Вежби за отпор

Цел на кариерата

Вежбите за отпор помагаат да се одложи појавата на замор во практикувањето на некој спорт и воопшто во која било активност. Со други зборови, те прават посилен. Тие се исто така одличен начин за тонирање на телото.

Откријте како да ја зголемите вашата отпорност и многу придобивки што ги носи за здравјето фактот на постепено стекнување издржливост и физичка цврстина.

Вежби за подобрување на издржливоста

Качување по скали

Треба да се напомене дека постојат два вида на отпорност: аеробна и мускулна. Експертите посочуваат дека е потребно да се комбинираат обете класи за да се добијат резултати.

Аеробна отпорност

Вежбите со аеробна отпорност треба да го зголемат дишењето и отчукувањата на срцето. Следниве се неколку примери:

 • Вклучување на
 • велосипедизам
 • Пливање
 • Одење (брзо)
 • Качување по скали
 • Скокни јажето

Започнете со реална цел (на пример, 5 неделни сесии од 20 минути) и постепено кревајте ја границата. Зголемете го растојанието, времетраењето, тешкотијата или бројот на неделни сесии на вашата омилена вежба. Се смета дека е најдобро да се зголемува времетраењето и растојанието постепено, а потоа да се зголеми тешкотијата, како што е побрзо трчање или низ пострмни области.

Друга опција да продолжите да го предизвикувате телото е често да го менувате видот на вежбање.. Ако трчате редовно, скокањето јаже ќе ви помогне да ги движите мускулите поинаку и да станете позаоблени спортисти. Плус, може да ви помогне да бидете мотивирани.

Мускулна издржливост

Потсмевки

Фокусот само на кардио е грешка. За да се подобри аеробната отпорност, потребно е да се работи и на мускулна издржливост. И, тоа е дека силните мускули помагаат во одложување на заморот и спречуваат повреди при трчање или возење велосипед, да споменеме само неколку примери. Сепак, мора да им дадете на вашите мускули време да се опорават помеѓу сесиите.

Исто така наречен тренинг за сила, за да се добие избалансиран резултат, на главните мускулни групи на телото мора да се работи подеднакво: градите, грбот, рацете, стомачните мускули и нозете. Изберете вежби кои работат неколку мускули истовремено (сквотови, подвигнување, чекор-по чекор over) над оние што работат само еден (бицепс со кадрици…). Или уште подобро, обложувајте се на хибридни вежби. Колку повеќе мускули работите во една вежба, толку е поголем стимулот за срцето и зголемувањето на издржливоста..

Треба да се напомене дека во случај на овој вид отпор времетраењето на сесијата не е толку важно како интензитетот на обуката. Всушност, експлозивните движења и скратувачките сесии се посочуваат како начин да се постигне голем отпор. Размислете за намалување на времето за одмор помеѓу комплетите. На пример, изведете три сета од 10 повлекувања, 10 сквотови, 10 склекови и 10 стомачни, дозволувајќи да помине што е можно помалку време помеѓу завршувањето на една вежба и почетокот на следната. Идејата е да се заврши потење и силно дишење.

Тежина на тежината или тегови?

Можете да работите со вашата мускулна издржливост користејќи сопствена телесна тежина или да користите тегови, машини за вежбање и еластични ленти и цевки. Ниту еден метод не е подобар од другиот, но секој има свои добрите и лошите страни. Многу луѓе избираат да комбинираат вежби и вежби со телесна тежина со тегови и машини на тренинзите.. Тие можат да се комбинираат во ист ден или да се посветат секој ден на различен метод.

Предности на подобрување на издржливоста

Верување

Покрај зголемувањето на аеробната и мускулната издржливост и тонирање на телото, вежбање вежби за отпор ги има овие други предности:

Превенција на болести

Вежби за отпор ги одржуваат здравјето на вашето срце, бели дробови и циркулаторниот систем. Ризикот од развој на многу болести, како што се дијабетес и срцеви заболувања, е намален. Резултатот е подобра целокупна кондиција. Покрај тоа, многу луѓе сметаат дека нивото на енергија им се зголемува, тие спијат подобро и има подобрување на нивното расположение.

Зголемена агилност

Зголемувањето на отпорот дозволува извршувајте секојдневни движења полесно. Луѓето кои воделе седентарен начин на живот пред да започнат со својата рутина за вежбање се оние кои најмногу ја забележуваат оваа промена.

Одложување на стареењето

По 30 години, мускулите стареат како што стареат. Вежбите за отпор можат да го забават процесот на стареење преку градење на мускулна маса, зајакнување на коските и зголемување на целокупната сила.

Согорување на калории

Мускулите помагаат во одржување на метаболизмот со полн капацитет. Со други зборови, согорува повеќе калории отколку маснотии. Значи, ако градите мускули и ги намалувате мастите, ќе согорувате повеќе калории во текот на денот..

Намалување на пулсот

Пулсирања

Работата на отпор постепено ги намалува пулсирањата во мирување. На овој начин, луѓето кои прават обука за отпор се на долната граница на просечните отчукувања во минута во мирување. Некои елитни спортисти успеаја да ги намалат на нешто повеќе од половина.

Ова е многу важна предност, бидејќи високите отчукувања на срцето се тесно поврзани со хипертензија и висок холестерол. Работата да не надминува 70 отчукувања во мирување се смета за еден од најефикасните начини за спречување на срцев удар.

Треба да се напомене дека кои страдаат од тахикардија, брадикардија или аритмија може да бидат штетни при спроведување на обука за отпор. Бидејќи може да се појават опасни несакани ефекти, потребно е да се консултирате со лекар пред да започнете со програмата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)