Вежби за градите

Преса клупа

Кога името ќе почне да ја погодува салата, првото нешто што тој сака да го постигне е зголемување на мускулите, освен ако не мора да изгуби премногу маснотии. Пекторалисот е мускул кој прима најголемо внимание на генерализиран начин кај мажите. И градите се најатрактивни мускули за многу луѓе. Постојат различни вежби за градите што може да направи да расте доста добро и во хипертрофија и во сила.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се најдобрите вежби за градите и како треба да се изведат.

Диета за градење мускулна маса

тренингот на градите

Првото нешто што мора да го земеме предвид во овој вид аспект е диетата. Освен ако не сме почетници и немаме многу искуство со обука, нема да добиеме мускулна маса на диета со вишок калории. Калорискиот вишок значи дека мора да јадете поголема количина калории од оние што ги трошите во вашиот ден за ден. На овој начин, можете малку по малку.

Важното нешто во исхраната со калоричен вишок е да не се претера со наведениот вишок. Тоа е, кога јадеме повеќе калории отколку што трошиме, ќе добиеме телесни масти. Само здебелување на мускулна маса е нешто што нема да се случи. Затоа, мора да барате количина калории доволно добра за да ви помогне да се здебелите, а минимизирајте го зголемувањето на масната маса.

За да ги зголемиме калориите во исхраната, мора да имаме капаци за внес на јаглени хидрати со висок протеин. Можеме да пополниме калории како што се житарки, леб, ориз, тестенини, итн.

Вежби за градите

Како што споменавме на почетокот на статијата, пекторалниот е најатрактивниот мускул за многу мажи. Класично е да се гледаат сите мажи како тренираат гради во понеделник во теретана. Ајде да видиме кои се повеќекратните вежби за градите кои се најдобри за зголемување на мускулната маса и силата.

Преса клупа

вежби за градите

Прес клупата е класична пекторална вежба партер. Тоа е вежба која ќе генерира најголемо количество мускулна маса и најголемо пренесување на сила. Тоа е мулти-заедничка вежба во која не само што ќе работиме на градите, но ќе вклучиме други мускулни групи како што се предниот делтоид и трицепс. На овој начин, ефикасно ќе добиеме сила од хипертрофија во овие мускулни групи.

За да извршите правилно притискање на клупа, треба да се разгледаат многу аспекти. Најважно е позицијата. Добра позиција ќе ни помогне да генерираме поголем пренос на енергија за поголемо кревање на тежината. Не треба да легнуваме на клупата и да ги поставуваме нозете што е можно поназад, додека подот на стапалото е потполно поткрепен на подот. Лумбалниот лак ќе ни помогне да пренесеме повеќе енергија и да ја стабилизираме позицијата.

Скапулите мора да бидат во целост повлечени во секое време за подобро изолирање на пекторалите во секое време.

Клучни точки во оваа вежба:

 • Отворањето на рацете треба да биде малку повеќе од ширината на рамената.
 • Носот мора да биде усогласен со шипката за да не удри во решетката.
 • Мора да се направи погон на ногата. Ова се состои во туркање со стапалата кон земјата за да се пренесе повеќе енергија.
 • Точките на контакт со клупата се следниве: глутеус, скапули и глава.
 • Задникот и стомакот мора да останат стегнати во секое време.

Со овие клучеви, можеме да подигнеме повеќе бакнежи на пресот на клупата и да ги зголемиме добивките на мускулната маса.

Наклон на печатот

Тоа е варијанта на клупата за клупи што става поголем акцент на клавикуларниот пакет На прашањето зошто да го користите наклонетиот печат како надополнување на традиционалното притискање на клупа, одговараме дека ние мора да ги развиваме пекторалните што е можно поцелосно. За да го направите ова, треба да го нападнете мускулот од сите агли. И притиснетиот наклон и притисокот на опаѓање помагаат да се создадат моќни пеки, бидејќи мускулот е нападнат од различни агли.

Пекторалните мускули се поделени на големиот пекторалис и пакетот на клучната коска. Нема малолетник од пекторалис, како што мислат многу луѓе. Вистина е дека има некои вежби кои помагаат повеќе да се стимулираат влакната од долниот дел на пекторалниот, но има смисла само кога споменатата вежба се изведува во иста насока како и влакната.

Наклонетиот преса може ефикасно да се обучи со стандардна рамна клупа. Само додадете неколку дискови на дното за да создадете доволен наклон. Имајте на ум дека колку повеќе ја навалувате клупата, толку повеќе напнатост ќе ве однесе на вашите рамена. Бидете внимателни со степенот на наклон на оваа вежба.

Вежби за градите: премин на макара

премин на макара

Преминувањето на макари е една од најбараните вежби од сите оние кои бараат силен пекторален. Целата обука со естетска цел треба да бара повеќе естетски функции за да се направи попривлечна. Централниот дел од големиот пекторалис и клавикуларниот пакет може да се подобрат со вкрстување на макари. Тоа е вежба која се обидува да ги потенцира овие делови.

За да го направите ова, ние мора да ги земеме макарите на највисоката точка и да застанеме во централниот дел на кулата со макара. Следно, правиме чекор напред и се сеќаваме на двете макари што гледаат кон центарот на градите. За да имате поголемо активирање на пекторалисот, препорачливо е да го задржите напорот изометрискиот дел најмалку една секунда. Фазата на враќање на почетната позиција треба да биде бавна и контролирана. Се сеќаваме дека повторувањата мора да бидат целосни и не е важно само притискањето, туку и задржувањето на товарот.

Како што можете да видите, постојат неколку правилни вежби кои се основни за градење на мускулна маса. Не е потребно да се разликуваат премногу во вежбите, но попогодно е да користите една од нив и да напредувате со текот на времето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вежбите за градите и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.