Самоа тетоважа

Самоа тетоважа

Самоа тетоважата е карактеристична по своите повеќе или помалку дебели цртежи и линии со црни позадини. Нивните форми се геометриски линии и се познати по тоа што доаѓаат од регионот на Самоа, бидејќи неговиот живот и неговата култура го направија неговиот состав толку уникатен и уникатен.

Техниката што се користи во овие земји е разработена на комплексен начин и рачно, неговата тешкотија и болка немаат никаква врска со оние што се спроведуваат во рамките на нашата западна култура, со модерниот метод на игла. Можеби сте забележале дека постојат бројни тетоважи на Самоа кои сега се направени, покривајќи ги грбот, целите раце и половина нозе.

Потекло на Самоа тетоважата

Неговото име потекнува од името на регионот на Самоа, група острови на архипелагот Источна Полинезија, првата маориска татковина. На ова место, започнаа да се всадуваат рачно изработени тетоважи каде се користеа многу остри коски за да се всади мастилото под кожата.

Самоа тетоважа

Овие коски врзани со стап ги удира друг стап за да може импрегнирајте го под кожата мастилото што е намачкано на нив. Оваа техника е макотрпна и болна, икона на храброст и храброст. Потребни се месеци за да се лекува и секоја сесија го дава тој храбар гест.

Мајсторот за тетоважи наречен „тафуга“ потопете ги овие остри коски во црно мастило направено од саѓи од лушпи од кокос кои биле изгорени. Потоа со еден вид чекан или дрво, ја погодува и прободува кожата, така што ова мастило продира.

Самоаните почнуваат да се тетовираат од адолесценцијата и Потребни се недели до месеци за да се формализира голема тетоважа. Тоа е затоа што неговата техника е бавна, а засекот на мастилото во кожата преку коската е многу поболен од традиционалниот облик на иглата што ја знаеме. После сесија на кожата мораше да и се дозволи одмор за да се опорави од раните затоа е доцна нејзината реализација.

Неговото значење

Дизајнот на Самоа оди далеку од тоа да биде едноставна гравура на кожата. Нивната тетоважа ја претставува заедницата на која и припаѓаат, нивната почит кон нивната култура и честа кон неа. За нив е голема гордост што ја создадоа оваа креација во нивните тела.

Самоа тетоважа

Секој остров има свој карактеристичен дизајн што го симболизира сопствениот народ, па оттука и нивната разлика може да се направи меѓу нив. Иако тие гордо ги прикажуваат своите претстави, поради културната позадина што се одвива кај овој вид тетоважа во другите култури, Учеството на Самоа во претставувањето на нивните цртежи се губи. Ова се должи на културната позадина што се дава на овој вид тетоважи во другите култури и дека за нив е симбол на презир.

Нивните цртежи и форми во нивната култура

Самоа тетоважа се карактеризира со дизајн на линии и геометриски форми. Повеќето од овие линии се со потенка или подебела големина со обележана црна боја.

Самоа тетоважа

Мажите носат традиционална Самоа тетоважа наречена Пеа кои покриваат голем дел од телото и се тетовираат од папокот до колената. Неговите цртежи се формите што ги разгледавме претходно, со геометриски линии што го претставуваат неговиот живот, култура и традициите на Самоа.

LЕните носат традиционална Самоа тетоважа наречена Мал со многу поедноставни линии и форми. Ги нема тие обележани црни форми, туку едноставно мали марки кои симболизираат starsвезди или претстави на морски животни, неговите цртежи се тетовирани на бутовите.

Самоа тетоважа на Запад

Овој вид тетоважа на Запад покажува друг вид репрезентација бидејќи тој едноставно бара естетски начин да го носи како украс. Не постои фиксна безбедност што дефинира безбедно толкување на тоа што тие можат да значат, повеќето од нив се само случајни.

Најчестите и користени симболи се движат од цртежот Кору, која има спирална форма и го симболизира растот и внатрешната хармонија. Цртежот Хеи матау во форма на кука, или Манаја претставува духовен чувар, со глава на птица, тело на човек и опашка на риба.

Самоа тетоважа

Тетоважа во форма на сонце симболизира светлина, храброст и сила. Оние што се во форма на цвет Тие обично се нацртани на колковите и сечилата на рамената, тие претставуваат убавина и вечен живот.

Племенските форми се најкарактеристични за нашата култура и најзначајни. Loveубителите на овој вид тетоважа се обложуваат на поставување од рамената, формирајќи голем цртеж за завршување на делот од рацете. Означете го дизајнот на Мауи, маркизниот крст претставува крст што ги симболизира мирот и рамнотежата. Y маорската желка, животно и од земја и од вода што го насочува патот кон вечно спуштање за кога ќе почина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.