Кога да направите усогласување и балансирање на вашиот автомобил?

Може да се случи автомобилот да „оди“ на едната страна или гумата да се „истроши“ нерамномерно. Ова се случува, меѓу другите причини, и поради проблеми со усогласување и балансирање предизвикани од лошо одржување на улиците и трасите.

Откријте кога е најдобро време за усогласување и балансирање на вашето возило.

 • Препорачливо е да се прават балансирање и усогласување на секои 5.000 изминати километри.
 • Кога гумата треба да се смени, искористете ја можноста да ја проверите усогласеноста и рамнотежата.

 • Мало или силно тресење на тркалото, меѓу другото, може да укаже дека е време да се преуреди автомобилот.
 • Ако автомобилот „оди“ некаде со воланот лабав или кога се ставаат сопирачките, тоа покажува дека поставеноста не е во совршена состојба.
 • Вообичаено е возачите да ги сменат своите гуми. Секој пат кога тоа ќе се заврши, се препорачува да се повтори лулањето.
 • Секоја и сите поправки на гумите може да предизвикаат промена во нивната структура и, следствено, да влијаат на рамнотежата.
 • Балансирање само на предните тркала многу пати не става крај на проблемот. Идеално, направете го тоа и на предните и на задните тркала.

И надворешните фактори (дупки, ридови од ридови, метални уреди вметнати во асфалтот, мали судири) и внатрешни фактори (лошо одржување на сопирачките, прекумерно оптоварување, шасија, оски, меѓу другите) директно или индиректно влијаат на правилното усогласување и балансирање на работата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   федерико dijo

  Некое прашање? Кога ќе го ослободам тркалото и автомобилот воопшто не ме влече, но кога ќе стапам на сопирачката оди лево, тоа значи дека автомобилот е лошо поставен, ви благодарам многу се надевам дека ќе помогнете

  1.    Франциско Гевара dijo

   таму имате проблем со сопирање и мора да ги проверите предните дебеломери и да проверите како се клиповите на дебеломер и да ја смените течноста за сопирачките на целиот систем и добро да го искрварите системот и уште повеќе ако возилото е со ABS сопирачки

 2.   Деметрио dijo

  не, не е погрешно усогласен, имате проблем во системот за сопирање, бидејќи проблемот се појавува кога ставате педалата за сопирачката, можеби недостаток на подлоги за сопирање
  Можно собрано црево за сопирачки или залепен дебеломер

  усогласувањето служи за да се избегне предвремено абење на вашите гуми и дека адресата не оди никаде во ред.

 3.   Дејвид dijo

  А. Прашајте зошто. Кога ќе стапам на сопирачката, воланот многу се стега, тоа е тоа. Проблем