Како да се намали сексуалната желба?

Многу мажи сакаат да имаат секој пат повеќе сексуален нагон во текот на твојот живот, но има и други кои навистина сакаат да го скратат.

Имајќи повеќе од сексуалната желба на еден од деловите на парот, може да се создаде напната атмосфера меѓу нив, бидејќи желбата меѓу нив е нерамна. Зголемувањето на либидото на еден од партнерите може да доведе до барање кај другите луѓе на желба компатибилна со вашата.

Едно од решенијата вклучува зголемување на сексуалната желба на другата личност. А, другото решение вклучува намалување на сексуалното ниво на другата личност. Сепак, никогаш нема да има две лица со иста сексуална желба, секогаш ќе има разлики.Парот може да најде алтернативи или да разговара со сексолог за да најде решенија за нивните сексуални проблеми наместо да се разделува. За да го намалите либидото, можете да направите физичка активност, играње фудбал или пливање за да ги ослободите сексуалните желби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лав dijo

  Оваа статија не кажува скоро ништо. Само во последните две редови се споменуваат две „претпоставени“ активности што би помогнале да се намали сексуалната желба (како што се играње фудбал или пливање). И велам „претпоставена“ бидејќи написот не нуди библиографски препораки или веб-страници или каква било научна основа за спомнување на овие две активности; ги именува само како да било каква појава. Таму ви ставам уште една: барањето фигури во облаците помага и да се намали сексуалната желба ... таму ги оставам ...

  1.    Викторија dijo

   Се согласувам со она што го вели Лео. Јас сум жена и многу тешко ми е без партнер. Кога го имав тоа, мојата желба беше поголема од она што е вообичаено за жена, два или три пати во текот на ноќта, тело незадоволено, неконтролирана емоција, не е прифатливо луѓето да мислат срање така. суштинската работа е да се чувствувате цели. како по ѓаволите, го добивам тоа? - најава за аквариум39.

   1.    копиле dijo

    Работеше за мене да го зголемам либидото кај другата двојка, сега е таа што ме бара шегата е како да и го зголеми либидото и вистина е дека таа не споменува ниту една техника за ова.

   2.    andres dijo

    Би сакал да те познавам

   3.    ТИТАН38 dijo

    Медитација, мојата ќерка

 2.   LoadedTolDia dijo

  Точно, луѓето бараат мислење (не е од помош, помош им дава сексолог) и сметаат дека ова е жално.

 3.   Франциско Каракас dijo

  Ви благодариме за сите дадени информации, повеќе не треба да пребарувам на Интернет. РЕШЕНИЈА БРАТ ИЛИ ШТО ИМАТЕ ТОА ФОТО ОСТАВУВА МНОГУ ПРАШАА.

 4.   Кино 69 dijo

  За да го намалите либидото, земете таблети за контрацепција кај мажи со ниско ливидо.

 5.   Ниун Блесок dijo

  Здраво
  Кино 69
  ... Како што е тоа со таблетите, јас сум заинтересиран да знам повеќе, не сакам да ја изневерувам сопругата ... претпочитам да се посветам само на работата ...

  Поздрав.

 6.   Даниел dijo

  Пријатели мислев дека само јас сакав да ги регулирам овие импулси, тој ме мастурбираше скоро три пати на ден и она што можам да го советувам е да го сторам тоа да престанам со порнографија некое време, бидејќи е штетна како што тоа го правам Ниун Брило не сакам да оставам партнер

 7.   Sandra dijo

  Јас имам 43 години, мојот сопруг има 44 години Возбуден сум цел ден имам високо либидо, не знам зошто тој ми дава loveубов, но затоа што сум со многу дополнителни килограми. Зар не можам да се чувствувам многу маки што сум толку жешка што може да се направи

 8.   Хорхе dijo

  Колку лоша статија, очигледно ја напишаа за 5 минути.

  Ја сакам мојата сопруга, но таа секогаш имаше мала сексуална желба, со текот на годините останав верен, но страдав многу поради ова, ние веќе бевме 10 години и не сакам да продолжам да страдам и бидејќи сакам да бидам со неа треба да ја намалам желбата за секс на минимум, така што повеќе нема да морам да работам мои импулси цело време, сакам да го елиминирам сексот од мојата глава и да можам да мислам други работи на своето место. Како да направам мислата да исчезне од мојот ум?

