Kapëse kravatë: si ta rregulloni atë

Kapëse kravatë: si ta rregulloni atë

Kunja e kravatës Mund të bëhet një element thelbësor në veshjen e një burrë elegant. Nëse mezi e dini domethënien e tij ose nuk dini si ta vendosni siç duhet, këtu ne i detajojmë të gjitha ato pyetje dhe të gjitha hapat që mund të ndërmerrni për të përdorur një kapëse kravata.

Kravata është një simbol i elegancës, por kunja ende tërhiqet atë pikë të vogël sipas shijes për eleganten. Pa dyshim, ai ka disa funksione që do t'i detajojmë më vonë, dhe në rast dyshimi mund të duket disi i vjetëruar, por gjithsesi është diçka shumë më funksionale për ata biznesmenë.

Kunja e kravatës

Kunja e kravatës është ai aksesor bazë apo një aksesor më shumë në dallim elegant që sigurohet kur vishet një mashkull. Mbajtja e saj është shumë e thjeshtë dhe funksioni i saj është të bashkojë kravatën me këmishën. Mbajtja mirë e kravatës është thelbësore për ngjarjet ku kërkohet lëvizja. Duke qenë e mbështetur, kravata do ta pengojë atë të lëvizë dhe të njolloset gjatë një vakti, duke pirë një kafe apo edhe kur do të jeni në banjë.

Artikulli i lidhur:
Llojet e lidhjeve

Llojet e kunjave të kravatës

Atje pafundësia e modeleve, në lidhje me ngjyrën, formën dhe materialin. Karfica është një copë në formë shiriti të zgjatur që ka funksionin e mbajtjes së kravatës me këmishën. Mund të mbajë një rrufe të hollë që funksionon si një zbukurim.

Një tjetër lloj pin është ai që funksionon si një lloj butoni që kalon kravatën, qëllimi i së cilës qëndron edhe në mbaj kravatën në faqen tuaj. Për sa i përket materialeve, ka për të dy modelet nga argjendi, ari, inox dhe në çdo lloj finiture: nga mat në të ndritshme. Disa madje kapin një vizatim dhe shumë kompani përfaqësojnë logon e tyre në këto kunja.

Ju duhet të kuptoni se kunja duhet të dalë në pah, por as nuk dalin mbi kravatëdmth nuk ka konkurrencë. Për sa i përket madhësisë së tij, duhet të zgjidhni një të mos jetë jashtëzakonisht i gjatë apo i gjerë. Ideale është të matësh gjerësinë e kravatës dhe të zgjedhësh një që nuk mbulon ¾ pjesë në gjatësinë e saj, por nuk mund të jetë pjesa e gjerë e asnjë pjese të kravatës, por e asaj pjese që përkon. midis butonit të tretë ose të katërt të këmishës. Mos harroni se karfica është më elegante duke qenë e vogël dhe e ngushtë.

Kapëse kravatë: si ta rregulloni atë

Si të vendosni një kunj në një kravatë

Nuk është e nevojshme të mësoni mësime të mëdha për të ditur se si ta vendosni këtë aksesor elegant. Nëse është hera juaj e parë dhe dëshironi ta vendosni me sukses të plotë, është e rëndësishme që ju të lexoni se si ta bëni atë. Mos harroni se është një pjesë e rëndësishme dhe shumë mashkullore, pasi jep atë prekjen e elegancës dhe dallimit.

  1. Duhet ta keni kravatën përpara se të vendosni kunjat. Njeriu duhet goditi lartësinë e duhur midis butonave të tretë dhe të katërt të këmishës, duke filluar nga lart. Kjo do të jetë në lartësinë e gjoksit.
  2. Fusni dhe rrëshqitni kunjin midis kravatës dhe bëjeni me butësi, pasi çdo pengesë mund të ngatërrohet me materialin e kravatës.
  3. Ju duhet të lidh gjilpërën me këmishën, meqenëse ky është qëllimi, të provojmë atë kravatë qëndroni të fiksuar dhe të fiksuar.
  • Vendoseni kunjin në një pozicion të drejtë, meqenëse një kunj e prirur nuk jep një prani të mirë. Pasi të vendosni, kontrolloni herë pas here që ky aksesor të jetë gjithmonë i vendosur mirë.

Kunjat nuk kanë asnjë mister të madh, duhet të shtyni gjilpëra kalon nëpër kravatë dhe prerë që përshtatet dhe qëndron me këmishën. Më pas përdorni mbylljen në mënyrë që të jetë e mbyllur dhe e ngushtë. Mos e shtrëngoni me forcë shumë dhe përpiquni ta mbani kunjin drejt dhe jo të shtrembër.

Kapëse kravatë: si ta rregulloni atë

Historia e kunjit të kravatës

Kunja e kravatës ka historinë e saj. Në fillim të shekullit të XNUMX-të u përdor si kunj të mund të lidhni një lloj tjetër kravatë, plastroni, një kravatë që dukej mes një shami dhe një shall. Funksioni i tij kryesor ishte më tepër dekorimi. Në mënyrë të ngjashme, me kalimin e kohës u përdor vetëm si dekorim. Ishte vendosur në nyjën e kravatës, ku rastësisht nuk kishte funksion tjetër veçse të shërbente si stoli, pasi nuk mbante asgjë të veçantë.

Në fillim të viteve 50 është kur përdoret kunja siç po e përdorim sot. Forma e tij e grepit do ta rregullojë kravatën në këmishë në mënyrë që të jetë plotësisht Mbajini të dyja pjesët. Përveç kësaj, do të jetë një aksesor më shumë që do të personifikojë mashkullin elegant.

Për të përfunduar mund të komentojmë se veshja e një kravate është gjithmonë një goditje e mirë. Mos e prishni veten në aftësinë për ta treguar atë, bëjeni dhe ndjehuni krenar. Mund të saktësojmë se mbajtja e këtij aksesori është në gjendje të shprehni personalitetin tuaj, nuk është vetëm për biznesmenët por për të gjithë ata persona që duan të jenë elegantë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.