Llojet më të mira të palltove për meshkuj

pallto gjysmë etiketash

Në treg mund të gjejmë një numër të madh të llojet e palltove për meshkuj. Gjëja e parë që duhet të kemi parasysh është përkufizimi i strehës. A strehë është një veshje gjatësia e së cilës e kalon belin. Në të kundërt, një xhaketë, dhe nuk po flas për kostumet, përfundon në bel.

Pasi të jemi të qartë se është një pallto dhe nuk mund ta konsiderojmë pallto, në këtë artikull do t'ju tregojmë Llojet më të mira të palltove për meshkuj. Çdo lloj palltoje ka momentin e saj dhe një kod veshjeje të ndryshme, ndaj nëse dëshironi të zgjeroni garderobën tuaj duhet ta keni parasysh.

Në këtë artikull ne nuk do të fokusohemi në tendencat aktuale. Ne fokusohemi në palltot që kanë mbijetuar me kalimin e kohës, të cilat do të na lejojnë të vazhdojmë t'i përdorim në të ardhmen pa asnjë problem.

Nëse përveç kësaj tregojmë kujdes, palltot për të cilat po flas në këtë artikull mund të bëhen a pjesë e trashëgimisë sonë.

Gjyqtar

Gjyqtar

Një pallto është menduar të jetë veshur mbi një kostum standard, duke ofruar një prerje më të gjerë. Xhaketa është një nga llojet e palltove për meshkuj, e cila realizohet me pëlhura leshi me cilësi të lartë projektuar për t'i bërë ballë motit të keq.

Dizajni i tij përfshin një mbyllje me një gjoks, jakë me dhëmbëza, xhepa me përplasje dhe një xhep në gjoks. Ai nuk përfshin praktikisht asnjë njollë dhe shkon mirë me shumicën e veshjeve.

Duke qenë i projektuar për ngjarje formale, shekAromat e errëta ose neutrale janë ideale nëse dëshironi të keni mundësinë ta përdorni rregullisht. Nuk rekomandohet për ngjarje joformale.

Karakteristikat e xhaketës

 • xhaketë me prerje
 • Xhep në gjoks
 • Me një ose dy gjoks
 • mbyllja e butonit
 • Xhepa të drejtë ose diagonale me përplasje
 • Ventilimi në pjesën e poshtme të shpinës.
 • Gjatësia në mes të kofshës ose gjurit

Pallto llogore

Shtresë trungje

Trench Coats, të njohura si trench coats, Ata e kanë origjinën në Luftën e Parë Botërore, konkretisht llogoret ku përdoreshin nga ushtarët për t'u mbrojtur nga i ftohti dhe shiu.

Thomas Burberry e popullarizoi këtë veshje në mesin e ushtrisë britanike që përfshinte a material i papërshkueshëm nga uji, prej këtej edhe emri i zhveshjes. Mund të vishet me rroba të përditshme, është i fortë dhe mbron nga elementët.

Trench Coat është një pallto që zakonisht është arrijnë deri te kyçet, eshte dopio (edhe pse ka edhe modele me nje krah), xhakete te gjere dhe rrip si ne bel ashtu edhe ne pranga.

Ai përfshin një hapje të gjerë që shtrihet përmes pjesës së pasme të pallto lejojnë lëvizjen. Siç mund ta shohim, ajo ishte projektuar në mënyrë perfekte për të qenë një veshje shumë e gjithanshme dhe e rehatshme në llogore.

Karakteristikat e palltos së llogores

 • oborre mbeturinash
 • Jakë Napoleoni dhe xhaketë e gjerë
 • të kryqëzuara me butona
 • Rrip me shtrëngim
 • Xhepa të papërshkueshëm nga uji me butona
 • Rripat me mëngë të shtrënguara
 • shul i fytit
 • Mbulesa e shiut në pjesën e sipërme të shpinës
 • kopset e rripit
 • Gjatësia deri në mes të kofshës apo edhe deri në gju.
 • Ndezja e pasme e pasme me skedë butoni për t'u mbajtur e mbyllur

Pekuri

pallua

Pallua ishte një veshje e Marina holandeze në fillim të shekullit të XNUMX-të për të mbrojtur marinarët nga të ftohtit. Është një pallto me dy krahë, e krijuar për të ofruar mbrojtje shtesë nga i ftohti, e ndihmuar nga kapaku që lejon që pallto të mbyllet deri në majë, duke mbrojtur qafën.

Menjëherë pas kësaj, britanikët e adoptuan atë në ushtrinë e tyre dhe përfundoi duke zbritur në Shtetet e Bashkuara, ku u bë shpejt një nga veshjet më të njohura që i ka rezistuar kohës deri më sot.

