Тридневна брада - грешките што треба да ги избегнувате

Крис бор

'Тридневната брада' е еден од најпопуларните стилови. И не е ни чудо. Една од главните причини е тоа што го фаворизира мнозинството мажи, иако не треба да се заборави дека е лесно да се одржува и да се има прилично густа коса на лицето не е услов таа да работи, како што е со подолгите бради.

Иако предностите се многу поголеми од недостатоците, не боли да обрнете внимание на оние малечки. детали што можат да направат вашата „тридневна брада“ да не изгледа толку беспрекорно како што може. Ова се некои од грешките што треба да ги избегнете:

Носејќи го премногу кратко или предолго

Премногу кратка „тридневна брада“ може да изгледа како да сте немале време да се бричите наутро, додека премногу долго може да доведе до лошо советуван хаос, особено на работа.

Обично, оптималната должина се достигнува 3-4 дена по бричењето. Или кога ќе забележите дека, кога ќе поминете со раката низ брадата, влакната се веќе рамни на лицето и затоа веќе сте ја оставиле зад себе таа прва фаза на раст што се карактеризира со остар квалитет што, патем, може биди малку непријатен за парот.

Мислејќи дека не треба одржување

„Тридневната брада“ е една од оние што бараат помалку работа од наша страна, иако и покрај припадноста на ниското одржување, треба да поминувате по неколку минути секој ден. Наместете ја вашата машинка за брада на 3-4мм и лизнете ја по целата брада додека не се постигне униформен резултат. Потоа, извадете го заштитникот или користете брич за чистење на вратот (веднаш под оревчето) и отстранете ги сите лабави влакна на образите.

Игнорирај го обликот на брадата

Прилагодувањето на обликот на брадата на оној на лицето ќе ви овозможи да ги усогласите вашите карактеристики. Линијата на образите може да направи лицето да изгледа подолго или заоблено во зависност од вашата позиција. Ако имате долго лице, размислете да ја задржите таа линија што е можно повисоко. За тркалезни лица, од друга страна, и линијата на долниот образ и линијата на долната вилица работат подобро, а последната внимава да не влезе во теренот на вратот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.