Воена диета

Воена диета

Ако сакате експресни диети, воената диета е алтернатива на оние видови режими што дадете брзи резултати за неколку дена. Ова е уште еден начин да изгубите неколку килограми и волумен за оние денови каде што имало некој друг вишок.

Воената диета е лесна за правење и прилично строга. За нејзино вежбање, се препорачува внимателно и детално да се следи секој од чекорите и препорачливо е да се занимавате со спорт поради ниските калории, но кај некои не се препорачува поради нискиот внес на калории. Сепак, да разгледаме подетално што е тоа.

Која е воената диета?

Тоа е диета наменета за слабеење за краток временски период, каде се проценува дека ќе изгуби 3 до 5 килограми за помалку од една недела. Таа е и стана една од најбараните диети на Интернет, бидејќи сè додека ги гарантира неговите резултати, ние сакаме да ги следиме и да ги набудуваме неговите резултати.

Неговиот план се јави „морнарска диета“ o „диета со сладолед“ се крсти со нискокалоричен план за јадење, за да изгуби тежина на експресен начин за неколку дена. Во оваа диета станува збор за јадење хемиски компатибилна храна, така што нивната мешавина е гаранција дека ќе го направат вашето тело согорувајте ги тие калории и ослабете.

Мора да се внесува три дена план за калории помеѓу 1.000 и 1.400 калории на ден а потоа во следните четири дена јадете нормално, но следејќи ја ниската диета и без ексцеси (не надминува 1.500 калории).

Воена диета

Од каде доаѓа воената диета?

Не е можно точно да се дефинира од каде потекнува неговото име, но се шпекулира дека Таа е создадена од американската армија или морнарицата. Тоа е диета создадена за да ги натерате вашите војници да останат во форма со варијантата на јадење сладолед како дел од една порција во еден од нивните оброци.

Но, како може толку нискокалорична диета задржи воена форма? Па, тоа е она што многу нутриционисти се прашуваат, бидејќи нема врска помеѓу оваа диета и војската, оттогаш не постои разумна врска помеѓу недостатокот на калории и перформансите на војската.

Затоа, единствената причина е што да се биде толку строга диета е поврзана со нивниот начин на правење на многу работен и дисциплиниран начин, каде целта е да се спротивстави на нејзината модалност за да се постигнат нејзините резултати.

Воена диета

Дали е безбедно да се направи воена диета?

Да, безбедно е да се направи оваа диета, но да ја следиш постојано не е многу добро. Мора да запомните нешто важно, затоа што губите тежина брзо и драстично за толку кратко време не е здраво.

Правилен начин да се следи режим на нискокалорична содржина на телесната тежина би било да се обиде изгуби помеѓу килограм и килограм и пол недела, и правење внес помеѓу 1.400 и 1.500 калории на ден. Покрај тоа, мора да додадете вежба или некој вид активност, така што телото ќе го забрза метаболизмот и ќе му помогне да изгуби тежина на подобар начин.

Но, неговата форма и начин посочува дека не е здраво и од таа причина е критикувано. Повторно се фокусира на најмал можен внес на калории, без оглед на потребата да се јаде храна богата со витамини, минерали или микроелементи, што би ја направило балансирана исхрана.

Како е воената диета?

Диетата е собрана од презентацијата направена на разни веб-страници. Препорачливо е да го сторите тоа како што е предвидено, но можете да замените некои од вашите јадења за други со голема сличност.

Прв ден (1.400 калории)

Појадок: Парче тост се шири со две лажици путер од кикирики. Половина грејпфрут и шолја чај или кафе.

Храна: Парче тост со половина чаша конзервирана туна. Чаша чај или кафе.

вечера: 85 гр месо придружено со порција зелен грав. Мало јаболко и пол банана. Чаша сладолед од ванила.

Воена диета

Втор ден (1.200 калории)

Појадок: парче тост со варено јајце. Половина банана и шолја чај или кафе.

Храна: варено јајце со мала порција фреска со кесо и пет крекери. Чаша чај или кафе.

вечера: Две виршли во придружба на гарнир моркови и брокула. Половина банана и половина чаша сладолед од ванила.

Трет ден (1.100 калории)

појадок: 30 гр сирење чедар со пет крекери. Мало јаболко и шолја чај или кафе.

храна: Парче тост со јајце варено по вкус. Чаша чај или кафе.

Цена: Порција конзервирана туна, половина банана и чаша сладолед од ванила.

Треба да се напомене дека оваа диета е многу ексклузивна и дека можеби не е секогаш достапно за секого. Нутриционист или диететичар секогаш ќе можат да го проценат типот на исхрана што може да биде подобро, во зависност од полот, тенот и метаболизмот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.