Зошто ми паѓа косата

Зошто ми паѓа косата

Губење на косата Тоа не е главен проблем за мажите, туку и за жените. Може да се претстави како алармен сигнал кога забележуваме дека вишокот коса паѓа, создавајќи обрасци каде што се забележуваат дури и мали ќелави точки. Но, зошто тоа се случува?

Ние веќе знаеме дека губење на косата се создава во студени сезони, и во зима и во есен. Тука косата полесно паѓа бидејќи нејзиниот корен е помалку наводнуван со крв и хранливи материи. Летото и пролетта се потопли сезони и ова слабеење е помалку видливо.

Причини за губење на косата

Промените на годишните времиња се она што генерираат дека губење или губење на косатаНа Овој пад обично не се разгледува, бидејќи зад местото каде што паѓа една коса, обично излегува друга. Долгата коса не е толку видлива за оваа загуба, освен ако не е многу значајна. Со кратка коса овој ефект навистина се јавува и неговата видливост е позабележителна, Бидејќи е кратка, нејзините мали празнини се веднаш позабележителни.

Зошто ми паѓа косата

Луѓе кои користат многу пегли за исправување на косата Тие, исто така, може да забележат голем пад, иако тоа е обично затоа што косата се крши или се крши кога се чешла. Следно, ќе разгледаме некои од точките што исто така може да се анализираат за оваа последица:

 • Недостаток на железо тоа е една од причинителите. Особено е проблем за жените кога имаат долги периоди или се поранливи со тоа што не јадат храна богата со железо. Е започне со голем замор, слабост, бледа кожа, главоболки и најмногу страшно опаѓање на косата. За да знаете дали имате недостаток, треба да направите тест на крвта за да земете додаток.
 • Проблем со тироидната жлезда може да биде и потеклото. Кога имате над 50 години, најверојатно ќе страдате од дефект на оваа жлезда, може да страдате од недостаток на хормонална контролаНа Без разлика дали има хипер или хипотироидизам, овој пад веќе може да се почувствува. Со тест на крвта може да се открие и дали треба да се нормализира. Willе се реши со некој вид лек.
 • За некој вид промена во скалпот и по правило се случува од псоријаза или првут. Кога скалпот страда од било каков надворешен производ, како што е шампон, или затоа што не е добро негуван, може да доведе до себороичен дерматитис. Startе започне со многу чешање и со лушпести скалпи со страшен првут, па затоа мажите се повеќе подложни на тоа губење на косата.

Зошто ми паѓа косата

 • Стрес и употреба на антидепресиви тие исто така можат да бидат отежнувачки фактор. Стресот може да го забрза падот, кога страдаме од овој вид напнатост, бидејќи не знаеме до што може да доведе оваа болест и како нашето тело ќе ја канализира. Потрошувачка на некои антидепресиви Исто така, може да го предизвика овој случај, како и потрошувачката на некои лекови како оние за висок крвен притисок, ибупрофен, литиум или метотрексат. Ако се сомневате во некој од нив, консултирајте се со вашиот лекар.
 • Некои мажи страдаат од губење на косата од генетикаНа Неопходно е да се процени каде се областите каде што паѓа, или во круната или во влезовите, бидејќи ги има сите индикации дека е дел од природен фактНа Сепак, секогаш може да се консултира дерматолог за да процени дали постои метод за забавување на постапката.

Мора да имаме посебна посветеност на грижата за нашата коса. Кога ќе забележиме дека веќе почнува драстично да паѓа (повеќе од 100 влакна дневно) мора да купиме специјални шампони, да се грижиме за скалпот, да не ја миеме често косата и да не ја казнуваме премногу со фен или пегла.

Третмани за опаѓање на косата

Зошто ми паѓа косата

Постојат бесконечност на производи за спречување падовиНо, ако вашата коса падне природно, ниту еден од нив не може да ја поправи причината. Тоа само ќе го забави процесот и мора да ги користите постојано да има свој ефект. Ние ги разгледуваме најчестите третмани и оние што работат најдобро:

 • Има лосиони и шампони на пазарот што може да работи и велам „може“ затоа што некои дерматолози не го препорачуваат бидејќи не гледаат способност да влијаат на сијалицата за коса.
 • Миноксидил Тоа е друго решение кое помага помеѓу 30 и 60% од случаите, но неговите ефекти не почнуваат да се забележуваат по тримесечен третман. Тоа е вазодилататор кој работи против проблемот и треба да нанесувате два милилитри производ дневно.
 • Финастерид Тоа е лек кој може да го препише и дерматологот. Се користи кај мажи и жени во менопауза. За да го видите ефектот од овој третман, треба да го земате помеѓу три и шест месеци. Друг лек кој може да дејствува е Ламбдапил.
 • Постои еден вид на ласер Исто така се користи за регенерација на матката каде што е изгубена косата и ги тера новите области да добијат сила, нејзиниот третман трае до 10 месеци, применувајќи го еднаш неделно.
 • Трансплантација на коса тоа е еден од најбезбедните и најефикасните методи. Се состои од операција каде што косата се отстранува од некоја друга област на телото и се всадува во области каде што нема, како што се челото или круната.

Соочен со овој проблем, најдобро е консултирајте се со специјалист да се дијагностицира специфичен и ефикасен третман, со оглед на видот на личноста или нивните карактеристики. Ако сакате да дознаете повеќе за нашите совети, можете да н read прочитате на "Како да се спречи губење на косата" o „Какви витамини ни се потребни за коса?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.