврзани со добивки на мускулна маса, првото нешто што мора да го земеме предвид е нашиот енергетски биланс во исхраната. Нашето тело ги разбира стимулите и создавањето на нова мускулна маса е енергија многу скапа за телото. Затоа, нема да генерираме нова мускулна маса ако немаме енергетски вишок подолго време. За да постигнеме енергетски вишок, треба да внесуваме повеќе калории во денешниот живот отколку што трошиме.

Да се ​​биде внес на калории повисок од потрошениот познато е под името калориски вишок. Нашите енергетски побарувања за одржување на телесната тежина се поделени на нашите потрошени метаболички трошоци покрај физичката активност што не е поврзана со вежбање. На ова мора да ја додадеме физичката активност што ја правиме за време на тренинг со тегови и ако правиме кардио. Вкупниот број на калории што ги добиваме е внесот што мора да го консумираме за да ја одржиме телесната тежина. Ако сакаме да добиеме мускулна маса ние мора да го зголемиме речениот кал за 300-500 kcal, во зависност од нашата цел и нашето ниво. Без овој вишок калории не можеме да направиме нашите трицепс да растат.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да работите трицепс со тегови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.