Blazer apo amerikan?

Blazer apo amerikan?

Ndërsa ai xhaketë sportive, xhaketë sportive si xhaketë, kanë të përbashkët kuptim të ngjashëm, por në realitet secila prej tyre ka një koncept të veçantë. Termat që i janë dhënë secilit kanë synimin e tyre, pasi gjatë historisë dhe për shkak të evolucionit të tyre, është krijuar një dizajn që mban emrin e tyre.

Ju duhet të zgjidhni mes xhaketës apo xhaketës? Cili është ndryshimi midis të dyjave? Duke bërë një pamje më sipër, mund të gjejmë detaje të vogla që sot mund t'i njohim në dyqane të panumërta. Dallimi është midis modernes dhe asaj më të rastësishme, dhe ndërmjet elegante dhe formale.

Ne e njohim termin xhaketë si një emër gjenerik për të përshkruar xhaketën ose xhaketën. Origjina e saj është përmbledhur nga a Rrobaqepësi tradicionale e Anglisë, ku më vonë u eksportua në Amerikë dhe i ishte bashkangjitur emri Americana.

Duhet theksuar se xhaketa është termi që u është dhënë këtyre dy emrave. Sot është ashtu siç e njohim ne, por i lindur në Angli ku më vonë u eksportua dizajni i tij në Amerikë. Aty filloi të prodhohej si një veshje unike dhe formale dhe ku u dha emri i Americana. Duhet theksuar se disa dizajne xhaketash janë krijuar në një copë.

Blazer apo amerikan?

në mënyrë unike Do të varet nga personi dhe momenti. në të cilën do të përdoret. Siç e kemi treguar tashmë, xhaketa sportive është shumë elegante, por ka atë prekje sportive. Xhaketa është shumë më elegante dhe do të varet nga eventi apo momenti në të cilin do të prezantohet.

Blazer dhe xhaketë Këto janë dy koncepte që ekzistojnë prej vitesh, edhe pse ne kemi veshur gjithmonë një xhaketë apo xhaketë. Detajet dhe dallimet i gjeni tek aksesorët e tij dhe prerja e pëlhurës dhe e specifikojmë më poshtë.

Blazer apo amerikan?

Amerikani

Xhaketa është një veshje shumë formale. Lindi në Angli në fund të shekullit të XNUMX-të dhe u krijua duke u prerë bishtat e fustaneve. Në këtë mënyrë krijohet një xhaketë shumë më e lehtë për t'u bartur, më funksionale dhe pa humbur elegancën.

Në shekullin e XNUMX-të u krijua një xhaketë më e përshtatur me emrin e “xhaketë kostume” dhe falë aristokratit Beau Brummell (parfumi Brummell mbart figurën e tij të printuar) moda e tij zgjerohet ndërsa ai bëhet një pikë referimi e modës në atë kohë.

xhaketë amerikane

emigrantë anglezë beni te njohur edhe kete stil xhakete. Ata bëjnë disa ndryshime, duke lënë vetëm dy nga tre butonat dhe hapja e vetme që ka zëvendësohet nga dy hapje të tjera funksionale në secilën anë të veshjes.

Në Spanjë Ky model xhakete mbërrin shekulli XIX dhe tashmë është pagëzuar si një xhaketë amerikane, duke pasur parasysh origjinën e saj. Bie në sy stili i saj formal, me një çarçaf me dy butona të errët dhe xhepa të palëvizshëm. Kjo xhaketë amerikane është dizenjuar që të përshtatet me pantallonat dhe kështu të zyrtarizojë kostumin.

Është veshja ideale për një ngjarje të veçantë dhe zyrtare, si për shembull një turne apo festë. Ky lloj veshjeje është ideal për t'u veshur me butonin e parë të fiksuar. Edhe pse e kemi përshtatur si një veshje formale për të shoqëruar pantallonat dhe që ato shkojnë të përputhen, mund ta përdorim edhe individualisht dhe disi më informalisht, duke e kombinuar me pantallona apo xhinse kineze.

xhaketën sportive

Ka origjinën e saj nga marina Nga këto të dhëna mund ta klasifikojmë se është diçka më sportive. Është gjithashtu elegante, por me një prekje më të rastësishme. Në fillimet e saj u dallua nga mbartja butona metalikë dhe xhepa patch. Disa prej tyre mbanin një lloj shenjash në xhepin e gjoksit dhe ishin një shenjë e veshjeve për t'u veshur në garat e Kriketit në Angli.

xhaketë sportive për meshkuj

Mbretëresha Victoria e Anglisë në shekullin e XNUMX-të donte të bënte një xhaketë, bazuar në atë amerikane, ku është krijuar me pëlhura shumë më rezistente, me të njëjtat xhepa të prerë dhe patch. Në këtë stil mund të shohim se është shumë më sportiv dhe casual.

Në vitet 20, xhaketat e sportit u bënë modë, ku ra në sy kombinimi i tij me pantallonat e bardha. Sot mund t'i kombinojmë me çdo pantallon, përgjithësisht stil slim, në çdo ngjyrë dhe madje edhe me xhinse. Mundet krijoni një pamje më casual.

Për të diskutuar këto dy xhaketa, duhen vënë në dukje disa aspekte. Janë detaje shumë të thjeshta ku amerikani është më formal, me një xhaketë me butona të errët dhe xhepa me përplasje. Zakonisht shkon me pantallonat. Megjithatë, xhaketa është më e rastësishme, me një pëlhurë shumë më rezistente dhe me xhepa patch. Janë perfekte për tu veshur në një mënyrë më informale dhe janë perfekte me xhinse.

Mund të na lexoni në faqen tonë “Ide për të veshur 3 lloje xhakete sportive” dhe “Si të projektojmë një imazh elegant me xhaketa klasike”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.