Баленсијага есен / зима 2017-2018 во пет клучеви

Баленсијага есен / зима 2017 година

Општо земено, креациите на модните дизајнери се под влијание на светот околу нив, без оглед дали сметаат дека е пријатно или не. Ако се појави втората претпоставка, она што се очекува од нив е да се обидат да го свртат или барем да го однесат на нивната земја. И тоа е она што тој го направи Демна Гвасалија за нејзината втора машка колекција во Баленсијага.

Неговата позиција како креативен директор на легендарната куќа „Баленсијага“ е направена вработените во компанијата од матичната компанија на брендот, Керинг, во својата инспирација, на ист начин како што урбаните млади беа - и сè уште се - за колекциите на Ветменс.

„Сакав да го земам официјалното одело, да и ја одземам вкочанетоста и студенилото и да го направам удобно“, вели Гвасалија Сепак, колекцијата за есен / зима на фирмата е наменета за сите типови на мажи. И покрај неговата инспирација, тој има обединувачка волја, што го прави компатибилен со директорите, но исто така и со луѓе кои никогаш не морале да носат костум за да одат на работа.

39-те изгледи ги класифициравме во петте идеи на колекцијата што ги сметаме за главни: палта од глужд, марами со полнење, знамиња, панталони со низок раст и спој на кроење и спортска облека:


Палта до глуждот

Двасалија ги издолжува сите видови палта до глуждовите. Од класични модели до надолни јакни, поминувајќи низ мантили во стилот „американски психо“ (пулита?). Ако мислевте дека сегашните палта се одлични, почекајте додека не видите што следува.


Поставени шалови

Шамиите не само што имаат гигантски пропорции (белег на Гвасалија), туку се и обложени. Тие престануваат да бидат помал додаток за да станат скоро невозможна облека и секако фокус на секој изглед.


Керинг политички знамиња и логоа

Кое е неговото значење? Тие веројатно го немаат подалеку од толкувањето што секој човек сака да им го даде.


Панталони со низок пораст

Панталоните кои опасно се приближуваат до јавната територија се придружени со широки јакни и отворени кошули, со единствена цел да им дадат сексапил на класичните одела.


Спој на кроење и спортска облека

Униформните униформи се реконструираат со палта, јакни и дуксери, кои ги заменуваат блејзерите. Иако имаше неколку отстапки за класично кроење, дури и тие изгледи имаа важен дел од спортската облека. И, како гледате настрана од оние патики со монструозен ѓон?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.