Llojet e nyjeve të lidhura

Llojet e nyjeve të lidhura

Për meshkujt që pëlqejnë të vishen elegante kanë versioni më i mirë në kravatë dhe llojet e nyjeve, që ata mund të aplikojnë në veshjet e tyre. Edhe pse të gjithë duken njësoj, secili ata kanë versionin e tyre dhe si ta bëjmë atë.

Na pëlqejnë të gjitha format e tij dhe disa janë shumë të veçanta për personalitete shumë të zakonshme ose raste të veçanta. Ju mund të zgjidhni nyjën e kravatës atë ju përshtatet juve dhe stilit tuaj. Ju gjithashtu mund të mësoni se si lidhni më shumë se një nyjë në mënyrë që të mos zyrtarizojmë gjithmonë të njëjtën gjë dhe të shkojmë tek e fundit.

Kravata i ka veshur meshkujt prej shekujsh

Stili dhe kontributi i tij ka dhënë gjithmonë elegancë dhe për këtë arsye nuk është përjashtuar asnjëherë në veshjet mashkullore. Shfaqet në vitin 1660 me selinë e saj të bukur në Itali, themelues i të gjithë artit. Në fillim u përdor si shall i lidhur në qafë në Francë dhe më vonë tashmë po revolucionarizonte stilin e saj.

Sot ne mund të vëzhgojmë kravatë tipike me një nyjë në qafë dhe me një rrip të madh të gjatë që zgjerohet poshtë kësaj nyje, për të dhënë atë prekje estetike. Tani është një modë që raportohet në çdo cep të botës Dhe mund të jepet në stilin elegant ose casual.

Kravatë klasike me nyjë standarde

Llojet e nyjeve të lidhura

Foto nga berecasillasgranada.com

Është kravata klasike ai që jemi mësuar ta shohim, ai që është më i njohur për të gjitha shtresat shoqërore dhe pothuajse në të gjitha modelet. Pamja e tij të jep atë klasicizëm dhe nuk do të dyshojmë në stilin e tij sepse mesa duket shfaqet ne te gjitha dyqanet. Kravata e tij është 7 centimetra e gjerë, duke arritur të mbulojë kopsat e këmishës dhe pa furnizuar pjesën e belit.

Nyja e saj është ajo që shihet pothuajse në të gjitha qafat dhe për ta formuar do të ndjekim hapat e mëposhtëm:

 • E vendosim kravatën me dy skajet përballë. Pjesën e ngushtë e vendosim djathtas dhe atë të gjerë majtas.
 • Pjesën e gjerë djathtas do ta kalojmë mbi pjesën e ngushtë, ndërsa majtas dhe mbrapa e kthejmë.
 • Në të njëjtën kohë do ta ngremë lart (që do të vazhdojë pas) dhe do ta bëjmë të ngjitet lart dhe në të njëjtën kohë të zbresë duke u përshtatur brenda nyjës.
 • Shtrëngoni nyjën duke i tërhequr skajet poshtë, duke i mbajtur fort të dyja pjesët.

Lidhje me nyje Windsor

Llojet e nyjeve të lidhura

Foto nga corbatasstore.es

Kjo nyjë është një ndeshje e përkryer për ata lidhje të gjera dhe të trasha. Ajo ka një pamje të një nyje shumë të ngjashme me të tjerat, por do të vihet re se ka një formë të fortë, trekëndore. Emri i saj vjen për nder të Dukës së Windsor, i cili përfaqësonte në mënyrë të përsosur këtë lloj nyjeje.

 • E vendosim kravatën në qafë. Dy rripat e lidhjes duhet të bien anash. Fundi i ngushtë do të shkojë në të djathtë dhe fundi i gjerë në të majtë.
 • Shiritin e gjerë e kalojmë mbi brezin e ngushtë, e kalojmë pas dhe e kalojmë sërish përpara duke e kthyer djathtas.
 • E kalojmë përsëri dhe pa u ngjitur e kthejmë majtas.
 • Tani mund ta ngremë lart për ta kaluar pranë nyjës, por duke e kthyer poshtë dhe majtas.
 • Ju duhet të shkoni përreth për të provuar të mbuloni nyjën, ne do ta kthejmë atë kthesë duke e kthyer në të djathtë për të përfunduar mbrapa dhe për ta ngritur.
 • Pasi të jetë në krye, ne do ta bëjmë atë të hyjë përmes nyjës dhe do ta rrëshqasim poshtë duke e shtrënguar fort të gjithë grupin.

Lidhje e dyfishtë amerikane me nyje

Llojet e nyjeve të lidhura

mariajosebecerra.com

Ky lloj nyje është shumë i ngjashëm me nyjën e thjeshtë, por duke e kthyer dy herë në nyjë.  E vendosim kravatën rreth qafës duke i lënë të dy skajet të bien poshtë, më e gjera në të djathtë.

 • Pjesën e gjerë e kalojmë majtas dhe sipër skajit tjetër.
 • E kthejmë mbrapsht duke e kaluar nga skaji tjetër dhe duke e kthyer majtas, ideja është të bëjmë një kthesë të plotë dhe ta kalojmë përpara për ta kaluar përsëri.
 • Pasi kthehemi e ngremë shiritin e gjerë sipër dhe e ulim në mënyrë që të hyjë në nyjë. Nga këtu e tutje do të vendoset dhe do të shtrëngojmë të gjithë nyjën së bashku.

Lidhë me nyjë Shën Andrea

Llojet e nyjeve të lidhura

tieslester.com

Është një nyjë mase mesatare me pak më shumë volum sesa metoda tradicionale. Duket vërtet simetrike dhe ndryshon nga nyja e thjeshtë duke mbajtur një kthesë më shumë.

 • Do të fillojmë me dy shiritat e vendosur në të dy anët e qafës. Të gjerën do ta vendosim në anën e majtë dhe do ta rrotullojmë pas të ngushtëit për t'u kthyer përpara dhe majtas.
 • E vendosur në të majtë do ta bëjmë të kalojë nga përpara dhe lart duke e bërë të zbresë pas nyjës që krijohet.
 • E hedhim sërish dhe e kalojmë sërish përpara duke u kthyer djathtas. Nga e djathta do të kthehet prapa dhe lart. Kur të bjerë sërish duhet të hyjë në mes të nyjës dhe aty do ta shtrëngojmë që të qëndrojë e fortë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.