Llojet e çorapeve për meshkuj

 

Çorape të padukshme Ato janë krijuar për t'u veshur, për të mbrojtur këmbën dhe për të mos u parë në asnjë rrethanë. Kjo është arsyeja pse ata marrin emrin "mos-shfaqje". Ato mund të vishen për të gjitha llojet e këpucëve të ulëta si këpucë boat, këpucë kastiliane, mokasina ose në atlete të stilit urban. Ato janë ideale për t'u veshur në verë dhe për të shmangur gërvishtjet e bezdisshme.

Funksionaliteti i çorapeve të meshkujve është bërë si një element thelbësor në aksesorët tanë. Na pëlqen ajo ndjenjë ngrohtësie dhe se si ato na mbrojnë nga çdo kërcitje me këpucët tona. Ka stile, forma dhe ngjyra të panumërta dhe pothuajse të gjitha janë projektuar me një qëllim përshtatshmërie dhe sigurie. Për këtë do të analizojmë se cilat janë llojet e çorapeve që janë në treg.

Kjo veshje për këmbë ka karakteristikat e saj kurioze. Është projektuar për të ngrohur dhe mbrojtur këmbën, për të qenë në gjendje të thithni djersën që hidhet, mbroni atë nga papastërtitë dhe shmangni fërkimet e mundshme që mund të shkaktojnë lëndime, gërvishtje ose flluska.

Llojet e çorapeve për meshkuj

Në dollapin apo sirtarin tonë mund të kemi çorape klasike ose një varietet i vogël që përcakton se kur duhet t'i përdorim ato. Pa dyshim, dhe ajo që frekuenton më shumë janë çorape sportive, klasike dimërore apo verore. Sidoqoftë, ka shumë klasa të tjera dhe duhet të keni parasysh që secila prej tyre ka një funksion të ndryshëm.

Llojet e çorapeve për meshkuj

Çorape të padukshme

Ato janë krijuar për t'u veshur, për të mbrojtur këmbën dhe për të mos u parë në asnjë rrethanë. Kështu adoptoni emërtimin "nuk shfaqet". mund të bartet për të gjitha llojet e këpucëve të ulëta të tilla si këpucë anijesh, këpucë kastiliane, mokasina ose atlete të stilit urban. Ato janë ideale për t'u veshur në verë dhe për të shmangur gërvishtjet e bezdisshme.

Çorape të shkurtra

Ato mund të ngatërrohen me çorape të padukshme, por ato ndryshojnë në këtë "të shkurtrat" ​​janë pak më të gjatë, edhe pse pak, nga ato të përshkruara. Ato janë krijuar në mënyrë që të mund të vishen me një këpucë dhe mos dalin lart. Zakonisht janë prej pambuku dhe përdoren kryesisht rastësisht dhe në sport.

çorape kyçin e këmbës

Këto çorape janë më të përdorurat. Ato janë ende çorape të shkurtra, megjithëse ende dalin një ose dy centimetër mbi kyçin e këmbës. Ato u krijuan për qëllimin e mbrojnë kyçet e këmbëve nga fërkimi e këpucëve sportive. Sot ato kanë përdorime të panumërta, duke përfshirë edhe për vishuni në mënyrë të rastësishme ose elegante, te shoqeruara me cdo lloj kepuce, duke perfshire kepucet dhe çizmet ne kavilje.

Çorape të padukshme Ato janë krijuar për t'u veshur, për të mbrojtur këmbën dhe për të mos u parë në asnjë rrethanë. Kjo është arsyeja pse ata marrin emrin "mos-shfaqje". Ato mund të vishen për të gjitha llojet e këpucëve të ulëta si këpucë boat, këpucë kastiliane, mokasina ose në atlete të stilit urban. Ato janë ideale për t'u veshur në verë dhe për të shmangur gërvishtjet e bezdisshme.

Çorape të larta të viçit

I saj pak më lart se çorapet e shkurtra, duke arritur në pjesën e binjakut ose të viçit. Ato përdoren në praktikën e sportit dhe përdoren me dobinë e fuqisë mbulojnë zonën e kyçit të këmbës. Tenisistët e përdorin shumë këtë lloj çorape, megjithëse përdoret edhe me një teksturë dhe ngjyrë tjetër për t'u veshur në mënyrë të rastësishme dhe formale.

