Si të pastroni një orë dore

Si të pastroni një orë dore

Shumë orë dore janë pjesë unike që kanë nevojë për mirëmbajtje herë pas here. Nëse mendoni se ka humbur shkëlqimin, tonin ose ngjyrën, ndoshta është koha që ju ta dini si të pastroni një orë dore Përballë gjithçkaje që mund të kemi në dispozicion, duhet të kemi parasysh se jo çdo produkt është efektiv.

Nëse ideja juaj është të përdorni një kimike speciale për metalet, duhet të themi mos nxitoni sepse rezultati mund të dëmtojë shtresën me shkëlqim e orës suaj Është më mirë të përdorni disa nga mësimet tona të vogla duke përdorur produkte të dorës së parë.

Pastrimi i një ore dore çelik inox

Për pastrim të shpejtë pa njomje mund të përdorni një leckë e butë me mikrofibër. Ne do të fërkojmë butësisht dhe për disa minuta për të hequr të gjitha gjurmë gishtash dhe disa njolla. Nëse dëshironi të përfitoni më shumë nga pastrimi juaj dhe t'i jepni më shumë shkëlqim, ne mund të shtojmë pak pastrues xhami ose me shumë përdorime. Edhe pse ju duket e çuditshme, është një aleat i madh për ta bërë çelik inox shumë të shkëlqyeshëm. Një tjetër produkt që ne mund të përdorim është Uthull të bardhë, meqenëse është dezinfektues dhe gjithashtu shkëlqen. Ne do të fërkojmë çdo zonë që e shohim të ndotur dhe do të presim të shohim rezultatin e saj.

Si të pastroni një orë dore

Mund të përdorni sodë buke, uthull ose pastë dhëmbësh

Një mënyrë tjetër e bërë vetë për të pastruar këtë lloj metali është përdorimi i bikarbonat natriumi. Për ta bërë këtë, do të ngrohim pak ujë dhe do të shtojmë disa lugë gjelle në sodë buke. Ideja është krijoni një paste me të cilën do të fërkojmë të gjitha cepat e orës. Për të hequr bikarbonatin do të përdorim a leckë e lagur në ujë për të hequr të gjitha tepricat, mos lejoni që asnjë të mbetet sepse mund të jetë gërryes me kalimin e kohës.

me pastën e dhëmbëve mund të bëjmë të njëjtën gjë dhe me ndihmën e një lecke ta fërkojmë butësisht ose duke përdorur një furçë dhëmbësh. Furça do t'ju ndihmojë të futeni në të gjitha ato qoshe dhe çarje heq papastërtitë e ngulitura. Në fund do të kalojmë një leckë të pastër ose pambuk, me lëvizje rrethore për t'u larguar Pastroni dhe lustroni sipërfaqen.

Si të pastroni një orë dore

Zhyt orën për një pastrim të thellë

Idealja është të ndaheni rrip i kasës së orës, në mënyrë që të dyja pjesët të pastrohen veçmas. Shumë rripa ato duhet të ngjyhen, në varësi të papastërtive, prandaj duhet të jenë larg mekanizmit të tyre. Nga ana tjetër, disa orë mund të zhyten në ujë, pasi janë rezistente, ku mund ta bëni atë pastrim.

Lëngu duhet të jetë ujë të ngrohtë me një sasi të vogël të sapun ose gjysmë uthull të bardhë. Nëse rripi është gome mund ta përdorim alkool. Nëse keni mundur t'i hiqni rripat, mund t'i zhytni në disa nga këto lëngje për rreth pak pesëmbëdhjetë minuta.

Artikulli i lidhur:
Orët më të mira inteligjente

rripa plastike për orët inteligjente

Kjo lloj ore është e lehtë për të ndarë kutinë e saj nga byzylyku. Ky hap mund të përdoret gjithashtu për rripat e bërë nga lloje të tjera metali. Në këtë rast do të përgatisim një tas të vogël me ujë të nxehtë (jo të vluar) dhe ne do të hedhim disa pika detergjenti të lëngshëm. Do ta lëmë të zhytur për pak pesëmbëdhjetë minuta në mënyrë që papastërtia të zbutet. Më pas mund t'i lyejmë zonat me furçë një furçë dhëmbësh, me një leckë ose shtupë pambuku. Ne do të fokusohemi në të gjitha zonat me reliev, në qoshet dhe të çarat, zonat e printuara me ekran dhe kanalet. Më pas do ta thajmë mirë me një leckë të pastër.

Si të pastroni një orë dore

Rripa lëkure

Rripat prej lëkure gjithashtu mund të pastrohen me ndihmën e ujë me sapun dhe një leckë të butë. Do të hedhim një sapun me PH neutral dhe do ta aplikojmë në rrip me lëvizje rrethore. Për të përfunduar heqim sapunin e tepërt me pak ujë dhe do të përfundojmë tharjen në ajër të hapur.

Pastrimi i kasës së orës

Kjo pjesë mund të jetë ose jo e papërshkueshme nga uji. Gjithsesi kontakti i tyre me ujin do të minimizohet sa më shumë që të jetë e mundur në rast se duhet të merren masa. Ne do të përdorim ujë me sapun një furçë dhëmbësh me qime të buta. Do t'i fërkojmë të gjitha pjesët lëvizjet rrethore dhe duke bërë një incidencë në të gjitha pjesët e përafërt, me palosje në disa inkase guri, nëse ka. Me ndihmën e një shtupë pambuku mund të pastroni edhe disa nga këto pjesë dhe ato mund të përfundohen me alkool izopropil ose i njëjti ujë me sapun.

Për të përfunduar, e lëmë orën të thahet. me një leckë të butë do t'i fërkojmë të gjitha pjesët dhe qoshet dhe të çarat për të hequr të gjithë lëngun e tepërt. Më pas mund ta lëmë të thahet në një peshqir në mënyrë që të largohet e gjithë lagështia.

Si të pastroni një orë dore

Sa shpesh duhet të pastrojmë një orë?

Ser rifillon të bëjë një pastrim të thellë një herë në muaj ose pas disa muajsh. Po, rripat mund t'i pastroni çdo ditë me një leckë të vogël për të hequr papastërtitë gjatë ditës.

Ka orë të shtrenjta dhe janë pjesë unike. Si rekomandim, ne rekomandojmë që kjo lloj ore t'i çohet një profesionisti ose orari, në mënyrë që ai t'ju këshillojë se si ta pastroni ose nëse është e mundur të pastrohet ose të restaurohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.