Како е човекот на XNUMX век

Човек од XNUMX век

Мешавина на модели прави притисок врз човекот од XNUMX век. Треба да се грижиме за метросексуалниот стереотип? Што е со новите улоги што доаѓаат од феминизмот и неговите тврдења во врска со полот?

Следно, ќе ги видиме главните карактеристики на човекот од XNUMX век

Човекот на XNUMX век во колаж од концепти на пол и мажественост

Социолози, психолози, политичари, жени, печат, ја преплавуваат околината со критериуми за тоа што треба да биде човекот. Секој чувствува право да го дефинира. Како човекот ја живее оваа реалност што го условува?

1- Иако апсолутната махаизмо има тенденција да се искорени, многу од нејзините принципи сè уште опстојуваат во општеството.  Идејата дека е човекот кој го обезбедува семејството со пари, на пример, сè уште е инсталирана во многу умови. И товарот за човекот е огромен.

2- Чувствувате дека мора да ги ослободите емоциите, но се двоумите. „Мажите не плачат“ е премиса што сè уште поминува низ неговата глава.

3- Тој сака да презема домашни работи, но на моменти чувствува дека ова „не е за мажи“. И страв од задевање.

4- Откријте естетски можности што ги користеле само жените. Посетете ги сеопфатните центри, фризери, продавници за депилација. Таа срамежливо користи шминки и креми за нега на кожата. Сепак, тој не е ентузијаст за да биде виден на тие активности.

5- Во исто време, ја одржува традиционалната слика на тело со мускулест и донекаде рустикален изглед, типично за суперхероите.. Поминете добро во теретана.

Големиот остаток од мажественост во овој век

Мешавината на трендови генерираше низа субкултури кои поддржуваат различни начини на разбирање на машкоста. Мора да се отвори за да се разбере дека сè оди, во границите што ги воспоставува општеството. Секој маж ќе го бара својот стил, оној што го прави да се чувствува добро. Тој ќе го состави со оние карактеристики со кои живее пријатно.

Големиот предизвик за човекот на XNUMX-от век е да живее автентично и да најде рамнотежа со стереотипите што сè уште опстојуваат. Општество кое ги замаглува границите во очекуваното од мажите и жените, е средина што фаворизира

 

Извори на слика: NegroWhite / Idealista


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.