Markat e orëve luksoze

Markat e orëve luksoze

Orët në rripat e meshkujve ata vazhdojnë të përcaktojnë trendet. Shumë krahë duan të përfaqësojnë këtë plotësim si ajo copë që përshtatet dhe nxjerr në pah personalitetin e një personi, jo vetëm si një pjesë utilitare, por gjithashtu ka stil, karakter dhe bëhet me shije të mirë.

Të gjithë dizenjuesit vendosin bast sepse aksesorët janë pjesët dhe aksesorët që bëjnë diferencën dhe kjo mund të shihet kryesisht në orë dhe këpucë. Ka marka dhe firmat e shikimit që kanë bërë histori me teknologjinë dhe modelet e tyre. Ata nuk dalin nga moda edhe me disa klasikë, por disa e kanë tejkaluar veten në krijimin e një stili të pabesueshëm i sofistikuar dhe aktual.

Markat e orëve luksoze

Pa dyshim demonstrimi që bëjmë më poshtë Ato janë pajisje dhe pjesë ekskluzive, të markave shumë të sofistikuara dhe private që bëjnë modele me saktësinë dhe prestigjin më të fundit me të gjitha garancitë e tyre. Ato janë markat më të pozicionuara për të patur klientë të mundshëm dhe për të vendosur shumë tendenca:

Patek Philippe

Markat e orëve luksoze

Isshtë një markë zvicerane e krijuar në 1839 nga polonishtja: Chapek (orëndreqës) dhe Patek (biznesmen), ku më vonë Philippe u bë orëndreqësi kryesor. Linja e saj klasike dhe elegante ka qenë e preferuara e familjes mbretërore evropiane për vite me rradhë dhe për të mekanizëm i lartë kompleks dhe i sofistikuar.

Patek Philippe Ata ishin pionierët në lançimin e orës së dorës dhe nuk gabuan, ata gjithashtu përfshinë në vizionin e tyre shenjat përsëritëse pesë minutëshe dhe madje e përfunduan atë gjatë evolucionit të tij me një kalendar të përhershëm. Markat e saj më të mira: Calatrava, Aquanaut, Nautilus ose Koha Botërore.

omega

Markat e orëve luksoze

Isshtë një markë tjetër zvicerane dhe një nga më me ndikimin në botën e orëve. falë punës së tij të patëmetë, dizenjove të tij luksoze dhe të famës së madhe. Omega ka ditur të pozicionohet dhe është vlerësuar për punën e saj, pasi që u zgjodh nga NASA për të qenë e vetmja orë që ka qenë në gjendje të përballojë të gjitha provat termike, dridhje, goditje, vakum ...

Përveç përfshirë kronometrin tuaj krijoi Omega Speedmaster me të gjitha këto përfitime dhe prova ku ai u mbajt nga kyçi i dorës nga Edwin "Buzz" Aldrin gjatë hapave të tij të parë në sipërfaqen e Hënës. Kjo është vetëm një pjesë e historisë së saj, por ajo ka vazhduar të përtërij për pjesën tjetër të tifozëve të saj dhe kjo është arsyeja pse u mbajt nga trupat britanike në 1917 dhe nga marina amerikane në 1918.

Rolex

Markat e orëve luksoze

Theshtë marka par ekselencë, ai që na vjen në mendje kur flasim për orët luksoze. Dhe kjo nuk është për më pak, pasi është dhënë shumë herë për dizajnin dhe funksionalitetin e tij. Ka origjinë britanike dhe është marka që prodhon orët më luksoze.

Ndër koleksionet e saj më të famshme që kemi Yacht-Master, Sky-Dweller, GMT Master II, Datejust, Daytona, Submariner ose Day-Date. Ajo dallohet për prodhimin e saj me precizion dhe kjo është arsyeja pse ka marrë certifikatën e kronometrit, e para në histori. Ishte gjithashtu ora e parë dore e papërshkueshme nga uji. duke krijuar perle në vitin 1926, duke thyer rekordin e 100 metrave.

Jaeger-Le Coultre

Markat e orëve luksoze

Një koleksion tjetër i orëve zvicerane që kanë lindur nga dora e Antoine LeCoultre në 1833 në punëtorinë e tij të orëve në Le Sentier. Dhjetëra vjet më vonë, Jaeger-LeCoultre Manufacture, një orë e mirë Ajo shquhet për inovacionin e saj dhe kapacitetin e madh teknik.

Ajo shquhet për krijimin e më shumë se 400 patentave dhe ka krijuar më shumë se 1.200 kalibra, me modele klasike dhe sidomos nga i tij i famshëm "Reverso" në vitin 1931, e cila është akoma në fabrikë edhe sot. Isshtë një dizajn që ka cilësinë e bërjes së kutisë dhe bazës së orës të kthehet në vetvete.

Cartier

Markat e orëve luksoze

Orët tuaja luksoze kanë arritur të avancojnë dhe pozicionohen vetë ndër më të spikaturat dhe madje të ndjekurat në vazhdën e markës së njohur Rólex. Marka e tij u themelua në 1847 në Paris dhe stili i tij ka mahnitur me dallimin e tij klasik që e bën atë të josh askënd. Bie në sy inovacioni dhe dizajni i saj për paraqitjen e numrave romakë dhe teknologjinë e saj që nuk dështon kurrë, duke qenë një nga bastet e mëdha.

Vacheron Constantin

Markat e orëve luksoze

Kjo markë e orës është një nga më të vjetrat, u krijua në 1755 nga Jean-Marc Vacheron në Gjenevë. Ato janë orë dore bërë në përsosmërinë dhe saktësinë maksimale, pa lënë pas dore format e saj tradicionale, me personalitet dhe stil të shkëlqyeshëm. Ndër veprat e tij janë kronografia dyshe rattrapante, kalendarët e tij të shumtë, alarmi, orët e botës ose zona e dytë kohore.

Projektimet e tij përfshijnë disa koleksione të tilla si Historiques, Overseas, Traditionnelle, Patrimony, Malte and Metiers d'Art. Mos të harrojmë se ajo ka mahnitur shumë njerëz të famshëm për performancën dhe dizajnin e saj, përfshirë Harry Truman dhe Napoleon Bonaparte.

Ato janë orë me dizajne të shkëlqyera dhe markave të njohura në të gjithë botën. Ato janë modele që janë në dispozicion me një çmim të tepruar, jo të përshtatshëm ose të përballueshëm për çdo xhep, por pa dyshim shitjet e tyre janë rritur në mënyrë sporadike në vitet e fundit. Ky është rasti i Rolex që ka arritur një xhiro deri në 5.000 milion euro në 2019 ose Omega me 2.335 milion euro. Marka të tjera si Richard Mille kishin një qarkullim prej 900 milionësh dhe kjo nuk është për më pak, pasi që disa nga pjesët e tyre arrijnë mesatarisht 180.000 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.