 9.   Барај го Бога dijo

  Почнав да имам секс со девојче и ја имам сопругата, но сфатив дека сум лош дури и ако либидото ми се покачи максимално и работам, читам книги и одам на прошетка и не ми поминува, јас само видете некои задникот си стигнувам дома и јас сум Фрлајќи ја сопругата и жена ми е убава, но таа е слабо во либидото и јас треба да одам кај другиот што ме чека со отворени нозе е тешко, но барај го Бога и таму најдов мир и спокој и секогаш кога ќе почувствувам дека паѓам пишувам состанок Библиски и се чувствувам подобро со сопругата и таа со мене за среќа ако можете ако сакате да заборавите на прекумерната сексуална желба

  1.    Аширама dijo

   Гиз, мислев дека има малку луѓе со тој проблем. Јас и испробав многу работи, но без добар резултат. Се надевам дека ќе најдам неколку апчиња за да го смалам прстот, сопругата не може да ме издржи и неверството не е опција.

 10.   Gerardo dijo

  Барам начин да ја намалам или елиминирам сексуалната желба, јас сум 38-годишен човек и либидото ми е превисоко, а немам партнер што за мене е тортура, пробав разни методи и ништо, понекогаш јас очај од тоа да бидам Значи, повеќе не сакам да мастурбирам, затоа што тоа ме тера да сакам повеќе. Но, јас ќе продолжам да барам начин да ја отстранам желбата.

 11.   Хорхе Луис Б. dijo

  Знам дека постојат лекови за намалување на желбата, но исто така знам дека тоа влијае на здравјето
  Сакам природна алтернатива
  Имам 37 години и ми создаде проблеми со сопругата. Никогаш не замислував дека ќе има вакви случаи
  денес претпочитам да се ограничам на грешки

 12.   адам_68 dijo

  Се согласувам со сите коментари. Написот нема никаков вид на решение, но барем кога ќе ги прочитаме коментарите, сфаќаме дека не сме единствените со проблемот и тоа дава малку удобност.
  Истото ми се случува, во брак 10 години, две деца, ја сакам мојата сопруга, но таа сака врски на секои 3 или 5 дена и ги сакам секојдневно, ако не и двапати на ден.
  Неверството не е опција, затоа ќе испитам што велат тие за таблетите за да се обидам да ја намалам мојата желба.
  Среќно на сите со вашиот проблем.

 13.   Анонимен dijo

  Јас имам 35 години и мојата сопруга 33. Таа има многу мала сексуална желба и јас ја имав многу висока. Научив да го контролирам тоа и со помош на Бога. Сепак, понекогаш ја допирам без таа да забележи и да спие и да мастурбира. Тоа е како фетиш. И таа се буди исплашена. Повеќе не сакам да ја имам таа желба. И барам дури и да ја отстранам својата сексуална желба во целост. Сигурен сум дека таа нема да го пропушти и можеме да бидеме среќни без да го сториме тоа.

  1.    Жозе dijo

   Здраво Анонимуси. Иако постојат лекови кои можат да го елиминираат либидото за цел живот, мислам дека не се препорачува, бидејќи животот трае многу се врти. Според мене, идеалот е да се најде таа рамнотежа и да се приближи што е можно поблиску до либидото на партнерот.
   Разбирам дека друго прашање за решавање е комуникацијата. За многу луѓе е табу да зборуваат за оваа тема со нивниот партнер, да им дадат нешто или болка. И не е план да се моли да има секс случај два по три.
   Постојат лекови против опаѓање на косата што го намалуваат либидото. Исто така е корисно да се контролира она што влегува низ очите, обидувајќи се да не флертувате или да гледате на работи што го зголемуваат либидото ... Може да биде тешко, но колку повеќе време ќе помине толку полесно ќе биде, како и со спротивното, толку е неморално сликите се ставаат низ очите ќе биде потешко да се контролира страста.
   Ми се случи во војска ... Толку многу гледав момци што помислив дека ставаат нешто во храната. Моето изненадување беше што завршив да работам во кујната и сам видов дека тие не додадоа ништо… Сè беше во умот.

  2.    Вил Мерино (mincambiandovidas.com) dijo

   Дури и ако не верувате дека некој се ожени за да не изгори како што вели Библијата, сексот е дел од брачниот соживот, исто така им помага да бидат целосно поврзани едни со други, инаку с everything се лади и еден завршува разделувајќи се од секој другиот.партнерот и пронајдете подобри хоризонти кај другите отколку ако тие му даваат должно значење на сексот. Со ова не велам дека сексот е с everything во двојката, туку е основен елемент што го тера да има СЕМЕЈСТВО.

 14.   Алфонсо dijo

  Земете алдактон 50 МГ секој ден што ќе го елиминира тестостеронот од вашето тело и ќе ја елиминира сексуалната желба, кај жените се користи меѓу другото за акни и намалување на притисокот

 15.   Imeејми Рана dijo

  Јас сум постара личност, и моето либидо не се намали, и тоа беше проблем за мојата сопруга, донекаде е непријатно, и јас избрав да најдам начин да го намалам тоа ниво на тестостерон, бидејќи ја сакам мојата сопруга.