Слоеви на кожата

Продолжена рака

Слоевите на кожата (епидермисот, дермисот и хиподермисот) го сочинуваат најголемиот орган во телото. Познавањето на нив и учењето како да се грижите за нив имаат и естетски и здравствени награди.

Следно, објаснуваме за што служи секој слој и што можете да направите за да ги одржите здрави и бавно стареење:

За што служат слоевите на кожата?

Слоеви на кожата

Епидермисот

Епидермисот е првиот од слоевите на кожата, а исто така и најтенкиот. Покрај тоа што обезбедува заштитна бариера, во него се сместени меланоцити, специјални клетки кои произведуваат пигмент меланин. Значи Тоа е делот каде лежи одговорноста за производство на тонот на кожата.

Поделена е на пет подслоеви. Нејзиниот најоддалечен слој е роговиден слој (слој слој), кој содржи мртви клетки. Некои се отстрануваат природно, додека други бараат употреба на производи за пилинг. Остатокот од подслоевите е луциден слој (слој луцид), гранулозен слој (гранулозен слој), спинозум на слој (слово спинозум) и базалис на слој (основно ниво на слој).

Дермис

Вториот слој на кожата се нарекува дермис. Бидејќи во него има колаген, еластин и хијалуронска киселина, игра важна улога во одржувањето на кожата еластична и мазна. Треба да се напомене дека дермисот исто така содржи фоликули на коса, крвни садови, лојни жлезди и нерви кои овозможуваат допирање и перцепирање на топло и ладно.

Хиподермис

Тоа е третиот и последниот од слоевите на кожата. Намалувањето на ова масно ткиво предизвикува доделување и брчки. Во него се наоѓаат и потни жлезди и има за задача да ја зачува топлината и да ги заштити виталните органи.

Како да се грижиме за кожата

Кожа на лицето

Како што минуваат годините, синтезата на колаген, еластин и хијалуронска киселина се намалува. Исто така, постои намалување на маснотиите во лицето. Сите овие неизбежни процеси во различните слоеви на кожата предизвикуваат појава на брчки и опуштеност. Сепак, постојат многу работи што можете да ги направите за да ги отежнете брчките:

Заштитете се од УВ зраци

За да ја одржувате кожата здрава внатре и надвор многу е важно да не се изложувате премногу на УВ зраци, бидејќи тие можат да предизвикаат дамки и брчки, а карциномите на кожата се нивниот најсериозен негативен ефект. Покрај употребата на креми за сончање со заштитен фактор 30 или повисока (за среќа, повеќето дневни навлажнувачи веќе ги имаат во своите формули), постојат и други препораки кои мора да се земат предвид. И не само во лето, туку и во текот на целата година:

 • Покривање на кожата со облека кога сте на отворено
 • Носете капи и очила за сонце
 • Избегнувајте кревети за сончање

Исто така, кожата природно произведува витамин Д кога доаѓа во директен контакт со сончевите зраци. Витаминот Д учествува во апсорпцијата на калциумот од телото. Исто така се верува дека игра улога во спречување на болести како што се деменција и некои видови на рак.

Сепак, дерматолозите препорачуваат добивање на витамин Д преку диета наместо изложување на сонце. Лососот, туната, жолчката од јајце и печурките се едни од најдобрите природни извори на оваа хранлива материја. Дневната доза на витамин Д можете да ја добиете и преку збогатено млеко и житарки, како и со помош на додатоци во исхраната.

Усвојувајте здрави навики

Ефектот на некои навики е позначаен од другите, но практично сè што правите во текот на денот влијае на состојбата на вашата кожа. Обука најмалку три пати неделно, спиење 7-8 часа на ден и исхрана балансирана исхрана се меѓу корисни навики. Штетни се тутунот, злоупотребата на алкохол, седечкиот живот и стресот.

Ако водите здрав живот и сакате вашата кожа да биде уште еластична и хидрирана, размислете за зајакнување на присуството на омега масни киселини и антиоксиданти во вашата исхрана. Можете да го добиете преку следната храна:

 • Сина риба
 • домати
 • Авокадо
 • Ореви
 • Црно чоколадо
 • Семки од сончоглед
 • Батата
 • Пиперки
 • Брокула

Создадете солидна рутина за хигиена

Затвори крем за бричење

Чистење и хидрирање на кожата секој ден е од суштинско значење. Вклучува средства за чистење, пилинзи, креми за очи, навлажнувачи, серуми и навлажнувачи за тело во вашиот арсенал за лична нега.

Средствата за чистење ја отстрануваат нечистотијата и таложењето на себум. Тие ја оставаат кожата подготвена да ги апсорбира останатите производи од вашата хигиенска рутина. Користете млака вода и разменете го вашиот чистач за пилинг (физички или хемиски) 1-2 пати неделно за да ги отстраните мртвите клетки за поцелосно чистење.

Кремите за очи ги спречуваат темните кругови и нозете на врана, кои се едни од првите знаци на стареење на лицето. Иако многу мажи го прескокнуваат овој чекор, вистината е дека може да направи голема разлика кога станува збор за кожата на лицето и целокупната слика.

Навлажнувачите помагаат да се задржи кожата мека и сјајна. Колку што е можно, тие исто така го одложуваат појавувањето на знаците на стареење. Ден, ноќ и тело се трите вида на крем потребни. Можете исто така да додадете специјално формулиран за нозете ако сметате дека е потребно.

За поцелосна хидратација на лицето, размислете да ја комбинирате вашата хидратантна крема со серум. Додека првите остануваат во надворешните слоеви на кожата, зајакнувајќи ја нејзината водоотпорна бариера, серумите можат да навлезат подлабоко благодарение на нивната помала молекуларна структура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Есперанца Севиlanано dijo

  Добри информации за кожата и да се разгледа. Важно е да се знае како се „формира“ кожата за да се грижиме и да ја заштитиме. Постојано те читам. Се најдобро.

бул (точно)