çorape të larta deri në gju

Ato janë shumë më të larta se ato të mëparshme, duke ardhur për të tejkaluar pjesën e viçit dhe duke arritur në gju pa kaluar mbi të. Këto çorape Ata janë pothuajse të mbaruar duke qenë se estetika e saj nuk vlerësohet shumë, aq më pak t'i vishni me pantallona të shkurtra. Nga ana tjetër, ato janë ideale për stinët shumë të ftohta dhe mund të vishen nën pantallona dhe të ofrojnë ngrohtësi.

çorape getash

Është shumë e rrallë t'i gjesh ato, por po ato përdoren për t'i përdorur veçanërisht te fëmijët kur të duan praktikoni ndonjë sport dimëror. Ato konsistojnë në ofrimin e të njëjtit përfitim dhe dobi që prodhohet për gratë, vetëm se ato nuk do të përdoren në mënyrë të pavarur dhe për t'u parë, por për të qenë në gjendje të ofrojnë ngrohtësi nën pantallona, veçanërisht në sportet e ftohta. Ato në përgjithësi nuk janë prej stilastik, por materiale më të dobishme si leshi dhe pambuku. Në disa raste ato përdoren si çorape me ngjeshje.

Çorape të padukshme Ato janë krijuar për t'u veshur, për të mbrojtur këmbën dhe për të mos u parë në asnjë rrethanë. Kjo është arsyeja pse ata marrin emrin "mos-shfaqje". Ato mund të vishen për të gjitha llojet e këpucëve të ulëta si këpucë boat, këpucë kastiliane, mokasina ose në atlete të stilit urban. Ato janë ideale për t'u veshur në verë dhe për të shmangur gërvishtjet e bezdisshme.

Çorape sportive

Çorapet sportive janë të dizajnuara për të kapërceni çdo fatkeqësi në lidhje me veprimtarinë që do të ushtrohet. Ato janë bërë nga materiale të veçanta për mbrojtje të plotë, janë një absorbues i mirë i djersës dhe kanë aftësi paguese të mjaftueshme për t'u mbrojtur nga të ftohtit në ato klima ekstreme. Madhësitë dhe ngjyrat mund të ndryshojnë.

Çfarë duhet të keni parasysh kur blini çorape?

Ka disa detaje që duhen marrë parasysh kur zgjidhni çorape. Varësisht se për çfarë do të përdoren, ne mund të zgjedhimr një lartësi kallam ose një tjetër. Ne anen tjeter, përshtatja është gjithashtu e rëndësishme, sa më shumë gdhendja, forma e saj y nuk kanë tegela Është thelbësore. Fakti që ato nuk kanë qepje është vendimtar, pasi përdorimi i vazhdueshëm i këpucëve mund të çojë në gërvishtje dhe flluska nëse çorapja ka qepje të padëshiruara.

Çorape të padukshme Ato janë krijuar për t'u veshur, për të mbrojtur këmbën dhe për të mos u parë në asnjë rrethanë. Kjo është arsyeja pse ata marrin emrin "mos-shfaqje". Ato mund të vishen për të gjitha llojet e këpucëve të ulëta si këpucë boat, këpucë kastiliane, mokasina ose në atlete të stilit urban. Ato janë ideale për t'u veshur në verë dhe për të shmangur gërvishtjet e bezdisshme.

Materiali edhe është shumë vendimtare. Do të varet nga rehati dhe thithja e djersës. Pambuku është shumë absorbues i lagështisë dhe për këtë arsye nuk është i përshtatshëm për sport. Idealisht, ato duhet të jenë plotësisht sintetike në mënyrë që të mund të largojnë lagështinë nga lëkura.

Megjithëse ato nuk mund të jenë plotësisht sintetike, ato mund të zgjidhen midis tyre një përzierje e sintetikes dhe pambukut. Çorapet e leshta janë shumë të buta dhe Ato i japin shumë ngrohtësi dhe rehati këmbëve. E vetmja pengesë është se ato gjithashtu mund të ngopen me lagështi.

Për sa i përket trashësisë së përbërjes së tij do të përcaktohet nga koha e vitit në të cilën do të vishen. Është e rëndësishme që çorapja të mos bëhet shumë e ngushtë në mënyrë që të mos shkaktohen rrudha dhe të mos shkaktohen flluska të frikshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.