Vathë për burra

Vathë për burra

Ka shumë kohë që është e pazakontë të shohësh një njeri me vathë ose piercing. Ekziston një larmi e madhe e modeleve të vathëve për burra dhe teknikave të ndryshme për ta bërë atë. Para se të hidheni në boshllëk dhe ta doni një rastësisht, është e rëndësishme të dini gjithçka në lidhje me të për të fituar shëndetin. Vathët dhe piercings mund të shkaktojnë probleme shëndetësore të tilla si infeksione dhe dhimbje. Prandaj, në këtë postim do të flasim për gjithçka që lidhet me të vathë për burra dhe piercing.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth kësaj teme?

Stili i burrave

Piercings për burra

Praktika e vathëve dhe shpimeve vjen nga kulturat antike si Majat. Sot nuk është e pazakontë të shohësh njerëz me vathë brenda vetullat, hunda, thithat, gjuha dhe madje edhe organet gjenitale. Për këtë arsye, është e rëndësishme që aspektet dhe rreziqet e kësaj praktike të njihen.

Dhe është se këto vathë janë pjesë e stilit të shumë burrave. Disa janë aq kuriozë saqë e kombinojnë atë me ngjyrën e veshjeve për të përmirësuar pamjen e tyre. E mira e vathëve ose piercing është se ato nuk janë për jetën. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për tatuazhet. Bërja e një tatuazh është një vendim më serioz që nuk duhet të merret lehtë. Ajo që është përgjithmonë në rastin e vathëve është mbresë. Ndonjëherë dhe në varësi të vendit, mund të mos vërehet nga njerëzit, por është aty.

Një aspekt për t'u marrë parasysh është dhimbja. Vendosja e një vathi ose një shpimi po shpon lëkurën tuaj. Ky është një proces që, Edhe nëse bëhet në mënyrën më të mirë të mundshme, dhemb. Rekomandohet shumë të mendoni për këtë mirë në mënyrë që të mos ketë pendime më vonë.

Sapo një person të vendosë të bëjë një vathë, ai duhet të shkojë në një qendër ekspertësh në këtë fushë. Një këshillë që zakonisht jepet është të shikosh çmimin në një masë të kufizuar. Shtë e vërtetë që ka shumë konkurrencë në këtë botë dhe se ka mijëra vende për të shkuar. Sidoqoftë, marrja e një vathi është diçka më serioze dhe delikate dhe, edhe nëse duhet të paguani pak më shumë, ia vlen. Shtë më mirë të paguash më shumë sesa të pendohesh duke e bërë atë në një vend më të lirë, por ata nuk janë ekspertë.

Si të bëni vathin

Vathë për burra

Për të bërë një vrimë për një vathë, duhet të ndiqni udhëzimet e higjienës dhe sigurisë në mënyrë që të dalë mirë. Stafi që e bën atë duhet të jetë plotësisht i trajnuar për të. Duhet të mendoni se ajo që duket si një zbukurim që përmirëson stilin tuaj mund të bëhet problem.

Gjatë procesit, duhet të përdoret material steril dhe me një përdorim të vetëm. Sigurohuni që të shikoni se si eksperti heq materialet nga një enë e mbyllur para se t'i përdorni ato mbi ju. Arma shpuese përdoret vetëm në veshë. Kjo është bërë sepse nuk ka sterilizim adekuat. Prandaj, kini kujdes të mos e përdorni me vete në një pjesë tjetër të trupit.

Nëse nuk jepen të gjitha këto udhëzime për higjienën, ju mund të përhapni sëmundje të tilla si hepatiti, sifilizi, tetanozi dhe AIDS.

Lidhur me materialin e vathëve, Ato duhet të jenë prej çeliku kirurgjik. Jo vetëm çdo material ia vlen. Mund të jetë gjithashtu prej titani ose ari me minimumi 14 karat. Kjo kontribuon në parandalimin e alergjive ose vetë trupi që hedh poshtë materialin. Edhe pse këto materiale janë më të shtrenjta, vlen të investohet. Ne i ruajmë vetes problemet, infeksionet dhe i bëjmë ato të zgjasin më shumë. Megjithëse vathët nuk janë për jetën nëse nuk duam, ato bëhen gjithmonë për një kohë të gjatë.

Rekomandimet shëndetësore

Burra me vathë

Argjendi nuk rekomandohet, pasi shkakton infeksione. Në përgjithësi, autoritetet shëndetësore paralajmërojnë se një shpim nuk duhet të bëhet nëse vuani nga ndonjë lloj sëmundjeje ose infeksioni. Me këtë ai i referohet një ftohjeje të thjeshtë. Kjo është bërë sepse trupi në ato momente ka më pak mbrojtje. Gjithashtu, nëse keni puçrra, dermatit, disa herpes, psoriazë ose keni tendencë të keni lytha, nuk është një mundësi e mirë. Ju gjithashtu nuk duhet ta vendosni nëse merrni hollues të gjakut, vuani nga çrregullime të gjakut ose sëmundje kongjenitale të zemrës.

Pasi të keni vendosur vathin ose shpuarjen, duhet të ndiqni udhëzimet e mëposhtme në mënyrë që të mos infektohet dhe të shkaktojë komplikime të mundshme:

 • Lani duart para se të prekni zbukurimin
 • Pastrojeni dhe tundeni dy herë në ditë
 • Mos lani në pishinë ose në plazh në mënyrë që të mos ndërhyni në shërimin
 • Nëse keni vënë vathë në gjuhë apo buzë, nuk rekomandohet të pini alkool ose ushqim pikant. Çamçakëzi ruhet më mirë për më vonë. Ju duhet të ushtroni higjienë ekstreme të gojës pas ngrënies, pirjes ose pirjes së duhanit

Nëse nuk jeni në përputhje me rekomandimet e sigurisë mund të keni komplikime. Disa infeksione lokale, gjakderdhje dhe probleme të tjera mund të lindin nëse është futur në një zonë me vaskularizim të madh. Kjo zakonisht ndodh më shumë në zonën e gjuhës. Mund të ndodhë gjithashtu që dhëmbët të prishen, gjuha të bëhet e mpirë ose ndjenja e shijes të humbet.

Vathë për burra

Aspekte për tu marrë në konsideratë

Ekzistojnë disa lloje të vathëve për burra:

 • E para është vathin. Ata ishin vathët e parë që burrat filluan të mbanin në vitet 89-90.
 • Një lloj tjetër janë vathë me diamante. Theshtë ai që David Beckham veshi në kohën e tij dhe e bëri atë në modë. Ata janë shumë tërheqës për sytë, prandaj është më mirë të jesh i kujdesshëm me ta. Përdoreni nëse stili juaj ju lejon ta përshtatni atë ose do të jetë shumë ngjitës. Sa më i vogël të jetë me shkëlqim, aq më i sofistikuar është.
 • Llojet e fundit janë dilatimet. Nëse dëshironi të dalloni veten nga pjesa tjetër e burrave që mbajnë vathë, do të vini bast për dilatime. Problemi me këtë djalë është se është gjëja më e afërt me një tatuazh. Dua të them, është pothuajse për jetën. Nëse një ditë pendoheni dhe dëshironi ta hiqni atë, lëkura e veshit të veshit do të deformohet. Nuk është njësoj si të kesh një vrimë të vogël për një vathë.

https://www.youtube.com/watch?v=Lvj5cNYfzTQ

Shpresoj që me këtë informacion të vendosni të përdorni vathët për burra në llojet e tyre të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.