Стил на скејтер од 80-тите

Лизгач од 80-тите години

Сега кога електричните скутери се бесни, стилот на скејтер од 80-тите е бес. Нешто што не изненадува, бидејќи, како и скоро целата облека од таа деценија, имаше компонента на оригиналност (а во многу случаи и забавно) што сега е практично неодолива за секого.

Филмови како „Al filo del abismo“, „Назад кон иднината“ или „Потрага по брадата на животните“ Тие се едни од главните референци на стилот на скејтер во старата школа. Ајде да видиме каква беше облеката тогаш:

Враќање во иднината

Постер „Назад кон иднината“

„Назад кон иднината“ е еден од класичните филмови од 80-тите години на минатиот век. Секој го знае заговорот на овој клучен филм за популаризација на скејтбордот. Сепак, на нејзината гардероба никогаш не и било посветено толку внимание како сега.

Бел елек и патики

Скејтер поглед од „Назад кон иднината“

Овој изглед е 80-тите години во својата најчиста форма. Иако вклучува облека како карирана кошула, резултатот е динамичен и спортски. Чевлите помагаат, но има и други детали кои можат да останат незабележани, како што е навртената јакна, дигиталниот часовник или вокменот.

Добијте го изгледот

Поставен елек
Црвен ватиран елек од Зара

Zara

Клучот за враќање на 80-тите години со вашиот изглед е носете ја оваа облека над два или три слоја облека. Познатиот црвен ватиран елек од филмот оди преку тексас јакна, карирана кошула и маица.

Сини фармерки
Сини фармерки H&M

H&M

Овој дел од изгледот е најлесен за репродукција. Во вашата гардероба веројатно имате неколку сини фармерки кои ќе функционираат совршено.. Само проверете дали не се слаби.

Чевли Nike SB Air Force II
Nike Air Force II патики

Најк

Во „Назад кон иднината“, Марти Мекфлај носи црвено-бели коси, кои во моментов тешко можат да се најдат. Но, Најк има во својата понуда со други модели кои ќе ви овозможат да се приближите до стилот на скејтер од 80-тите години, како што е случајот со Air Force II Low.

Ако веќе ја имате целата облека и ви требаат само превозни средства, не пропуштајте го ова споредба на електрични скутери да изберете оној кој најмногу ви се допаѓа.

На работ на бездната

Трик во „Раб на бездната“

Филмот „Al filo del abismo“ од 1989 година е одличен извор на инспирација за стилот на скејтер од 80-тите години. модата од тоа време веќе почнуваше да се движи кон гранџот.

Деним и маскирна

Овој еклектичен изглед е составен од црна тексас јакна, маскирни карго панталони и патики Converse All Star.. Под јакна носи црвена маичка со кратки ракави со широк принт.

Добијте го изгледот

Црна јакна
Стара црна јакна

Повлечете и мечкајте

Како што можете да видите, измиените јакни веќе произлегуваат од гроздобер вибрации сами од себе, но ако сакате да ги засилите, размислете да направите цртеж со акрилна боја или да шиете некои закрпи од ленти од 70-тите и 80-тите години.

Маскирни панталони
Маскирни карго панталони

Орслоу (г-дин Портер)

Ако немате камо карго панталони, воената зелена боја ќе ви помогне да постигнете многу сличен ефект.. Како и порано, важно е да не го изгубите допирот од осумдесеттите е дека исечокот на панталоните не е слаб. Во овој случај тоа е права нога.

Конверзни чевли

Конверз Чак Тејлор All Star патики

на Чак Тејлор All Star црни патики не може да недостасува во ниту една решетка за чевли, особено кај оние кои уживаат да даваат ретро допири на својот изглед.

Рок слики и бендови

Кристијан Слејтер во проверена кошула

Во вториот поглед наоѓаме а лежерна карирана кошула преку пиштолот The Cramps и лепенки украсени црни фармерки. Кристијан Слејтер носи заштита на лактите, зглобовите и колената. И не забораваме на еден мал, но важен детал: белите спортски чорапи. Парче што не изостана во гардеробата на „Враќање во иднината“.

Добијте го изгледот

Карирана кошула
Извлечена кошула со мерка и мечка

Повлечете и мечкајте

Сигурно веќе имате неформална карирана кошула како оваа во вашиот плакар. Дали претпочитате автентична гроздобер кариран кошула? Потоа размислете да застанете во продавница за користена облека. Во многу од нив има вистински скапоцени камења кои ги чекаат следбениците на трендот на осумдесеттите години.

Рок маица
Маица H&M Motörhead

H&M

Деновиве е многу лесно да најдете кошули од омилените рок-бендови. Ликот е обожавател на The Cramps, но можете да го носите оној на вашиот омилен бенд. Само проверете дали се 70-ти или 80-ти да го задржите старошколскиот стил во вашиот изглед.

Црни фармерки
Повлечете и носете директно црни фармерки

Повлечете и мечкајте

За дното размислете за црни фармерки со права нога како ова. Како и во претходниот изглед, избраната обувка е класична патика Converse.

Потрага по брадата на животните

Ако сте ентузијаст на скејтбордер од старо училиште, овој филм од 1987 година со наслов „Потрага по брадата на животните“ ќе биде многу интересен за вас. Облечена во шарени шорцеви и маици, легендарниот тим на Бригадата Коски (Тони Хок меѓу нив) лизга на рампи и базени од разни американски држави додека трагаат по мудар старец по име Вон Тон „imalивотински“ Чин.

Конечно, „Трашин“ (познат и како „Скејт или умри“) е уште еден филм за скејтбординг објавен во 1980-тите што може да ви понуди инспирација за вашиот изглед. Приказната раскажува за конфронтацијата на две ривалски банди со скејтер од Лос Анџелес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.