Këto pallto janë bërë nga leshi i trashë dhe i rëndë i shkrirë blu e zezë ose e zezë, edhe pse vitet e fundit gama e ngjyrave është zgjeruar, po ashtu edhe materialet e përdorura për prodhimin e tyre.

Me këtë xhaketë mundemi kaloni nga formale në rastësore në sekonda. Mund ta përdorim me xhinse si dhe me pantallona fustanesh dhe një këmishë me kopsa, një kombinim perfekt për çdo event, qoftë formal dhe joformal.

Karakteristikat e kikirikut

 • xhaketë me prerje të gjerë
 • Xhepa të pjerrët në pjesën e sipërme të bustit
 • Konfigurimi i butonit 3 me 2 + butoni shtesë për mbylljen e jakës
 • qafë të gjerë
 • dy pjesë mbrapa
 • Përshtatje e hollë me ndezje të lehtë në ijet
 • Ventilimi në pjesën e poshtme të pasme.
Artikulli i lidhur:
15 pallto dimri për ditë më të ftohta

Korrës i zymtë

Korrës i zymtë

Kur bëhet fjalë për guximin e elementeve, parku është mbret. Ndryshe nga llojet e ndryshme të palltove për meshkuj, korrësi i zymtë u konceptua fillimisht nga Inuit caribou për të përballuar klimat ekstreme të Arktikut.

Në atë kohë, parqet bëheshin nga lëkura karibu ose foka. Aktualisht, lëkura e karibës dhe e fokave, i kanë lënë vendin materialeve sintetike dhe rreshtimi është poshtë, duke shtuar një pamje më moderne të fryrë.

Gjatësia e parkut ndryshon nga beli deri te gjuri. Përfshin një kapuç të madh, të ndashëm, të veshur me lesh dhe mbyllje me zinxhir.

Karakteristikat e Grim Reaper

 • Kapuç me prerje lesh ose kordon tërheqjeje
 • Xhep i pjerrët në gjoks
 • Kordoni në bel për ta fiksuar në trup. Disa modele përfshijnë një kordon tjetër tërheqjeje në fund të palltos.
 • Xhepa patch
 • Mbrapa bishti i rosës me fije tërheqëse dhe ajrim të vogël.

Pallto makine

Pallto makine

Siç mund ta nxjerrim fare mirë nga emri i saj, Pallto Car Ajo ishte projektuar në mënyrë që shoferët nga makinat e para ishin të mbrojtura nga i ftohti (nuk kishin kapuç). Ka një prerje në formë A me pranga të gjera që ofrojnë liri lëvizjeje.

Materiali i prodhimit është zakonisht Lesh i trashë dhe përfshin një prizë përpara mbi mbylljen e butonit për të parandaluar që ajri të depërtojë nëpër butona. Arrin maksimumin e lartësisë së kofshëve në mënyrë që të mos jetë i bezdisshëm gjatë vozitjes.

Karakteristikat e palltos së makinës

 • Qafa e drejtë
 • Xhepa diagonalë përpara
 • Nuk ka hapësirë ​​për ajrosje në pjesën e pasme.
 • Mbyllja mund të jetë si butona ashtu edhe zinxhir.
 • Nuk i përshtatet trupit kështu që ofron lëvizshmëri relative.

Pallto duffel

Pallto duffel

Ashtu si shumë nga llojet e palltove për meshkuj që përmend në këtë artikull, palltoja ka origjinë ushtarake. Ky lloj veshjesh ishte përdorur nga Marina Mbretërore Britanike në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore.

Ai përfshin një mbyllje me çelës që i lejoi marinarët të fiksoheshin dhe zhbllokoheshin ndërsa mbanin doreza. Ky lloj pallto ka midis 3 dhe 4 butona të njohur si dhëmbët e detit të cilat fiksohen me lidhëse lëkure ose litar.

Përfshin gjithashtu një kapuç i madh në mënyrë që marinarët ta përdorin atë pa qenë nevoja të heqin kapakun e tyre. Versionet më moderne të kësaj pallto e tejkalojnë paksa lartësinë e ijeve, duke zvogëluar gjatësinë e saj origjinale që fillimisht arrin deri te gjunjët.

Karakteristikat e palltos së duffle

 • Mbrojtës nga shiu në shpatulla.
 • Skeda e butonit në qafë
 • Etiketë me butona në mëngët
 • xhepa patch
 • Kapuca
 • Palosja e përmbysur për të lejuar lëvizjen
 • Gjatësia e kofshës ose në mes të kofshës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.